Radio Białystok | Wiadomości | Czy rośliny mogą komunikować się między sobą? Międzynarodowa konferencja na Uniwersytecie w Białymstoku
Jak rośliny reagują na zmiany w środowisku, które części są najważniejsze - na te i wiele innych tematów będą rozmawiać polscy i zagraniczni naukowcy w Białymstoku.
Po raz pierwszy na Wydziale Biologiczno-Chemicznym Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się 8. Międzynarodowa Konferencja Polskiego Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej Roślin.
Cykliczne konferencje odbywają się co dwa lata w różnych ośrodkach akademickich. Uczestniczą w nich naukowcy, którzy zajmują się biochemią, fizjologią i biologią molekularną. Przez trzy dni (12-15.09) będą rozmawiać m. in. o komunikacji roślin i ich relacji z otoczeniem.
Kiedyś ogrody ekologiczne były częścią prawie każdego przydomowego ogrodu. Dziś wraca na nie moda. Nie są już jednak częścią, ale cały nasz ogród jest ekologiczny. W ostatniej Ekosferze przed wakacjami rozmawialiśmy o roślinach z charakterem, zwierzętach, które warto zapraszać do ogrodu, zielonych miejscach mocy i zabezpieczaniu roślin przed naszym wyjazdem. Gościem Anety Gałaburdy była projektantka ogrodów i właścicielka firmy projektowej Anna Mitrosz.
To promocja podlaskich ziół i zdrowej żywności. W Ogrodzie Botanicznym w Korycinach niedaleko Siemiatycz w niedzielę (18.06) 8. "Nadbużańskie Ziołowe Spotkania".
Sadzonkę sosny, kwitnący kwiat ogrodowy lub balkonowy można dostać w sobotę (13.05) w Łomży w zamian za surowce wtórne.
Nowe rośliny pojawiły się m.in. na działkach należących do szkół oraz na publicznych terenach komunalnych, a w akcję czynnie włączyli się także przedstawiciele władz miasta.