Radio Białystok | Wiadomości | Podsumowanie pierwszej edycji Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego w Białymstoku
Strefy relaksu, nowe wyposażenie toalet czy zakup sprzętu sportowego - m.in. takie pomysły zrealizowano w białostockich szkołach. Podczas IV Forum Edukacji Obywatelskiej podsumowano Szkolny Budżet Partycypacyjny.
Uczniowie mogli wymienić się doświadczeniami m.in. w pisaniu projektów, a także pochwalić się tym, jakie zmiany zaszły w ich placówkach.
Młodzież bardzo się zaangażowała w to przedsięwzięcie. Najpierw zorganizowaliśmy spotkanie, tłumacząc, na czym polega szkolny budżet partycypacyjny. Następnie była giełda pomysłów, pisanie projektów i głosowanie. W międzyczasie dziewczyny nakręciły film promocyjny, mobilizujący koleżanki i kolegów do udziału w tym projekcie i głosowaniu - mówi nauczycielka VII LO w Białymstoku Małgorzata Popko.
Z kolei Małgorzata Maszkowska z Fundacji SocLab podkreśla, że pomysłów było bardzo dużo - ponad sto we wszystkich szkołach. Wygrać mogło 21, w każdej szkole po jednym.
IV Forum Edukacji Obywatelskiej jest okazją do podsumowania, wymiany uwag, integracji młodych ludzi, którzy wiedzą najlepiej, czego w ich placówkach brakuje. Oprócz stref relaksu, często pojawiały się w tej edycji budżetu partycypacyjnego np. wiatraki, które mają chłodzić uczniów w czasie upałów - dodaje Małgorzata Maszkowska.
Jak stwierdził zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, inicjatywa jest sukcesem.
Uczniowie zmieniają dzięki tym projektom swoje szkolne otoczenie, a dodatkowo uczą się obywatelskości, dzięki czemu będą chętniej angażować się m.in. w budżet obywatelski. To zaprocentuje w ich dorosłym życiu - dodaje Rafał Rudnicki.
Wartość wybranych projektów to ponad 80 tys. zł. Każda z 21 białostockich szkół ponadpodstawowych mogła zrealizować projekt, którego koszt nie przekraczał 4 tysięcy złotych. Przedsięwzięcie powstało we współpracy z Fundacją SocLab.