Tajemnice naszych czasów


Tajemnice naszych czasów

Audycja o najnowszej historii naszego regionu, kraju i świata. Odkrywamy nieznane jej karty lub dobrze znane fakty podajemy na nowo. Wraz z historykami mówimy o wydarzeniach, które możemy poznać również z relacji swoich rodziców, dziadków czy sąsiadów. Warto o nie zapytać świadków historii, warto ich wysłuchać! Jak wielka historia wojen, bitew, rozejmów i międzynarodowych umów wpływa na los konkretnego człowieka czy dzieje małej miejscowości? Czy historia II wojny światowej kryje jeszcze tajemnice? Kto był katem, a kto bohaterem w trudnych czasach PRL-u? Co zostało w pamięci zbiorowej z czasów stanu wojennego? Pytamy o skomplikowane, trudne, często tragiczne losy ludzi XX wieku.


100. rocznica wprowadzenia złotego jako oficjalnej waluty polskiej


W tym roku mija 100. rocznica wprowadzenia złotego jako oficjalnej waluty polskiej. Ta reforma została zrealizowana przez ówczesnego premiera i ministra finansów Władysława Grabskiego.



Energetyka jądrowa w Polsce


W programie o historii energetyki jądrowej w Polsce. Przed laty miała powstać elektrownia w Żarnowcu. Rozpoczęto nawet jej budowę. Została jednak wstrzymana po katastrofie w Czarnobylu oraz z powodu kryzysu ekonomicznego na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Temat powrócił współcześnie.



Ślady Zbrodni Katyńskiej


Na przełomie kwietnia i maja 1940 roku rozpoczęto likwidację polskich oficerów - jeńców w sowieckiej niewoli, także policjantów, żołnierzy KOP oraz cywili, którzy byli zatrzymani jako przedstawiciele władz Rzeczpospolitej. Zginęło około 25 tysięcy osób.



Obóz zagłady Treblinka


W tej audycji o tragicznej historii złowieszczego miejsca znanego pod nazwą obóz zagłady Treblinka.



75. rocznica utworzenia NATO


W tym roku przypada 75. rocznica utworzenia NATO. W przyszłym zaś - 70. rocznica powstania Układu Warszawskiego. Sporo zatem czasu żyliśmy w cieniu tych aliansów.



Linia Mołotowa


Tym razem rozmawiamy o linii Mołotowa. To miały być schrony i umocnienia na przestrzeni ponad 1300 kilometrów od Pałangi aż do Przemyśla. To oczywiście na linii rozgraniczenia pomiędzy Niemcami i Rosja Sowiecką ustanowionej w 1939 roku.




 
 

WTOREK 18:05 - 18:30

Prowadzący:

Agnieszka Czarkowska
Lech Pilarski



Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok