Jak żyć z celiakią (cz. 1-4)

16 listopada 2015

Szlachetne zdrowie | Jak żyć z celiakią (cz. 1-4)



0:00
0:00
Co to jest celiakia, jak często występuje, w jakim wieku, jej przyczyny? Kto powinien poddać się testom genetycznym? Liczebność zachorowań w regionie. cz.1/4 17.11.2015 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Objawy celiakii w zależności od postaci (klasyczna, nietypowa i bezobjawowa). Jakie objawy bezwzględnie skłaniają do konsultacji lekarza. Objawy najbardziej dokuczliwe, sposoby ich łagodzenia. cz.2/4 17.11.2015 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Diagnozowanie celiakii - badania, ich uciążliwość, czas trwania. Sposób leczenia - wpływ na codzienne życie pacjenta. Możliwe powikłania. cz.3/4 17.11.2015 | Pobierz plik.


0:00
0:00
Czy można uniknąć zachorowania na celiakię, pomimo genetycznych predyspozycji? Jak żyć szczęśliwie z celiakią? cz.4/4 17.11.2015 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Celiakia jest najpoważniejszą nietolerancją pokarmową człowieka. Choroba ta może ujawnić się w każdym wieku, a czynnikiem powodującym celiakię jest gluten. Jak żyć z celiakią, jak jej zapobiegać i leczyć, o tym mówić będziemy w dzisiejszej audycji "Szlachetne zdrowie".
Gościem programu będzie m.in. dr n. med. Katarzyna Kondej-Muszyńska z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Włodzimierz Filipowicz - do usłyszenia o 13:15.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Listopad, Światowy Miesiąc Świadomości Raka Płuca


Statystyki są alarmujące. Każdego roku w Polsce jest coraz więcej chorych na raka płuca. Tę chorobę diagnozuje się u około 23 tysięcy osób rocznie, tyle samo osób w ciągu roku umiera z tego powodu.



Badania białostoczan w ramach programu Białystok Plus


Lada dzień rozpoczną się ponowne badania białostoczan w ramach programu Białystok Plus.



Profilaktyka i wczesne wykrycie raka prostaty i jąder


Listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc świadomości raka prostaty i jąder. W programie mówimy o profilaktyce tych chorób i ich wczesnym wykryciu.



Jak przygotować siebie i bliskich do procesu leczenia?


W programie radzimy, jak przygotować siebie i bliskich do procesu leczenia, szczególnie chirurgicznego i onkologicznego. Mówimy też, dlaczego tak ważne jest dbanie o siebie na każdym etapie życia.



Cukrzyca - jak z nią walczyć


W programie radzimy, jak nie zachorować na cukrzycę. A jeśli już chorujemy, to jak z nią walczyć. Mówimy też o trwającym od kilku lat projekcie badawczym "Zatrzymaj cukrzycę! Polski Rejestr Diabetologiczny PolReD".



Jak leczyć ból?


W programie mówimy o różnych sposobach leczenia bólu. To w związku z przypadającym w czwartek, 17 października Światowym Dniem Walki z Bólem obchodzony w celu poprawy jakości życia osób walczących z bólem.



Każda osoba może potrzebować wsparcia w trudnych chwilach - taką pomoc oferują Centra Zdrowia Psychicznego


W czwartek (10.10) przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego celem jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób.



Rak piersi


Najczęściej rozpoznawanym na świecie nowotworem jest rak piersi - odpowiada za 12 proc. wszystkich zachorowań na raka. Szacuje się, że jedna na osiem pań zachoruje w pewnym momencie swojego życia na raka piersi. Może to być każda z nas - nasza mama, siostra koleżanka, znajoma. Rzadko, ale rak piersi może też dopaść mężczyznę.



Wrzesień to Światowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci


W tym miesiącu propaguje się wiedzę na ich temat pod hasłem #GoldSeptember z symbolem „złotej wstążki”. Kolor złoty przedstawia bowiem to, co w życiu najcenniejsze - zdrowie dzieci.




 
 

Prowadzący:

Renata Reda



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok