Radio Białystok | Wiadomości | W branży budowlanej łatwiej można znaleźć pracę
W zawodach związanych głównie z branżą budowlaną nie powinno być problemów ze znalezieniem pracy w województwie podlaskim teraz i w przyszłości.
Badania Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr
Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr. Przedstawiciele 160 firm odpowiadali na pytania dotyczące stu stanowisk. Jak mówi koordynator badań Katarzyna Baczyńska - Koc: "w subregionie białostockim bardzo atrakcyjne są zawody: technik-mechanik, spawacz, operator obrabiarek cnc, grafik komputerowy, stolarz i szeroko pojęte zawody budowlane; w subregionie bielskim: tynkarz, zbrojarz, dekarz, glazurnik; w subregionie łomżyńskim również jest duże zapotrzebowanie na zawody z obszaru budowlanego, a np. w subregionie suwalskim pojawia się taki zawód jak technik logistyk".
Pracodawcy oceniali stanowiska i wskazywali, które są atrakcyjne ze względu na zarobki, możliwość rozwoju i na zatrudnienie.
Wyniki, jak mówi Katarzyna Baczyńska - Koc pokazują, że młodzi ludzie powinni zastanowić się nad kształceniem w konkretnym zawodzie. Jak dodaje: "młodzież rozważa kształcenie zawodowe w ostatniej kolejności, a firmy w całym województwie podlaskim narzekają na brak fachowców, a z racji tego, że nie ma takich ludzi na rynku, te zawody stają się mocno atrakcyjne".
Badania atrakcyjności stanowisk przeprowadzono w ramach projektu "Dobry zawód, fajne życie". Skierowany on jest do gimnazjalistów, ich rodziców i nauczycieli. Wszystko po to, by młodzi ludzie zastanowili się nad wyborem kształcenia zawodowego i konkretnego zawodu.
To zawód, w którym - jak zgodnie twierdzą uczniowie, nauczyciele i przedsiębiorcy z tej branży, nie będzie problemu ze znalezieniem pracy.
Projekt "Dobry zawód, fajne życie" ma pomóc młodzieży wybrać konkretny zawód. Zdaniem wielu - takim zawodem, na który zawsze będzie zapotrzebowanie jest np. kucharz.
"Dobry zawód - fajne życie" - ten projekt już trwa w województwie podlaskim. Działania skierowane do gimnazjalistów, ich rodziców i nauczycieli realizowane będą przez najbliższe dwa lata.
Działania kierowane są nie tylko do uczniów oddziałów gimnazjalnych, ale też do ich rodziców. Obejmą również szkoły zawodowe. Przez dwa lata w województwie podlaskim realizowany będzie projekt "Dobry zawód, fajne życie".