Radio Białystok | Wiadomości | Wigilia Bożego Narodzenia w Cerkwi prawosławnej
Najpierw zasiądą do wigilijnych stołów, później całą noc spędzą w cerkwi. Prawosławni - świętujący zgodnie z kalendarzem juliańskim - w niedzielę (07.01) obchodzić będą Boże Narodzenie. W sobotę (06.01) wypada Wigilia tego święta.
Zgodnie z tradycją, na stole pojawia się 12 postnych potraw, dodatkowe nakrycie, a pod obrusem siano. W domu nie może też zabraknąć udekorowanej choinki.
Potrawy wigilijne
Na stole są ryby, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców. Kolację rozpoczyna dzielenie się prosforą i "kutią", czyli gotowaną pszenicą bądź ryżem z miodem, makiem i bakaliami. Prosfora to maleńka bułeczka, która jest używana w cerkwi prawosławnej do konsekracji i komunii. Ma inne znaczenie i inne korzenie niż katolicki opłatek. Otrzymują ją wierni po zakończeniu św. liturgii, przyjmują na czczo. Kolacja wigilijna jest pierwszym posiłkiem, dlatego rozpoczyna się od dzielenia się prosforą.
W dzień wigilijny, po południu, w cerkwiach odbywają się nabożeństwa całonocnego czuwania, a już w nocy, wierni udadzą się do świątyń na pierwszą bożonarodzeniową liturgię.
Wróżby wigilijne
Jaka wigilia, taki cały rok – głosi ludowe porzekadło. W ten świąteczny czas, w tradycji ludowej zachowało się najwięcej zwyczajów i wierzeń. Na podlaskich wsiach najbardziej popularną wróżbą jest wyciąganie źdźbła sianka spod obrusa – mówi Elżbieta Fionik z Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Obecnie wróżby wigilijne nie mają charakteru agrarnego, a są traktowane jako zabawa.
Orędzie metropolity Sawy
Świąteczne orędzie bożonarodzeniowe wystosował do wiernych metropolita warszawski i całej Polski Sawa. W swym orędziu hierarcha podkreślił, że Boże Narodzenie to czas duchowej radości, ale też czas spędzony z rodziną. Metropolita zwrócił też uwagę na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę i uzyskanie autokefalii w Cerkwi prawosławnej.