Radio Białystok | Wiadomości | Rowerowy "Onko tour" wyruszył szlakiem Green Velo
Mają za sobą walkę z nowotworem – teraz nazywają siebie "onkotwardzielami" i pokazują, że z choroby można wyjść oraz realizować swoje pasje.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Z Białegostoku wyruszyła w piątek (3.08) kilkuosobowa grupa rowerzystów związanych z fundacją „Pokonaj raka”. W ciągu tygodnia przejadą 400-kilometrowy odcinek podlaskiej trasy Green Velo.
To jedyny rajd rowerowy w Polsce, w którym biorą udział pacjenci onkologiczni. Każdy z nich zmierzył się z chorobą. Teraz chcą wspierać zarówno pacjentów w walce z chorobą, jak i zachęcać zdrowych do profilaktyki.
- Poprzez naszą aktywność chcemy pokazać, że rak to diagnoza, że nas nie ogranicza, że po doświadczeniu onkologicznym można wrócić do życia pełnego pasji – mówi Katarzyna Gulczyńska, prezeska fundacji „Pokonaj raka” i pomysłodawczyni rajdu. - Jesteśmy tutaj, by zachęcić do profilaktyki. Nie zrobimy tego pokazując czarny scenariusz. Ale przez takie pozytywne, radosne scenariusze przekonamy do badań profilaktycznych, na które już pieniądze są wydawane.
- Białostockie Centrum Onkologiczne zawsze chętnie gości wszystkich, którzy są zainteresowani profilaktyką zdrowotną – powiedziała Magdalena Borkowska, dyrektor BCO. - Onko Tour nie jest jeszcze może znany, jak Tour de Pologne albo Tour de France, ale na pewno uczestniczą w nim sami zwycięzcy, osoby, które pokonały chorobę i umieją się cieszyć. Tym bardziej jest nam miło, że stąd nastąpił ten symboliczny start.
Uczestnicy Onko Tour po starcie w Białymstoku mają do pokonania cztery etapy – do Włodawy, do której dojadą 9 sierpnia. Pojadą trasą: Białystok - Siemianówka - Białowieża - Mielnik - Terespol - Włodawa.
Ponad 20 osób - pacjentów, lekarzy i wolontariuszy, wyjechało w niedzielę (15.07) nad ranem z Białegostoku na wypoczynek do Karpacza. Wyjazd organizuje białostocka fundacja "Pomóż Im", a biorą w nim udział dzieci po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej.
Coraz więcej młodych kobiet zapada na raka jajnika, dlatego lekarze i panie po ginekologicznych operacjach onkologicznych mówią o konieczności profilaktyki i dbania o własne zdrowie.
W Białostockim Centrum Onkologii (BCO) kolejki do badań USG piersi skróciły się z dwóch miesięcy do dwóch tygodni. Było to możliwe dzięki nowemu sprzętowi do diagnostyki nowotworów. 3,5 mln zł na ten cel przeznaczyło ministerstwo zdrowia.