Radio Białystok | Wiadomości | Czy ziemniakiem można zasilić zegar elektryczny? – Dzień Samowystarczalności Energetycznej
Czy ciecz może kapać do góry? Czy jest smar, który nie wypłynie z łożyska? Czy ziemniakiem można zasilić zegar elektryczny? Między innymi tego będzie można dowiedzieć się podczas Siemiatyckiego Dnia Samowystarczalności Energetycznej.
Pokazy naukowe i eksperymenty zademonstrują we wtorek (13.02) naukowcy z Politechniki Częstochowskiej. Burmistrz Piotr Siniakowicz zapewnia, że będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
Jak pozyskać energię z wody?
Naukowcy zdradzą jak działa elektrociepłownia, jak pozyskuje się energię z biomasy, z wody, ze światła, czy z wiatru, a także w jaki sposób możemy magazynować energię.
Pokazy będą przez cały dzień w Siemiatyckim Ośrodku Kultury. Na spotkania trzeba się wcześniej zarejestrować telefonicznie: 85 65 65 808 lub 85 65 65 818.
Odnawialne Siemiatycze
Burmistrz Piotr Siniakowicz mówi, że organizacja Dnia Samowystarczalności Energetycznej wpisuje się w dotychczasowe działania miejskich władz. Siemiatycze inwestują na przykład w odnawialne źródła energii. Na zbiorniku siemiatyckim powstała turbina wodna zasilająca stację uzdatniania wody, a przy oczyszczalni ścieków działa farma fotowoltaiczna. Wkrótce powstanie elektrociepłownia biomasowa, dostarczająca energię elektryczną i ciepło do Siemiatycz.
Firmy energetyczne - dystrybutorzy energii mogą starać się w Podlaskiem o dotacje z UE na budowę i modernizację sieci przesyłowych.
Około 250 odbiorców jest wciąż bez prądu w województwie podlaskim, gdzie w nocy z poniedziałku na wtorek (29/30.01) wiatr osiągający w porywach do 80 km/h spowodował awarie energetyczne. Podlascy strażacy usuwali z dróg połamane konary drzew.
Władze Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin wspólnie kupiły prąd, by oszczędzać na opłatach za energię. W dwa lata zaoszczędzą wspólnie około 1,5 mln zł.
Rozwój gospodarki przy wykorzystaniu technologii ekologicznych - to główny temat białostockiego Eko Forum, pod hasłem "Kierunki rozwoju ekoenergetyki".