Radio Białystok | Wiadomości | Krzyż Solidarności w Łapach już odrestaurowany
- Ten pomnik w Łapach to świętość - mówił burmistrz Krzysztof Gołaszewski w tracie uroczystych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W 43. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, w sąsiedztwie byłych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego odsłonięto odrestaurowany Pomnik - Krzyż Solidarności, pierwotnie ustawiony pod koniec listopada 1981 roku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Poza władzami Łap, organizatorami uroczystości był białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, podlaski Zarząd Regionu "Solidarności" oraz białostocki Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.
Upamiętnienie ofiar stanu wojennego odbędzie się także w Białymstoku. O godzinie 18 w kościele Świętego Rocha odprawiona będzie msza w intencji ojczyzny, a po niej uczestnicy złożą kwiaty pod pamiątkową tablicą upamiętniającą represjonowanych.
43 lata temu - w nocy z soboty na niedzielę 13 grudnia 1981 roku - ogłoszono w Polsce stan wojenny. Z tej okazji w wielu miejscach w Polsce, także i w naszym regionie, przypominane są ówczesne wydarzenia.
To było muzyczne wspomnienie wydarzeń sprzed 43 lat. W Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok rozbrzmiewały piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Zbigniewa Bibera. Koncert odbył się z okazji obchodów Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.