Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Debata o bezpieczeństwie rowerzystów
Eksperci debatowali w Białymstoku, jak poprawić bezpieczeństwo rowerzystów w mieście. Jest tu już dobra infrastruktura, ale potrzeba jeszcze edukacji.
- Mamy ścieżek rowerowych około 103 kilometrów. W tym roku budowane są kolejne, między innymi na Sienkiewicza, Chrobrego, a także w okolicy Ciołkowskiego i Mickiewicza - wylicza zastępca prezydenta miasta Robert Jóźwiak i dodaje, że najważniejsza jest ta wzdłuż Sienkiewicza i Wasilkowskiej, ponieważ pozwoli na swobodny dojazd w stronę Supraśla i otworzy bramę do Puszczy Knyszyńskiej.
Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku Michał Freino jest przekonany, że oprócz infrastruktury potrzebna jest też edukacja. Twierdzi, że obecnie temat wychowania komunikacyjnego w szkołach traktowany jest trochę po macoszemu, dlatego dobrze, że w Białymstoku powstanie Miasteczko Ruchu Drogowego. To ma pozwolić uczyć dzieci i młodzież zasad i pozwoli zdawać egzaminy na kartę rowerową.
Jak zauważa Cezary Grochowski z ogólnopolskiej inicjatywy Miasta dla Rowerów, w Białymstoku brakuje osób, które mogłyby się zająć edukacją rowerzystów. Zajęcia prowadzą instruktorzy z organizacji lubelskiej, dlatego ważne jest, by znaleźć miejscowych instruktorów. Cezary Grochowski podkreśla, że w edukację powinien zaangażować się również urząd miasta.
W ubiegłym roku w województwie podlaskim doszło do 78 wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 7 osób, a 75 zostało rannych. (aj/mk)