Radio Białystok | Wiadomości | Naukowcy i przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości dyskutowali w Białymstoku o readaptacji więźniów
Wysoki odsetek recydywistów to spory problem dla wymiaru sprawiedliwości. Między innymi o tym dyskutowano w Białymstoku na konferencji poświęconej procesowi readaptacji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Co roku w polskich więzieniach przebywa ponad 70 tysięcy osób
Każdego roku w polskich więzieniach przebywa ponad 70 tysięcy osób. W zależności od rodzaju przestępstwa, nawet co trzeci były skazany ponownie wraca do zakładu karnego.
Społeczeństwo dość niechętnie odnosi się do byłych skazanych, co jest błędem – mówi przedstawiciel ministra sprawiedliwości dr Sławomir Stasiorowski.
Jego zdaniem stygmatyzowanie skazanych prowadzi do ich wykluczenia. To z kolei generuje konflikty i skłania do ponownego popełniania przestępstw.
Jednym z najprężniej realizowanych programów resocjalizacji więźniów jest zapewnienie im masowego dostępu do pracy. Okazuje się, ze zaczyna on przynosić pierwsze efekty, na co zwracają uwagę przedstawiciele organizacji pozarządowych, współpracujących ze skazanymi.
Jak mówi Natalia Gierasimiuk z hajnowskiej fundacji, oni to my i już teraz widać, że praca jest dla skazanych swoistą nagrodą. - To przełamuje więzienną nudę i pokazuje, że mogą czuć się potrzebni – dodaje.
Przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości przyznają, że do zakładów karnych wciąż zbyt często trafiają osoby za nieraz błahe przestępstwa. Jednym z rozwiązań jest częstsze stosowanie dozoru elektronicznego.
Więźniowie będą pomagać podlaskim samorządom w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Porozumienie w tej sprawie podpisał wojewoda podlaski i Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Białymstoku.
Coraz więcej więźniów z podlaskich zakładów karnych pracuje. Jak wynika ze statystyk Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w 2016 roku bezrobocie wśród skazanych wyniosło nieco ponad 20 procent. Z kolei rok wcześniej nie pracował prawie co trzeci skazany.