Radio Białystok | Wiadomości | Łomżyński ginekolog testuje pierwsze w Podlaskiem mobilne urządzenie KTG
Przyszłe matki mogą w ten sposób uniknąć wizyty w szpitalu i oczekiwania w kolejkach - pierwsze w województwie podlaskim mobilne urządzenie KTG testuje łomżyński ginekolog - położnik.
Badanie KTG - jedno z podstawowych w położnictwie
Badanie KTG (kardiotokografia) to jedno z podstawowych badań w położnictwie, które pomaga ocenić stan dziecka w ostatnich tygodniach ciąży. Jak mówi dr Tadeusz Oleszczuk, konieczność wizyty w szpitalu i kilkukrotne w ciągu dnia poddawanie się badaniu było zawsze dla ciężarnych kłopotem.
Urządzenie w niewielkiej walizce pozwoli przyszłej matce samodzielnie wykonać badanie w terminie zaleconym przez prowadzącego ciążę lekarza lub gdy sama będzie zaniepokojona np. brakiem ruchów dziecka.
Przebieg badania przesyłany jest do centrum monitoringu we Wrocławiu, gdzie jego wyniki interpretują lekarze - specjaliści. Jeśli wynik jest pomyślny, przyszła matka otrzymuje sms, jeśli coś ich niepokoi, kontaktują się z opiekującym się nią lekarzem.
Mobilne KTG stworzyły dwie absolwentki biotechnologii i dopiero wchodzi ono na rynek medyczny w Polsce.
Już od września mają poprawić się warunki na bloku porodowym Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach. Dotyczy to zarówno pacjentek, jak i personelu. Koszt modernizacji to ok. 1,6 mln zł.
Zakup nowego sprzętu i usprawnienie pracy zespołu - do tego zarząd województwa podlaskiego zobowiązał dyrektora szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.
W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku na świat przyszły trojaczki. Mama ma 26 lat. I ona, i dzieci czują się dobrze.
Remont trwał cztery lata i kosztował ponad osiem i pół miliona złotych.