Radio Białystok | Wiadomości | Życie jastrzębi można podglądać w internecie

Życie jastrzębi można podglądać w internecie

5.04.2018, 12:21, akt. 15:32

Ciekawostki z życia jastrzębi chcą przybliżyć miłośnikom przyrody naukowcy z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, którzy zainstalowali kamerę przy gnieździe tych ptaków w Nadleśnictwie Dojlidy. Transmisję z tego gniazda już można oglądać w internecie.

Jastrząb, źródło: UwB
Jastrząb, źródło: UwB

To drugie tego typu przedsięwzięcie białostockich biologów

To drugie tego typu przedsięwzięcie edukacyjne białostockich biologów. Przez dwa ostatnie sezony obserwowali wspólnie z internautami życie orlików krzykliwych z Nadleśnictwa Rudka.

- W gnieździe pary jastrzębi są już jaja, pod koniec kwietnia - jeśli wszystko się uda - powinny wykluwać się młode - poinformował w czwartek (05.04) dr Paweł Mirski z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. - Samica wysiaduje cztery jaja, samiec ją zmienia, przynosi świeże gałązki - dodał doktor.

Pokazując życie jastrzębi naukowcy chcą także - jak podkreśla Paweł Mirski - "odczarować" trochę ten gatunek, który potrafi zapolować na kurę na podwórku czy gołębie. Z tego powodu jest negatywnie postrzegany np. przez hodowców gołębi. - Ciężkie dla jastrzębi są zimy z powodu ograniczonego pokarmu. W lesie mają wtedy tylko sójki i dzięcioły - dodaje Paweł Mirski.

Jastrzębie rzadko się widuje ze względu na ich strategię łowiecką

Jak mówi Paweł Mirski, jastrzębie rzadko się widuje ze względu na ich strategię łowiecką. - Jastrząb raczej czatuje gdzieś na ścianie lasu i potem się udaje w krótką pogoń za ptakami. Także widzimy go stosunkowo rzadko - podkreśla Paweł Mirski. Przypomina, że jastrzębia nazywa się czasem "duchem lasu". Także szukając gniazda do prowadzenia transmisji, badacze nasłuchiwali jastrzębi, bo trudno było je zobaczyć.

Paweł Mirski wyjaśnia, że jastrząb występuje w całej Polsce, choć jest dość rzadkim ptakiem. Szacuje się, że jest ok. 4-5 tys. par tego gatunku. Zaznacza jednak, że często jest mylony z innymi ptakami, np. powszechnym myszołowem (ok. 50 tys. par tych ptaków w kraju) czy też błotniakiem stawowym, a każdego drapieżnika ludzie nazywają jastrzębiem.

- Samica jastrzębia jest większa niż samiec, jak u wszystkich ptaków drapieżnych - mówi Mirski i wskazuje, że to tzw. odwrócony dymorfizm płciowy. - U jastrzębia ta różnica jest rzędu 40 proc. To widać czasami na kamerze. Samica jest większa, masywniejsza, szersza. Ona ma żółte oko, a samiec bardziej pomarańczowe - powiedział Paweł Mirski. Samiec może ważyć 700-800 gramów, a samica powyżej kilograma. Dr Paweł Mirski zaznacza jednak, że to "samica trzyma tam władzę".

Jastrzębie dość łatwo zaakceptowały obecność kamery. 

Transmisję można oglądać pod linkiem.

źródło: PAP | red: mag, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


"Inicjatywa dla Białegostoku" walczy o więcej zieleni w mieście - wśród pomysłów np. ogród botaniczny

4.04.2018, 18:33

"Inicjatywa dla Białegostoku" to oddolny ruch, który chce zmieniać Białystok - mówiła w środę (4.04) na konferencji prasowej w Białymstoku liderka ruchu dr Katarzyna Sztop-Rutkowska z tego komitetu. Chcą, by w mieście było więcej zieleni.


Nad Biebrzą pojawiły się stada migrujących gęsi

25.03.2018, 10:51

Rozlewiska na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego są jeszcze zamarznięte, ale nad Biebrzą można już obserwować stada migrujących na północ gęsi, które tu odpoczywają i żerują.


Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

22.03.2018, 18:31

Wiosna w przyrodzie powoli budzi się do życia. Jak to jest z ptakami?





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok