Radio Białystok | Wiadomości | Nadanie tytułów doctor honoris causa na Uniwersytecie w Białymstoku
Wybitne badaczki i znawczynie literatury prof. Alina Kowalczykowa i dr hab. Halina Krukowska otrzymały w środę (11.04) tytuły doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. W sumie uczelnia nadała ten tytuł 17 osobistościom.
Uroczystość odbyła się w środę (11.04) w auli Wydziału Filologicznego i Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB. Jak mówił prorektor UwB dr hab. Jerzy Halicki, tytuły wręczane są "dwóm wybitnym przedstawicielkom polonistyki" w ważnym roku - obchodów 50-lecia białostockiej, uniwersyteckiej humanistyki.
Prof. Alina Kowalczykowa - wybitna badaczka literatury romantyzmu i XX wieku
Z podręczników prof. Aliny Kowalczykowej uczą się pokolenia przyszłych polonistów. Jest wybitną badaczką literatury romantyzmu i literatury XX wieku, autorką m.in. monumentalnych słowników do badań nad literaturą XIX wieku, monografii poświęconych Juliuszowi Słowackiemu czy Antoniemu Słonimskiego.
Jak mówił w laudacji prof. Bogusław Nowowiejski z UwB, Kowalczykowa to "jedna z najbardziej znanych osobowości polonistyki, osobowość podziwiana powszechnie, polonistka wszechstronna". Powiedział, że fenomen jej polega na tym, iż jest nie tylko częścią warszawskiego i ogólnopolskiego środowiska polonistycznego, ale wciąż "aktywną organizatorką życia naukowego".
Alina Kowalczykowa od lat przekazuje bibliotekom białostockim książki, rękopisy, których jest znanym kolekcjonerem. W 1997 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Senat UwB nadał prof. Alinie Kowalczykowej godność doktora honoris causa w uznaniu jej wkładu w badania nad literaturą i kulturą polską, ale też w rozwój kadry naukowej Uniwersytetu w Białymstoku oraz za stworzenie ogólnopolskiego ruchu nauczycieli-polonistów.
Dr hab. Halina Krukowska związana jest od 1969 roku z białostocką polonistyką
Dr hab. Halina Krukowska z białostocką polonistyką związana jest od 1969 roku. Od 1997 do 2006 roku pracowała na Uniwersytecie w Białymstoku, kierując najpierw Zakładem Literatury Polskiej, a następnie – powstałym z jej inicjatywy – Zakładem Literatury Oświecenia i Romantyzmu.
Tytuł doktora honoris causa jest wyrazem uznania dla dorobku naukowego i jej wkładu w stworzenie białostockiej szkoły badań nad literaturą romantyzmu, a także jej udziału w wychowaniu pokoleń polonistów i badaczy literatury.
Prof. Jarosław Ławski, dziekan wydziału filologicznego, wygłaszając laudację nazwał badaczkę "mistrzynią". Nawiązał w ten sposób do cytowanego wiersza Adama Mickiewicza "Arcy-Mistrz", bo - jak mówił - "o prof. Halinie Krukowskiej chciałbym mówić właśnie, jako o mistrzyni humanistycznej wrażliwości, badaczce o niewątpliwych zasługach dla środowiska białostockiej humanistyki, lecz też uczonej, która wniosła trwały wkład w badania nad polskim wiekiem XIX".
Do tej pory Senat Uniwersytetu w Białymstoku nadał godność doktora honoris causa łącznie 17 osobom.