Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa prac ks. Urbanowicza w Muzeum Okręgowym w Suwałkach
Ponad 100 prac - obrazów, rzeźb, fotografii autorstwa urodzonego na Suwalszczyźnie, a tworzącego w Paryżu pallotyna ks. Witolda Urbanowicza można oglądać na wystawie otwartej w piątek wieczorem (2.06) w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.
Artysta samouk o wszechstronnych zainteresowaniach
Jak powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski, ks. Urbanowicz jest artystą samoukiem o wszechstronnych zainteresowaniach - od projektowania witraży, pisania dramatów, współpracy przy realizacji filmów dokumentalnych m.in. o paryskiej "Kulturze", opracowanie plastyczne wydania m.in. "Księgi Hioba" i "Apokalipsę" w tłumaczeniu z hebrajskiego Czesława Miłosza, po malarstwo i rzeźbę.
Na wystawie można oglądać obrazy, rzeźby, płaskorzeźby, a także fotografie Witolda Urbanowicza. To prace, które powstawały od końca lat 80., a najnowsze pochodzą sprzed roku.
"Sceny religijne, pejzaże oraz erotyki to najważniejsze tematy w jego twórczości"
Największym obszarem artystycznej ekspresji Witolda Urbanowicza - jak mówił Jerzy Brzozowski - pozostało malarstwo. "Sceny religijne, pejzaże oraz erotyki to najważniejsze tematy w jego twórczości" - powiedział dyrektor. Dodał, że prace o treści religijnej są "pełne głębokiego duchowego uniesienia", krajobrazy to przede wszystkim widoki z rodzinnych stron, a w erotykach artysta porusza problem ludzkiej cielesności i seksualności.
Jedna z sal poświęcona jest pallotyńskiemu Centrum Dialogu w Paryżu - jak podkreślił Jerzy Brzozowski - bardzo ważnemu centrum dla kultury polskiej, a którego Witold Urbanowicz był uczestnikiem i kronikarzem jego działalności. Prezentowane są m.in. książki z serii "Znaki czasu" wydawane przez centrum z opracowaniami graficznymi Witolda Urbanowicza, które - jak mówią muzealnicy - były ważne dla kultury polskiej i myśli chrześcijańskiej. To m.in. "Księga Hioba" i "Apokalipsa".
Jego malarstwo "to jeden wielki przypadek"
Witold Urbanowicz na konferencji prasowej przed otwarciem wystawy mówił, że jego malarstwo "to jeden wielki przypadek", bo - jak dodał - chciał rozwijać się w kinematografii. Jednak po przyjeździe do Paryża związał się z wydawnictwem działającym w Centrum Dialogu. Jak mówił, centrum wysyłało książki do Polski, które w kraju nie mogły być wydawane. "Gdy skończyłem z wydawnictwem, zająłem się tym, czym najłatwiej było się zająć - złapać kawałek papieru i zacząć malować" - powiedział Witold Urbanowicz.
Wystawie towarzyszy katalog prezentujący prace artysty oraz wypowiedzi jego bliskich i przyjaciół, m.in. Pawła Huelle i Jana Sochonia.
Ekspozycja otwarta do końca września
Ekspozycja będzie otwarta do końca września. Następnie prace ks. Urbanowicza będą też prezentowane m.in. w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach czy Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu nad Wisłą.
Ks. Witold Urbanowicz urodził się w 1945 roku w Zarzeczu Jeleniewskim na Suwalszczyźnie. Jego droga życiowa prowadziła etapami teologicznego wykształcenia poprzez Wadowice i Ołtarzew koło Warszawy do Paryża, w którym mieszka od 1972 roku.