Radio Białystok | Galerie | Region: Noc Muzeów 2015 [zdjęcia]

Region: Noc Muzeów 2015 [zdjęcia]

16.05.2015, 20:25, akt. 20:25

Noc Muzeów w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda
Noc Muzeów w Białymstoku, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Noc muzeów w Łomży - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Noc muzeów w Suwałkach - relacja Izy Kosakowskiej | Pobierz plik.


0:00
0:00
Atrakcje podczas Nocy Muzeów w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

To wieczór pełen wrażeń. Nowe wystawy i atrakcje dla zwiedzających w sobotę (16.05) przygotowały prawie wszystkie placówki kulturalne regionu, nie tylko galerie i muzea.

W Białymstoku odbywa się pod hasłem odkrywania sekretów. W sobotę od 18:00 w Ratuszu można poznać sekretne historie z czasów rodu Branickich. O 22:00 na Plantach zaś wziąć udział w spacerze historycznym z Andrzejem Lechowskim.

W Muzeum Wojska zorganizowano zajęcia dla najmłodszych z cyklu Legiony Rzymskie, a przed placówką – pokazy wojsk, musztry, walk gladiatorów czy wytwarzania pachnideł.

Na Uniwersytecie Medycznym można podziwiać nie tylko dawne eksponaty chirurgiczne, stomatologiczne czy ginekologiczne, ale także na dziedzińcu przed Pałacem Branickich oglądać kurs pierwszej pomocy w zrekonstruowanym szpitalu partyzanckim.

W nowo otwartym Centrum Przyrodniczym w kampusie uniwersyteckim z przewodnikiem można zwiedzać wystawy przyrodnicze i poznawać świat flory i fauny Podlasia, ale też do północy uczestniczyć w warsztatach laboratoryjnych rozpoznawania głosów ptaków czy podsłuchiwania nietoperzy.

Jak zawsze spędzić można noc pośród gwiazd - to w Obserwatorium Astronomicznym przy ulicy Krakowskiej. Przed 22:00 będziemy obserwować Wenus, przy pochmurnym niebie też poznawać wyposażenie optyczne Obserwatorium. Konieczna rezerwacja branicki@uwb.edu.pl

WOAK Spodki proponuje nam od 21:00 występ grupy Czupakabra, czyli kuglarstwo w najlepszym wydaniu, a wcześniej o 20:00 przedstawienie teatralne "Świeczka zgasła". W tym samym czasie zainteresowani mogą podziwiać stroje i rekwizyty zespołu Kurpie Zielone. Wszystko w Alkierzu, w Spodkach przy Św. Rocha 14.

W Galerii Arsenał zaplanowano Noc Wideoklipów - uwaga nie wszystkie filmy nadają się dla dzieci! W programie: wybuchowa dawka wideoklipów nagrodzonych podczas Berlin Music Video Awards oraz nagradzane i doceniane na świecie klipy twórców z Podlasia. Wszystko od 21:00 w Elektrowni. W Galerii można też oglądać wystawy Tymka Borowskiego i Agnieszki Polskiej

W Centrum Zamenhofa w dzień odbyła się Gra miejska, ponadto przygotowano pojedynek na portrety, czyli interaktywne zwiedzanie wystaw fotograficznych Tadeusza Rolke i Karola Grygoruka. Jest też zaproszenie do obejrzenia innych wystaw: "Wsłuchaj się w historię – opowieści o miłości, radości i Białymstoku", "Białystok młodego Zamenhofa", "Nie od razu pomnik zbudowano", "Bojary 2".

Do akcji włączyy się także Wodociągi Białostockie. Od 10:00 do 14:00 można było oglądać stację uzdatniania wody na Pietraszach.

W regionie dzieje się równie wiele:
O 19:00 w Łomży w Galerii pod Arkadami otwarcie wystawy Gabora Lorinczego "Obiektyw nie kłamie", godzinę wcześniej w Muzeum Północno-Mazowieckim także prac Teresy Adamowskiej. W Teatrze Lalki i Aktora pokazane zostaną fragmenty filmów "Wesele" i "Wyzwolenie".

Bezpłatną linię specjalną uruchomiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży. Autobus jeździ po pętli - start sprzed ratusza, a następnie ulicami: Rządowa, Plac Kościuszki, Aleja Legionów, Piłsudskiego, Zawadzka, Sikorskiego i Szosą Zambrowską do Giełczyńskiej.

Trasa ta pozwoli na dojazd do centrum miasta mieszkańcom największych łomżyńskich osiedli mieszkaniowych.
Pierwszy odjazd ze Starego Rynku o 18:35, ostatni - kwadrans po północy.

W Suwałkach herbatka z drugą żoną Marszałka, Aleksandrą Piłsudską, i Chwile wspomnień z Grupą Rekonstrukcji Historycznej - to tylko cześć atrakcji przygotowanej przez muzea i instytucje kulturalne z okazji Nocy Muzeów.

Inauguracja Nocy Muzeów odbyła się o 18:00 w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Oprócz zwiedzania wystaw związanych m.in. z Marią Konopnicką i Czesławem Miłoszem, muzeum zaprasza na spotkanie z suwalczanką, żoną Józefa Piłsudskiego – Aleksandrą. O 22:30 mieszkańcy będą mogli poznać dawne Suwałki. Grupa Rekonstrukcji Historycznej zabierze gości muzeum w podróż w czasie. Zaprezentuje kilka scenek z przeszłości miasta, wraz z komentarzem i pokazem slajdów.

Muzeum Okręgowe (Resursa) zaprasza do zwiedzania wystaw. Suwalczanie będą mogli zobaczyć stałą wystawę malarstwa urodzonego w Suwałkach wybitnego malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego. To także okazja, by zwiedzić wystawę z płótnami polskich monachijczyków oraz poznać najstarsze dzieje Suwalszczyzny i Wschodnich Mazur od schyłku epoki lodowej do upadku Jaćwieży.

Tej nocy swoje zbiory pokazuje także Centrum Sztuki Współczesnej & Galeria Andrzeja Strumiłły. O 20:00 rozpocznie się pokaz fotograficzny z opowieścią Janiny Osewskiej - "Nowa Zelandia – kraina baśniowa", a godzinę później odbędzie się zdarzenie artystyczne z Juliuszem Erazmem Bolkiem. Dla zwiedzających, udostępnione będą także wystawy dzieł Andrzeja Strumiłły, Janiny Osewskiej oraz grafik Luizy Kwiatkowskiej.

Do zwiedzania wystaw zachęca także suwalskie Archiwum Państwowe. Od 17:00 do 23:00 czynna jest wystawa oryginalnych materiałów archiwalnych prezentowanych z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej pt. "Zachowajmy Ich w naszej pamięci". Polegli zamordowani mieszkańcy Suwalszczyzny w czasie II wojny światowej. Zwiedzający będą też mogli zobaczyć wystawę "Powstanie styczniowe w województwie augustowskim", wystawę "Czas Wielkiej Wojny", opisującą wydarzenia z lat 1914-1915 między Narwią a Niemnem oraz wystawę wirtualną i prezentacje multimedialne, dotyczące I i II wojny światowej.

Tej nocy swoje zbiory prezentuje także Klub Wojskowy w Suwałkach. Od 19:00 organizatorzy, czyli 14. Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, zapraszają do zwiedzania wystawy prezentującej historię Suwalskiej Brygady Kawalerii. To okazja, by zobaczyć zbiory broni palnej oraz wystawy fotograficzne: "Jam żołnierz z Suwałk" oraz "20 lat minęło" nawiązująca do pobytu w Suwałkach wojsk artylerii przeciwpancernej. Każdy będzie mógł także przyjrzeć się z bliska plenerowej ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego.

W Noc Muzeów włączyło się także tradycyjnie Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Zwiedzający mogą zobaczyć fotorelację z podróży Marcina Struga "Oko na Maroko..." oraz wziąć udział wykładzie i pokazie zdjęć Tomasza Huszcza "Czy sowy są mądre?". Muzeum czynne od 19:30.

W Bielsku Podlaskim możemy podążać śladami Izabeli Branickiej, będzie rozwiązywanie zagadek promocja nowego albumu fotograficznego – a wszystko od 18:00 w Muzeum w Ratuszu.

W Choroszczy w Muzeum Wnętrz Pałacowych wsłuchamy się w tykające zegary z kolekcji Jerzego Kindziuka oraz co godzinę z przewodnikiem, zwiedzimy wystawę Zegary i ich sekrety.

O 18:30 odbędzie się prezentacja XVIII-wiecznego kabinetu połączona z mini konkursem plastycznym, a o 21:30 pokaz w plenerze nieznanych i intrygujących oblicz słynnych ogrodów pałacowych "Ogrody i ich tajemnice".

Wcześniej, bo o 20:00, sprzed kościoła w Choroszczy wyruszy spacer historyczny "Perły Choroszczy". Grupa uczestników odwiedzi największe zabytki Choroszczy. Jako pierwszy – kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika – będzie można wejść do krypty, na chór i na wieżę, następnie grupa uda się do cerkwi pw. Opieki Matki Bożej w Choroszczy. Kolejnym punktem będzie gmach Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy wraz z Placem dra Z. Brodowicza. O 21:30 wycieczka dotrze do Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

W Ciechanowcu od 16:00 jest "Noc spichlerzy", czyli zwiedzanie wystaw o tematyce dawnych rzemiosł i zawodów. Będzie też kino plenerowe - o 16:00 prezentacja filmu Cząstka Podlasia - a dla widzów leżaki, koce, napoje i… popcorn. Wszystko w Muzeum Rolnictwa.

W Tykocinie od 19:00 spacer historyczny od Muzeum do Biblioteki Miejskiej i poznawanie sekretów archiwum Antoniego Bohdanowicza, a wcześniej oglądanie wystaw w Muzeum przy Koziej 2.

Warto wybrać się także do Białostockiego Muzeum Wsi i tam odkrywać Tajemnice Ducha Puszczy. Dowiezie nas tam specjalny, bezpłatny autobus KPK z wyświetlającym się napisem Noc Muzeów. Odjazd o 19:30 i 20:30 z przystanku autobusowego "Pałac Branickich" na Placu Jana Pawła II, obok parkingu. (ds/dd)



PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja
Polskiego Radia Białystok
dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS








Zdzisław Wąsowicz, fot. Sylwia Krassowska
8.11.2024, 06:29, akt. 10.11.2024, 12:58

"Miary życia" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok