Radio Białystok | Wiadomości | Studia humanistyczne - bezrobocie albo niższa wypłata?
Czy wybór studiów humanistycznych równa się bezrobocie albo niższa wypłata? Najnowsze badania ekonomistów pokazują, że to humaniści najdłużej szukają pracy w zawodzie, a potem zarabiają najmniej spośród wszystkich magistrów. Jak przekonują absolwenci, studia humanistyczne z perspektywy magistra wyglądają mało atrakcyjnie, bo często pracy po nich nie ma.
Na białostockim uniwersytecie w tym roku wśród kierunków, które najdłużej rekrutowały na studia przeważają te humanistyczne. Jak mówi prorektor do spraw dydaktycznych i studenckich UwB Elżbieta Awramiuk - to nie kampanie ekspertów od rynku pracy, a niż demograficzny wpływa na taki stan rzeczy - bo maturzystów ogólnie jest mniej.
Zaraz po humanistycznych kierunkach kandydatów na studia najdłużej rekrutowały kierunki zamawiane. Jak przekonuje ekonomista z Centrum Adama Smitha, Zbigniew Sulewski, nie ma powodu, by się maturzystom dziwić. Bo nie zdarzyło się jeszcze, by urzędnik zza biurka przewidział co będzie działo się na rynku pracy za 5 czy 10 lat.
Dlatego to same uczelnie wobec widma niżu demograficznego muszą konkurować o studentów i lepiej dostosować programy do potrzeb gospodarki. Od tego roku akademickiego białostocki uniwersytet na humanistycznych kierunkach wprowadza kilkanaście nowych specjalizacji, bogatszych w zajęcia praktyczne i warsztatowe. (emce)