Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | IPN przypomni sprawę prezydenta Suwałk. Wraca sprawa lustracji Czesława Renkiewicza

IPN przypomni sprawę prezydenta Suwałk. Wraca sprawa lustracji Czesława Renkiewicza

autor: Tomasz Kubaszewski

3.08.2018, 08:22, akt. 14:50

Choć kilka lat temu prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz został uwolniony od zarzutu kłamstwa lustracyjnego, ta sprawa wciąż budzi duże emocje. Poseł Jarosław Zieliński uważa, że pojawiają się wątpliwości, brakuje rozliczenia w sensie moralnym, a Renkiewicz powinien się wytłumaczyć. Ale prezydent nie zamierza tego robić.

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz - fot. Marcin Kapuściński
Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz - fot. Marcin Kapuściński

IPN przypomni sprawę prezydenta Suwałk - relacja Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O Czesławie Renkiewiczu zrobiło się głośno w 2012 roku. W swoim katalogu internetowym Instytut Pamięci Narodowej opublikował informację, że w latach 1982-1984 był on tajnym współpracownikiem Wojskowej Służby Wewnętrznej o pseudonimie S-11. Renkiewicz, który ubiegając się w 2010 roku o urząd prezydenta Suwałk stwierdził, że nie współpracował ze służbami PRL, wystąpił z wnioskiem o autolustrację. Jesienią 2013 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał, iż w oświadczeniu nie skłamał. Dlatego, że nie spełniona została jedna z pięciu przesłanek pozwalających uznać kogokolwiek za kłamcę lustracyjnego. W przypadku prezydenta Suwałk chodziło o brak dowodów ma materializację współpracy.

Białostocki IPN przygotowuje wystawę o ciekawych przypadkach lustracyjnych. Jednym z nich jest sprawa prezydenta Suwałk. Jak mówi naczelnik Biura Edukacji Narodowej białostockiego IPN - dr Paweł Piotr Warot, za kłamców lustracyjnych sądy uznawały osoby, w których aktach zachowało się np. jedynie podanie o przydział telefonu ciotce. Tymczasem w aktach Renkiewicza znajdują się dwa podpisane przez niego dokumenty: o nawiązaniu współpracy i o jej rozwiązaniu.

Czesław Renkiewicz nie zgodził się na nagranie w tej sprawie. Nie odpowiedział również na szczegółowe pytania dotyczące tego, co mogą oznaczać wpisy w aktach, iż przekazywane przez niego informacje dotyczyły żołnierzy służby zasadniczej oraz że na łączności WSW pozostawał do kwietnia 1985 roku, czyli już po zakończeniu obowiązkowej służby wojskowej. Przypomniał natomiast, że wyrok w jego sprawie dawno stał się prawomocny. Dodał też, iż od strony moralnej nie ma sobie niczego do zarzucenia.

| red: kap, mak

ZOBACZ TEŻ:


Suwalski radny oficjalnie przyznał, że pracował w SB

2.03.2018, 18:55

Na forach internetowych nie milkną komentarze po tym, jak suwalski radny Wiesław Murawko przyznał się, że był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa. Podczas wystąpienia na ostatniej sesji narzekał na falę internetowego hejtu.


Suwałki: lustracyjne kłopoty radnego

3.01.2012, 11:53

Suwalski radny Stanisław Kulikowski będzie miał proces lustracyjny. Białostocki oddział IPN uznał, że radny skłamał w swoim oświadczeniu i skierował wniosek do sądu o wszczęcie postępowania lustracyjnego.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego




Źródło fot. Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach
20.11.2024, 07:25, akt. 09:45

Będzie to sentymentalna podróż w czasie







Fotolia.com
14.11.2024, 08:38, akt. 08:40

Wilki w regionie nadal sprawiają problemy







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok