Radio Białystok | Wiadomości | Kraj: Pracownicy Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pomogli ponad 700 dzieciom

Kraj: Pracownicy Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży pomogli ponad 700 dzieciom

9.01.2015, 05:03, akt. 05:03

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń


0:00
0:00
Jak przeciwdziałać przemocy wobec dzieci? - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Co piąte dziecko w Polsce doświadczyło w swoim życiu przemocy fizycznej ze strony dorosłych. Ponad połowa nastolatków zetknęła się z przemocą rówieśniczą, a około 18 proc. nastolatków było świadkami przemocy domowej.

Dane z Ogólnopolskiej Diagnozy prowadzonej przez Fundację Dzieci Niczyje potwierdzają często lokalne badania ośrodków społecznych. Ponieważ najmłodsi nie potrafią sami się obronić, ważne jest, aby dorośli potrafili zauważać problem i odpowiednio reagować.

W Białymstoku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie z myślą o dzieciach przejawiających agresywne zachowania, ale też doświadczających przemocy, realizuje projekt "Bezpieczna rodzina". Każdy, kto potrzebuje pomocy, może przyjść do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ulicy Włókienniczej - mówi Teresa Zambrowska z białostockiego MOPR. Tu prowadzone są specjalne warsztaty, zajęcia socjoterapeutyczne, jest szkoła dla rodziców, którzy nie radzą sobie z dziećmi.

Młodzi ludzie, którzy potrzebują wsparcia, pomocy, ochrony mogą też skorzystać z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 prowadzonego przez Fundację Dzieci Niczyje. Przez 6 lat udało się pomóc ponad 700 dzieciom, które odważyły się zadzwonić - mówi Lucyna Kicińska, koordynatorka Telefonu Zaufania.

Do ekspertów dociera dziecięca rozpacz, złość, samotność, zwątpienie i strach. A ich rolą jest przywracanie nadziei, kojenie smutku, udzielanie wsparcia i pomaganie w radzeniu sobie z najtrudniejszymi sytuacjami. Bardzo często wystarczy spokojna rozmowa i poszukanie z dzieckiem rozwiązania kłopotów.

Z Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 od 2015 roku możemy korzystać codziennie od 12:00 do 22:00. Można poprosić o anonimową pomoc w każdej sytuacji. Jest również strona internetowa, na której można zadać pytanie online.

Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi też telefon dla rodziców i nauczycieli pod kątem bezpieczeństwa dzieci - pod numer 800 100 100 możemy dzwonić od poniedziałku do piątku miedzy 12:00 a 18:00. (og/zmj)

Zobacz też:
Suwałki: Jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie? Debata


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok