Radio Białystok | Wiadomości | Kolejna grupa studentów z Chin przyjechała na UwB
Kolejni studenci z Chin będą się uczyć na Uniwersytecie w Białymstoku. 18-osobowa grupa spędzi pół roku na największej uczelni w Podlaskiem.
Goście z Chin (to studenci Louynag Normal University oraz North University of China) będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w języku angielskim na pięciu wydziałach: biologiczno-chemicznym, ekonomii, fizyki, pedagogiki i psychologii oraz prawa.
Będą ich wspierać studenci Uniwersytetu w Białymstoku należący do organizacji Erasmus. Pomogą w lepszym poznaniu uczelni, miasta, podpowiedzą gdzie najlepiej zrobić zakupy czy jakie zasady obowiązują w miejskiej komunikacji.
To już kolejna grupa obcokrajowców, która przyjechała na wymianę studencką na Uniwersytet w Białymstoku.
Umiędzynarodowienie to jeden z priorytetów uczelni. Chiny są dla nas kierunkiem strategicznym, bo coraz więcej żaków z tego kraju wyjeżdża na wymiany i studia za granicę - mówi prof. Mariusz Popławski, prorektor ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu w Białymstoku.
W tym roku akademickim na Uniwersytecie w Białymstoku kształci się na stałe blisko 470 studentów zagranicznych. Największą grupę stanowią Litwini i Białorusini. Są też Rosjanie, Ukraińcy, Ormianie, ale też studenci z Brazylii czy Indii. Uczelnia przyciąga też studentów w ramach wymian - przyjeżdżają do Białegostoku na semestr lub dwa. W tym roku oprócz Chińczyków są to Hiszpanie, Turcy i Włosi.
Studenci – wolontariusze z Uniwersytetu w Białymstoku ponowie będą pomagać podopiecznym świetlic socjoterapeutycznych w nauce. Wkrótce rozpoczyna się 10 semestr Studenckiego Pogotowia Lekcyjnego. Uczelnia właśnie rozpoczęła nabór chętnych do udziału w projekcie.
Studenci Uniwersytetu w Białymstoku mogą otrzymać bezpłatną pomoc psychologiczną. Na wydziale pedagogiki rozpoczyna działalność specjalna poradnia. Przez pięć dni w tygodniu wykładowcy psychologii będą pomagali w rozwiązywaniu studenckich problemów.
Białostocki uniwersytet liderem w pozyskiwaniu grantów w Podlaskiem. Tak wynika ze statystyki konkursów rozstrzygniętych przez Narodowe Centrum Nauki od 2011 do połowy 2017 roku.
Niecodziennego odkrycia dokonali biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku. Na jednym z białostockich osiedli naukowcy znaleźli monarchę - jednego z najbardziej znanych motyli świata.