Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 400 imprez w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki
Efektowne eksperymenty, badania kryminalistyczne, pokazy robotów, wykłady, koncerty, wycieczki czy spektakle. Ponad 400 imprez przygotowali pracownicy uczelni i studenci w ramach XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Jak asertywnie kogoś lub coś krytykować? Dlaczego chemia jest przydatna detektywom? Co to jest cyberprzemoc? Będzie się można tego dowiedzieć podczas 15. Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Jego inauguracja rozpocznie się w środę (17.05) o 10:00 w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Celem spotkań jest popularyzacja nauki
Przez 9 dni w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Hajnówce, a nawet na filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) w Wilnie, odbędzie się ok. czterystu różnych imprez - warsztatów, wykładów i pokazów dla wszystkich: od dzieci po seniorów. Celem spotkań jest popularyzacja nauki. Opisy imprez są na stronie internetowej festiwalu i warto tam zajrzeć, bo na przykład na niektóre ćwiczenia w laboratoriach jest ograniczona liczba miejsc.
Tegoroczny festiwal organizuje 11 uczelni w regionie oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk, wojewody podlaskiego i marszałka województwa. Koordynatorem festiwalu jest jedna z najlepszych uczelni medycznych w Polsce, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.
"Raduj się nauką"
Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: "Raduj się nauką". Słowa te nawiązują do 150. rocznicy urodzin polskiej dwukrotnej noblistki Marii Skłodowskie-Curie i jednego z odkrytych przez nią pierwiastków - radu - zauważył koordynator festiwalu, dziekan wydziału nauk o zdrowiu UMB prof. Sławomir Terlikowski podczas środowej (10.05) konferencji prasowej w Białymstoku.
Przypomniał on słowa Skłodowskie-Curie, która uważała, że nauka jest czym bardzo pięknym. - Wydaje się, że do dnia dzisiejszego te słowa są prorocze - dodał. O polskiej badaczce opowiada film dokumentalny, którego pokaz odbędzie się podczas inauguracji festiwalu; będzie też można zobaczyć stare laboratorium - pod względem klimatu podobne do tego, w którym faktycznie pracowała Skłodowska-Curie. Zaplanowano też turniej wiedzy chemicznej o Marii Skłodowskiej-Curie.
Festiwal nauki i sztuki jest okazją do "fajnej intelektualnej zabawy"
Prorektor UMB ds. nauki prof. Marcin Moniuszko powiedział, że festiwal nauki i sztuki jest okazją do "fajnej intelektualnej zabawy" przy użyciu własnych rąk i oczu, okazją do spotkania się "oko w oko" z tajemnicami przyrody, ludzkiego ciała, funkcjonowania komórek, ale też poznawania ekonomii, sztuki. - Chcemy, aby okazało się, że nauka to jest również niesłychana, fantastyczna przygoda. Może uda się nam zarazić tym entuzjazmem kolejne grona młodych ludzi, ale nie tylko młodych - mówił Moniuszko.
Jak podkreślił, układając program festiwalu organizatorzy starali się, aby terminy najbardziej atrakcyjnych imprez nie nakładały się na siebie, i by mógł z nich skorzystać każdy zainteresowany.
Festiwalowe imprezy odbędą się również w filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie
Festiwalowe imprezy odbędą się również 24 maja w filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie. Przygotowano tam m.in. zajęcia z informatyki "bez komputerów", wykład o tym, jak metabolizm wpływa na kondycję fizyczną człowieka i praktyczne zajęcia praktyczne, podczas których będzie można dokonać analizy składu ciała.
21 maja w ramach festiwalu w centrum Białegostoku odbędzie się tzw. Dzień Akademicki: ok. 60 prezentacji przygotowanych dla mieszkańców miasta.
Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa od 17 do 26 maja.