Radio Białystok | Wiadomości | Najciekawsze weekendowe wydarzenia kulturalne w naszym regionie w ten weekend
Spektakl "Tschick", spotkania w ramach Jesieni z Bluesem, koncert formacji Trzecia Godzina Dnia w OiFP czy Świąteczny Kiermasz Rękodzielników to tylko niektóre z licznych propozycji na spędzenie czasu z kulturą i sztuką w ten weekend.
"Tschick"
sobota 16:00, niedziela 16:00
W Uniwersyteckim Centrum Kultury oglądać możemy popremierowe spektakle "Tschick" - w sobotę (23.11) i niedzielę (24.11) o 16:00.
Najnowsze przedstawienie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku reżyserował Marek Gierszał.
"Tschick" to spektakl drogi. Zupełnie przypadkowe spotkanie, przypadkowy samochód (by nie powiedzieć wprost: kradziony), przypadkowa decyzja o rozpoczęciu podróży. Podróży - jak się w jej trakcie okaże - ku dojrzałości i zrozumieniu istoty życia. Z każdym, oczywiście przypadkowym przystankiem, napotkanymi ludźmi i koniecznymi do podjęcia decyzjami, główny bohater przechodzi przemianę, coraz lepiej poznając siebie. Odkrywa także, czym jest dobro i zło, co jest potrzebne do szczęścia, czym jest przyjaźń i jak rodzi się miłość.
Jesień z Bluesem
sobota od 13:00, niedziela o 13:00
W Białostockim Ośrodku Kultury trwa 39 Festiwal Jesień z Bluesem.
W sobotę (23.11) o 13:00 w Klubokawiarni Duży Pokój - Legendy bluesa i gitary, premiera książki i spotkanie z autorem Ryszardem Glogerem, recital Roberta Kordylewskiego.
A o 18:00 w Forum zagrają: Deltaphonic (USA), Eric Slim Zahl (NO), J.J. Milteau Quartet (FR).
O 23:30 w Famie wystąpi Alice Armstrong (UK)
W niedzielę (24.11) o 13:00 w Famie zagra Big Creek Slim (DK).
Koncert Jubileuszowy Andrzeja Poniedzielskiego "YOUbeLECIE"
sobota o 17:00
W Sali koncertowej przy Podleśnej w sobotę (23.11) Koncert Jubileuszowy Andrzeja Poniedzielskiego "YOUbeLECIE".
W tym roku Andrzej Poniedzielski obchodzi 50-lecie pracy artystycznej i 70-lecie urodzin. Będzie to zatem artystyczny wieczór wspomnień, pełen wzruszeń radości zapasów nieprzebranych, tej okazji artysta wyrusza w trasę koncertową, w trakcie której wraz z widzami uczci te dwa piękne jubileusze.
ANDRZEJ PONIEDZIELSKI, legenda polskiego kabaretu. To nie tylko wybitny satyryk, aktor i poeta, ale także autor inteligentnych teksów piosenek, które od lat bawią wzruszają publiczność, zaprezentuje publiczności swój autorski program. Nie zabraknie największych przebojów, okraszonych charakterystycznym, żartobliwym komentarzem.
Andrzej Poniedzielski to postać znana i ceniona w kręgach kabaretowych, poetyckich i literackich. Przez 50 lat pracy artystycznej zdobył wielką popularność. Widzowie cenią go za celne refleksje oraz niepowtarzalny humor.
Całość będzie otoczona niepowtarzalną oprawą muzyczną. Początek jubileuszowego koncertu przy Podleśnej o 17:00.
Koncert Trzeciej Godziny Dnia
niedziela o 18:00
W niedzielę (24.11) w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku im. Stanisława Moniuszki o godz. 18:00 - jubileuszowy koncert pop-gospelowej formacji Trzecia Godzina Dnia.
Piotr Nazaruk - dyrygent, kompozytor, autor tekstów i aranżacji, będzie świętował 30-lecie pracy dyrygenckiej w swoim rodzinnym mieście, Białymstoku. Na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej pojawi się kilkudziesięcioosobowy chór złożony z przedstawicieli kilku pokoleń wokalistów Trzeciej Godziny Dnia, towarzyszący mu zespół instrumentalny i specjalni goście: Beata Bednarz oraz Mateusz Otremby (Mate.O). Repertuar koncertu będą stanowiły najpiękniejsze utwory wybrane z ostatnich 10 albumów zespołu.
Będzie to i podróż sentymentalna i niezwykłe spotkanie, pełne muzycznych i duchowych wrażeń.
Świąteczny Kiermasz Rękodzielników
niedziela 10:00 - 16:00
Warto wybrać się na Świąteczny Kiermasz Rękodzielników w niedzielę (24.11) w godz. 10:00-16:00 do Klubu Stok przy ul. Stromej 33 w Białymstoku.
Końcówka listopada to ostatni moment, aby kupić prezenty jeszcze przed zbliżającą się wielkimi krokami świąteczną gorączką. Bez pośpiechu, tłoku i hałasu, w przyjemnych przestronnych progach Osiedlowego Klubu Stok będzie można zrobić zakupy i porozmawiać z osobami, które je stworzyły.
Na stoiskach znajdzie się wszelkiego rodzaju rękodzieło: biżuteria wykonywana w różnych technikach, ozdoby na włosy, prace wykonywana na szydełku, maskotki, przeróżne ozdoby świąteczne, makramy, papierowa wiklina, malarstwo, a nawet miody z własnej pasieki.
Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie stoisko dekorowania pierniczków na choinkę oraz dla wszystkich osób z wielkim sercem - loteria na rzecz zwierzaków będących pod opieką Fundacji "Jedno Serce Nie Da Rady".
Miejsce imprezy: Klub Stok ul. Stroma 33, Białystok
"Pokolenia złączone pamięcią" w Muzeum w Tykocinie
niedziela, 14:00
W Muzeum w Tykocinie w niedzielę (24.11) o 14.30 odbędzie się promocja publikacji "Pokolenia złączone pamięcią" autorstwa Marzeny Pisarskiej-Kalisty (wstęp wolny).
W 2024 r. minęła 80 rocznica masowej wywózki mieszkańców Tykocina do obozów koncentracyjnych.
Wydanie bogato ilustrowanej publikacji jest jednym z elementów obchodów tej okrągłej rocznicy. Album obrazuje kolejne pokolenia mieszkańców Tykocina, składających hołd ofiarom tej tragedii.
27 maja 1944 roku Niemcy aresztowali i wywieźli do obozów koncentracyjnych ok. 400 mieszkańców Tykocina, prawie połowa z nich zginęła. Wywózka była odwetem za akcję Armii Krajowej, w której zginął Filip Schweiger – niemiecki oficer posterunku żandarmerii w Tykocinie. Zamach nie był wymierzony jednak w niego, lecz w Ericha Kocha – nadprezydenta Prus Wschodnich.
Muzeum w Tykocinie od początku powstania placówki przywraca pamięć o tych wydarzeniach, organizując każdego roku Uroczystości rocznicowe.
Wydana publikacja jest swoistym podsumowaniem 30 lat (od 1994-2024) aktywności muzeum w tym zakresie.
Autorką albumu jest Marzena Pisarska-Kalista – badaczka historii Tykocina, autorka książek dokumentujących tragiczne losy mieszkańców, członkini Zarządu Głównego Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień w Warszawie oraz kierownik Muzeum w Tykocinie w latach 2007-2017.