Radio Białystok | Wiadomości | W białoruskim kościele będzie tablica poświęcona żołnierzom Wojska Polskiego
Tablica poświęcona żołnierzom Wojska Polskiego poległym podczas wojny polsko-bolszewckiej zawiśnie w kościele w Miadziole na Białorusi. W środę (04.10) przekażą ją przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tablica umieszczona będzie w kościele Matki Bożej Szkaplerznej
Marmurowa tablica umieszczona będzie w kościele Matki Bożej Szkaplerznej. Podlascy samorządowcy zawieźli też na Białoruś kilka tabliczek z napisem "żołnierz Wojska Polskiego". One zawisną na bezimiennych grobach.
Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt Korycina Mirosław Lech mówi, że na Białorusi jest wiele miejsc, które czekają na upamiętnienie.
Marek Pędzich z polskiej ambasady w Mińsku mówi, że teraz białoruskie władze przychylniej patrzą na podobne inicjatywy.
Tu nastąpił pełen pozytywny przełom. Do całkiem niedawna pamięć o Polskich żołnierzach, zarówno poległych w wojnie bolszewickiej 1920 r., jak i później, we wrześniu 1939 r., była pod dużym znakiem zapytania. Teraz wysiłkiem ambasady polskiej, my po pierwsze inwentaryzujemy miejsca pamięci narodowej, zapominane często i też staramy się te miejsca przywracać do jakiegoś stanu. Tutaj pomoc między innymi Związku Gmin Wiejskich - mówi Marek Pędzich.
Wsparcie finansowe, by upamiętnić ważne dla Polaków miejsca, zadeklarowało ponad 30 podlaskich gmin.
71 lat temu 19-letni Marian Piekarski, ps. Ryś, został stracony przez władze komunistyczne po tym, gdy sam zorganizował akcję uwolnienia z suwalskiego więzienia sześciu żołnierzy AK. Niedawno uczniowie Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach poznali historię o lokalnym, suwalskim bohaterze.
266 dębowych krzyży stanęło w Gibach na wzgórzu, gdzie od lat są organizowane uroczystości rocznicowe związane z uczczeniem ofiar Obławy Augustowskiej, w której w 1945 roku zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego.
Na budynku Archiwum Państwowego w Białymstoku zawiśnie pamiątkowa tablica upamiętniająca pomoc białostoczan dla Węgrów w 1956 roku.