Radio Białystok | Wiadomości | Przetarg na budowę Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
Przetarg na budowę Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego ogłosił Urząd Miejski w Białymstoku. Informacja o przetargu ukazała się w Biuletynie Informacji Publicznej miasta - poinformowało w czwartek (25.11) biuro prasowe magistratu.
Przetarg ogłoszono w środę, swoje oferty zainteresowane firmy mogą składać do 4 stycznia 2011 roku do firmy Grontmij Polska sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku. Firma ta jest pełnomocnikiem miasta w tym przetargu.
Park naukowy to jedna z największych inwestycji z udziałem środków z UE, jakie realizuje miasto Białystok. Inwestycja jest dofinansowana z programu Rozwój Polski Wschodniej. Jak podano w przetargowym ogłoszeniu, wartość zamówienia wynosi powyżej 20 mln euro.
Wyłoniona w przetargu firma będzie budować dwa obiekty: Inkubatora Technologicznego i Administracji oraz Centrum Technologicznego. Centrum Technologiczne ma mieć powierzchnię ponad 7,2 tys. metrów kwadratowych i ma się składać z dwóch części, m.in. stalowej hali z powierzchniami biurowymi, pomieszczeniami laboratoryjnymi oraz serwerownią komputerową. Inkubator natomiast ma mieć powierzchnię 5,7 tys. metrów kwadratowych, 6 kondygnacji z biurami, salą audytoryjną oraz sale konferencyjne i wystawiennicze.
Zwycięzca przetargu ma także wykonać wszelkie przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej, teletechnicznej, zagospodarować teren.
Jak informowały wcześniej władze Białegostoku, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny ma kosztować około 175,6 mln zł. Projekt obejmuje budowę obiektów parku, a także przygotowanie 23 hektarów terenu dla inwestorów, przebudowę lub budowę ośmiu ulic dojazdowych.
Cała inwestycja ma być gotowa na koniec 2012 roku. Blisko 88% wartości projektu (tj. ok. 127 mln zł) będzie pochodzić z unijnego programu "Rozwój Polski Wschodniej".
Park technologiczny ma powstać na obszarze 26 hektarów w sąsiedztwie istniejącej podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa ma blisko 30 hektarów.
Zgodnie z założeniami, utworzenie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego ma przede wszystkim służyć wspieraniu lokalnego potencjału naukowego i biznesowego, wykorzystaniu w produkcji zaawansowanych technologii. Miastu chodzi o wspieranie młodych, dopiero zaczynających działalność firm, ale też tych, które już prowadzą działalność. Chodzi o to, by warunki w parku zachęcały firmy do realizacji swoich pomysłów na rozwój w regionie, a nie poza nim. (PAP, oprac. kjs)
Zobacz też:
Białystok: do końca 2012 roku ma powstać Park Naukowo-Technologiczny