Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej

Rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej

20.02.2018, 17:57, akt. 18:41

Aktywność społeczna, spotkania z ludźmi czy wysiłek fizyczny chronią przed rozwojem chorób psychicznych w wieku podeszłym - uczą seniorów specjaliści, którzy w Białymstoku prowadzą zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej.

Rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej, fot. Grzegorz Pilat
Rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zamiast indeksów – karty zaliczeń poszczególnych wykładów

We wtorek (20.02) na wydziale nauk o zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zainaugurowano trzecią edycję uniwersytetu psychogeriatrycznego. To jedyne takie przedsięwzięcie w kraju - poinformował koordynator projektu dr hab. Mateusz Cybulski z UMB. Studenci dostali nie indeksy, ale karty zaliczeń poszczególnych wykładów.

Na co najczęściej chorują osoby starsze? 

Do końca maja ponad 40 osób będzie poznawać specyfikę chorób wieku starczego, zwłaszcza tych związanych z zespołami otępiennymi i depresją. Przekazana im zostanie wiedza o objawach, przyczynach, leczeniu tych chorób oraz możliwościach zapobiegania. Uczestnicy zajęć byli wcześniej słuchaczami innego edukacyjnego przedsięwzięcia UMB dla seniorów - Uniwersytetu Zdrowego Seniora.

Wykłady dotyczą poszczególnych grup schorzeń psychicznych wieku podeszłego, czyli tzw. schorzeń psychogeriatrycznych. Czyli mówimy przede wszystkim o zaburzeniach otępiennych, które są największą plagą tego okresu życia, następnie mówimy o zaburzeniach depresyjnych, czyli kolejnym dosyć dużym problemie - poinformował Mateusz Cybulski.

Dodał, że wśród poruszanych tematów są także zaburzenia lękowe, seksualne, psychotyczne.

Druga młodość seniorów 

Mateusz Cybulski przypomniał, że duże znaczenie w zapobieganiu chorobom ma aktywność społeczna seniorów. Podkreśla, że ważne jest, żeby, gdy zakończą aktywność zawodową, nie zamykali się w domach, nie przebywali w samotności, tylko "przed telewizorem", a spotykali się z innymi. "(...) ten kontakt z ludźmi powinniśmy utrzymać na takim samym poziomie ( jak w czasie gdy pracowaliśmy), albo nawet go zwiększyć" - podkreśla Mateusz Cybulski.

Zwrócił uwagę, że zwłaszcza w miastach nie brakuje różnych miejsc, gdzie seniorzy mogą spotykać się z innymi, dostają wsparcie, mogą brać udział w zajęciach intelektualnych czy fizycznych, chodzić na wykłady, gimnastykę.

Coraz więcej osób powyżej 65. r.ż. choruje na depresję 

UMB edukuje seniorów z tych zagadnień, bo jak wcześniej podkreślano, społeczeństwo starzeje się, przybywa osób starszych, a podnoszenie wiedzy medycznej o problemach zdrowotnych seniorów jest potrzebne. Mateusz Cybulski mówi, że szacuje się, że różne problemy psychogeriatryczne dotyczą od kilku do nawet kilkudziesięciu proc. osób. starszych. Jeśli chodzi o zespoły otępienne, w populacji osób powyżej 65. r.ż. występują one średnio u 10 proc., przy czym im wyższy wiek, tym wyższe ryzyko choroby neurodegeneracyjnej. Z badania POLSENIOR wynika, że z powodu depresji cierpi z kolei od 23 do 35 proc. osób powyżej 65. r.ż.

Jedna z uczestniczek zajęć, Grażyna Horvath powiedziała dziennikarzom, że zajęcia są pomocne w zdobywaniu wiedzy o tym, gdzie seniorzy i do kogo mogą się zwrócić o pomoc, gdzie są poradnie geriatryczne, kto się zajmuje tymi problemami.

Trzeba sobie poprawiać komfort życia, w związku z tym do niedawna po macoszemu traktowane problemy, mogą być teraz nagłaśniane przez samych seniorów czy ich otoczenie - dodała Grażyna Horvath.

Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej jest dofinansowany kwotą 20 tys. zł z budżetu miasta Białegostoku.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze miasta nie starały się o pieniądze z programu "Senior plus" - radni PiS interpelują

19.02.2018, 14:14

15 podlaskich samorządów dostanie wsparcie w ramach rządowego programu "Senior plus". To m.in. Suwałki, Hajnówka i Sejny. Nie ma wśród nich Białegostoku. Dlaczego? O to pytają prezydenta miasta radni PiS.


Kolejna gmina w Podlaskiem powoła radę seniorów - nabór kandydatów

10.02.2018, 08:05

Ma się zajmować przede wszystkim problemami osób starszych - np. doradzać przy tworzeniu różnych programów profilaktycznych i promocji zdrowia. W Supraślu powstaje rada seniorów.


Można zgłaszać "Miejsca Przyjazne Seniorom" – trwa nabór do konkursu

3.02.2018, 09:51

Celem jest wyróżnienie i promocja instytucji aktywizujących białostockich seniorów. Rozpoczął się nabór zgłoszeń do konkursu "Miejsce Przyjazne Seniorom".


Czy seniorzy czytają ze zrozumieniem ulotki leków? Konferencja "Wspieranie zdrowia" w Białymstoku

13.06.2017, 19:26

Kilka leków branych jednocześnie może powodować reakcje niepożądane, dlatego należy to konsultować z lekarzem, a ponadto czytać ze zrozumieniem ulotki do leków - mówili we wtorek (13.06) w Białymstoku specjaliści podczas konferencji o bezpieczeństwie zdrowia seniorów.


Uniwersytet Medyczny w Białymstoku edukuje seniorów z psychogeriatrii

14.03.2017, 14:31

Aktywizacji seniorów oraz edukacji na temat chorób wieku podeszłego ma służyć zainaugurowany we wtorek (14.03) w Białymstoku Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej. To projekt edukacyjny Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok