Radio Białystok | Wiadomości | "Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach” – w Sokółce powstał mural patriotyczny
Ma ponad 80 metrów długości i 3 metry wysokości. W Sokółce powstał ogromny mural patriotyczny.
Mural przedstawia żołnierzy podziemia niepodległościowego ziemi sokólskiej
Malowidło na ścianie garaży przy ulicy Kolejowej przedstawia żołnierzy podziemia niepodległościowego ziemi sokólskiej. Są na nim sylwetki majora Stefana Ejsmonta pseudonim "Wir" i porucznika Stanisława Biziuka pseudonim "Sokół". Jest też cytat "Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach" z wiersza Zbigniewa Herberta "Przesłanie Pana Cogito".
"W ten sposób chcemy oddać im hołd. Mieszkańcy Sokółki zapamiętają te sylwetki, być może to ich skłoni do refleksji, do poszerzenia wiedzy historycznej" - podkreśla prezes białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej Bartosz Sokołowski i dodaje, że mural może skłonić do poznawania historii regionu.
Mural jest wspólną inicjatywą Młodzieży Wszechpolskiej i lokalnego Klubu Historycznego imienia kapitana Franciszka Potyrały "Oracza". Powstał dzięki wsparciu finansowemu klubu, fundacji im. Kazimierza Wielkiego i posła na Sejm RP Adama Andruszkiewicza. Wykonało go kilkunastu wszechpolaków.
Mural dziewczynki podlewającej drzewo, przedstawiający czarnoskórą kobietę zdejmującą maskę białej kobiety czy upamiętniający rocznicę urodzin twórcy międzynarodowego języka esperanto Ludwika Zamenhofa - znalazły się w ekumenicznym kalendarzu Białegostoku na 2017 r.
Jest dobrze widoczny z osiedla, a także z bulwarów nad Białą przy ulicy Branickiego. W Białymstoku powstał nowy mural na bloku przy ul. Konopnickiej 12c.
Na szczycie budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łętownicy powstał mural upamiętniający tragiczne wydarzenia bitwy z 12-13 września 1939 roku stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem.
Młodzież i dzieci malują murale w Choroszczy. Wspierają ich artyści z Łodzi.
Nieznani sprawcy po raz kolejny zniszczyli mural poświęcony żołnierzom wyklętym w Białymstoku, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Starobojarskiej.
Kapitan Marian Raganowicz i żołnierze 33. Pułku Piechoty walczący podczas "cudu nad Narwią" w 1920 r. są bohaterami ostatniego z czterech łomżyńskich murali z cyklu "Ku Niepodległej".
To kultowa już postać z kreskówki, na której wychowywały się pokolenia Polaków. Pies Reksio - z kolorowymi kwiatami - pojawił się na jednej ze ścian bloku przy ulicy Emilii Plater w Suwałkach.