Wyspa Wielkanocna

1 kwietnia 2018

fot. Mariusz Lewicki
fot. Mariusz Lewicki



0:00
0:00
Wyspa Wielkanocna | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Była kiedyś dla siebie całym światem. Kontakt z cywilizacją Zachodu nie przyniósł jej nic dobrego. Zmagała się najpierw z wielorybnikami, którzy traktowali ją jak spiżarnię, potem żeglarzami awanturnikami, teraz odpiera najazdy turystyczne. 

Na 6 tys. mieszkańców wyspy, rocznie odwiedza ją niemal 100 tys. turystów. Jeszcze w XIX wieku była jednym wielkim pastwiskiem owiec, dziś jest obiektem marzeń milionów turystów na całym świecie - Wyspa Wielkanocna.

Dla rdzennych mieszkańców Rapa Nui to po prostu "ziemia", której największą atrakcją są kamienne posągi - moai. Szacuje się, że jest ich ok. 1000, ale dziś większość jest zniszczona i powalona na ziemię. "Zamieszkują" zbocza wulkanu Rano Raraku.

Oficjalną nazwę Wyspa Wielkanocna zawdzięcza przypadkowi - jakiemu? I dlaczego tak wielu turystów chce odwiedzać to miejsce - opowie podróżnik, autor strony www.mariusztravel.compilot wycieczek Mariusz Lewicki.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Fotografowanie świata


Miłka Malzhan zaprasza do rozmowy Tomka Pienickiego - fotografa świata i nie tylko, posiadającego bogate doświadczenie w podróżowaniu. Przez 5 lat mieszkał w Chinach i czterokrotnie odwiedził Indie oraz inne, nie mniej interesujące kraje.



Rowerowa rodzina z Podlasia, czyli Rowerodzinka. Przejechali z dziećmi ponad 4 tys. km


W Uchu na świat Rowerodzinka. Rafał, Joanna, Eliasz i Agatka pochodzą z Podlasia i przejechali na rowerach ponad 4 tysiące kilometrów!



Tropem podróży marzeń: Egipt, Jordania, Izrael i USA


Anna Kazimierczuk, na co dzień pracująca w ośrodku kultury w Czyżewie i działająca w Stowarzyszeniu Kulturalnym Ziemi Czyżewskiej, w międzyczasie spełnia swoje marzenia o podróżach do dalekich krajów.



Syberyjska tajga - piękna i dzika


W "Uchu na świat" Zofia Piłasiewicz - pisarka i fotografka związaną z Puszczą Augustowską, autorka m.in. książki "Ślad tygrysicy". Podążając literackim tropem, wybierzemy się w stronę syberyjskiej tajgi. Odkryjemy dzikie obszary pełne surowego piękna i nieokiełznanej przyrody.



Seul: gdzie tradycja tańczy z nowoczesnością - egzotyczna podróż z Małgorzatą Adamowicz-Nosowską


Tym razem przenosimy się do serca Azji, do fascynującego Seulu, stolicy Korei Południowej. Małgorzata Adamowicz-Nosowska, prezeska Fundacji Przyjaciół Korei Południowej, prawdziwa pasjonatka tego niezwykłego kraju - opowiada Miłce Malzahn o swoich wrażeniach i fascynacjach.



Meksyk - podróż po krainie słońca i oryginalnych fiest


Słuchajcie niezwykłej opowieści o Meksyku, kraju kontrastów - Natalia Kotowska spędziła rok w Meksyku i opowiada MIłce Malzahn o najpiękniejszych i najdziwniejszych zakątkach tego fascynującego kraju.



Beata Skowrońska zachwycona Sri Lanką


Beata Skowrońska kilka dni temu wróciła ze Sri Lanki. Jest zachwycona tym krajem, jego mieszkańcami, bogatą przyrodą, nieziemsko pięknymi parkami narodowymi, zwierzętami, które tam czują się u siebie.



O podróży dookoła Polski z Mileną Witecką-Sznajder


Podróżujemy dookoła Polski wspólnie z Mileną Witecką-Sznajder, fanką sportu wszelakiego, literatury, dobrego życia i ciekawych ludzi. Milena Witecka-Sznajder wspólnie z mężem Marcinem są autorami książki „W drodze do…”



Podróżnicze inspiracje redaktorek portalu "Podlaski Senior"


Kiedyś seniorki kojarzyły się głównie z domowym zaciszem, dziś redaktorki portalu "Podlaski Senior" są pełne energii i ciekawości świata, wraz z nimi odkrywamy nowe nowe horyzonty nie tylko wakacyjnych wędrówek.




 
 

Prowadzący:

Olga Gordiejew
Miłka Malzahn



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok