"Światło nadziei" - reportaż Joanny Sikory


Wielu z nich zapamięta ten moment i słowa do końca życia. Dziesiątki tysięcy pielgrzymów spotkało się z papieżem Franciszkiem w Wilnie. We wrześniu 2018 roku Ojciec Święty odwiedził kraje nadbałtyckie.

22 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Barabaniarze" - reportaż Joanny Sikory


Zwyczaj Barabanienia w Iłży to nie tylko rytm. To odgłosy przeszłości, które ożywają w każdym uderzeniu o napiętą skórę bębna. Misterium dźwięku rozpoczyna się po północy, w Wielką Sobotę. Wtedy to ośmiu mężczyzn wyrusza w wędrówkę z XVII wiecznym bębnem ulicami miasteczka na południowym Mazowszu.

21 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Po to jest cisza" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej


Co oznacza cisza Wielkiego Piątku? Czy jest to dzień tryumfu ludzkiej podłości i nienawiści? O hałaśliwym złu, potrzebie wyciszenia i wewnętrznej równowagi opowiada ks. Adam Anuszkiewicz, egzorcysta Archidiecezji Białostockiej.

18 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15






"Miejsce nieskomplikowane" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej


Pustelnia Zwiastowania w Poletyłach to zaciszne miejsce otoczone lasami, otwarte na każdego, kto szuka Boga. Na stałe mieszka w niej ksiądz Robert Grzybowski. Na stałe mieszka w niej bielszczanin, ksiądz Robert Grzybowski. Jak powstało to miejsce i jak zmieniło życie jej gospodarza?

17 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Jak wileńskie cukierki" - reportaż Joanny Sikory


Wilno oczami dziecka na zawsze zostało we wspomnieniach Danuty Małoń. Pani Danuta z rodzicami i rodzeństwem wyjechała z niego w Niedzielę Palmową 1945 roku. Wtedy to Polacy zamieszkujący tamte tereny stanęli przed koniecznością opuszczenia swoich domów i przeniesienia się do powojennej Polski.

16 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Jak anioł na ziemi" - reportaż Alicji Pietruczuk


Ten śpiew wydaje się nam dziś prosty, ale w czasach kiedy cisza była czymś naturalnym, brzmiał pięknie i bogato. Przynieśli go w początkach XVI wieku do supraskiego monasteru mnisi z Kijowa, gdzie przywędrował z Bizancjum.

15 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Czarne perły" - reportaż Joanny Sikory


Starszym ta tradycja przywraca wspomnienia. Młodsi dopiero tworzą barwne obrazy w pamięci. Przy wspólnym stole, na rodzinnych warsztatach pisania pisanek, usiadły trzy pokolenia.

14 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Katyń" - słuchowisko dokumentalne Gabrieli Walczak


Słuchowisko oparte na fragmentach pamiętników znalezionych przy ekshumowanych zwłokach polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.

13 kwietnia 2025, godz.18:05



"Gospodnicy" - reportaż Joanny Sikory [zdjęcia]


Plotkują o przepisach, spierają się o to czy dać więcej soli lub analizują jak długo piec mięso. Koło Gospodników przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Suwałkach działa dopiero od kilku miesięcy, ale stało się już niemałą sensacją. Również dlatego, że przełamuje stereotyp emeryta, który najczęściej spędza czas samotnie, na kanapie z pilotem.

11 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Mój kolejny kwiecień" - reportaż Edyty Wołosik


Dziś mija 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Siedem lat po tej tragedii Sebastian Putra, syn posła i wicemarszalka Sejmu Krzysztofa Putry, wspominał ten dramatyczny dzień i kolejne lata bez ojca.

10 kwietnia 2025, godz. 17:15



"Plan B" - reportaż Michała Słobodziana


Pani Małgorzata od 45 lat wraz z mężem opiekuje się córką z głębokim autyzmem. Pani Paulina mówi zaledwie kilkanaście słów, sporo rozumie. Gdy rodziców zabraknie, taka osoba jak Paulina będzie skazana na gehennę w Domu Pomocy Społecznej lub w szpitalu psychiatrycznym. Dlatego chcą zbudować w Toruniu dom dla niesamodzielnych osób w spektrum autyzmu.

9 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Na stojąco" - reportaż Alicji Pietruczuk


Bywa niepoprawny i prowokujący, czasem jest wulgarny i zawsze powinien być śmieszny. Stund-up staje się coraz bardziej popularny. Wypiera tradycyjne kabarety, bo nie wymaga ani wielkiej sceny, ani kostiumu czy scenografii. Jeden człowiek stoi na pustej scenie przed publicznością i bawi ją opowiadając anegdoty oparte na własnym doświadczeniu. Nie ma tu tematów tabu - wszystko i wszystkich można wyśmiać.

8 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Walczę dalej" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej [zdjęcia]


Są życiowymi wojownikami. Co dzień walczą o swoje zdrowie i co za tym idzie niezależność od innych. Poruszają się na wózkach, przy chodziku, a jednocześnie są bardzo aktywni życiowo: pracują, uczą się, trenują różne sporty. Dwa razy w tygodniu spotykają się w białostockim klubie walki Viking na treningach, gdzie amatorsko boksują. Boks jest dla nich więcej niż sportem.

7 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Szpargały Glogera" - reportaż Doroty Sokołowskiej


Jest na Podlasiu kawałek niszczejącego świata z piękną i imponującą historią. W Jeżewie był pałac, barokowy ogród, staw i sady. Tam dorastał Zygmunt Gloger, słynny etnograf. I choć pamięć o tym najsłynniejszym badaczu z Podlasia pielęgnowana jest w wielu miejscach, to teren z ruinami browaru i szczątkami rządcówki straszy i zasmuca. Czy da się uratować ruiny w Jeżewie Starym?

6 kwietnia 2025, godz. 18:05



"Na ratunek maluszkowi" - reportaż Michała Zaręby


Na co dzień przemieszczała się nim Simona Kossak. Stary zielony maluch od kilku lat niszczał pod gołym niebem na białowieskim podwórku. Teraz wrakiem postanowił zaopiekować się i pojazd wyremontować mieszkający w Toruniu przyrodnik Bartosz Guentzel. To niby tylko maluch, ale też niezwykła pamiątka i symbol nietuzinkowości słynnej profesor Simony Kossak.

4 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Powrót do siebie" - reportaż Joanny Sikory


Czasami by opowieść dojrzała, potrzebny jest czas. To on pozwala zrozumieć, że bycie częścią wspólnoty może być zarówno darem jak i brzemieniem. Tak było w przypadku Katarzyny Roman-Rawskiej, która wraca do swoich starowierskich korzeni. Musiała porzucić Gabowe Grądy aby po latach wraz z mamą, odkryć je na nowo.

3 kwietnia 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Co ja powiem Panu Bogu" - reportaż Agnieszki Czarkowskiej


Podczas wizyty w Polsce w czerwcu 1999 roku, w czasie pobytu w wigierskim klasztorze, Jan Paweł II odwiedził rodzinę z małej wsi Leszczewo. Było to niezwykłe wydarzenie, bo o ile papież często spotykał się z tłumami zwykłych ludzi, to nigdy nie odwiedzał ich osobiście w domu. Ta wizyta u państwa Milewskich trwała kilkanaście minut i była dla gospodarzy całkowitym zaskoczeniem. Reportaż opowiada o życiu rodziny państwa Milewskich po wizycie papieskiej.

2 kwietnia 2025, godz. 17:15



"Zuchy czuj, czyli kurs nr 1" - reportaż Jana Smyka


Perła białostockiej szkoły reportażu. Satyryczne ujęcie czynów społecznych w reportażu z 1985 roku. Niezwykłe wydarzenie we wsi Strzelcowizna na Suwalszczyźnie – do wsi dotarła wówczas pierwsza w historii miejscowości linia autobusów PKS.

1 kwietnia 2025, godz.17:15 i 22:15



"Między słowem a gestem" - reportaż Alicji Pietruczuk


Kiedy był dzieckiem nie wzywał rodziców płaczem, nie reagował, kiedy ktoś do niego mówił. Pierwszym językiem, w którym porozumiewał się ze światem był język migowy. Krzysztof Cis jest CODA - słyszącym dzieckiem niesłyszących rodziców. Tłumaczenie słów na język gestów wyssał, jak mówi, z mlekiem matki, bo od dziecka tłumaczył rodzicom telewizyjne wiadomości.

31 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Czytając Żeromskiego" - audycja Doroty Sokołowskiej


Dlaczego "Przedwiośnie" ciągle jest aktualną lekturą, w której młodzi ludzie mogą znaleźć drogę do naśladowania? Czym Stefan Żeromski potrafi zaintrygować współczesnego człowieka?

30 marca 2025, godz. 18:05



"Sztuka zawracania" - reportaż Dominiki Dębskiej


Co ważniejszego od zdobywania szczytu może wydarzyć się na wyprawie wysokogórskiej? Michał Obrycki to białostocki fotograf, jego drugą pasją jest wspinanie. Zdobywał szczyty w Europie i Azji...

28 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Nad naszą wsią..." - reportaż Aleksandry Sadokierskiej


We wsi Knyszewicze w gminie Szudziałowo spadła z nieba kontrabanda prosto do ogródka jednego z mieszkańców. Pakunek uszkodził dach ponad stuletniego domu. Lot przemytniczego balonu nagrały kamery sąsiada. Niektórzy mieszkańcy byli rozczarowani tym znaleziskiem, bo spodziewali się, że spadnie z nieba coś zupełnie innego...

27 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Co mówią ryby" - reportaż Alicji Pietruczuk


Pan Marcin rozmawia z rybami o życiu, a pani Ewa wpatruje się w majestatyczne skalary marząc o miłości. W kąciku wytchnieniowym w ośrodku „Aktywnych” przy ul. Staszica w Białymstoku są trzy akwaria. Pasją zarazili pracowników i niepełnosprawnych intelektualnie podopiecznych stowarzyszenia „Aktywni” białostoccy akwariusze.

26 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Kto pociąga za sznureczki" - reportaż Anny Dudzińskiej


W kilka chwil tracą oszczędności całego życia. Odzywa się telefon, podnoszą słuchawkę, a tam aksamitny głos alarmuje o wypadku, któremu uległ ktoś z rodziny albo tłumaczy, że aby uchronić swoje pieniądze trzeba wziąć udział w policyjnej akcji ścigania przestępców. Reportaż przedstawia historię oszukanej siedemdziesięcioletniej kobiety.

25 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Perfekcjonista. Andrzej Danilczuk" - reportaż Doroty Sokołowskiej


Pożegnaliśmy w sobotę naszego kolegę - dziennikarza Andrzeja Danilczuka. Był czuły na dźwięk i muzykę, radio było jego pierwszym i ostatnim zawodowym domem. Rozpoczął pracę w białostockiej rozgłośni jako technik w 1969 roku. Później studiował reżyserię dźwięku w Akademii Muzycznej w Warszawie, został realizatorem, a po kilkunastu latach dziennikarzem muzycznym. Był perfekcjonistą, który dbał nie tylko o sens wypowiedzi, ale też elegancję dźwięku. Oddany pracy kolega, zawsze szarmancki, uśmiechnięty i empatyczny. Przypominamy Go w audycji archiwalnej z 2009 roku.

24 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Saga rodu Sleńdzińskich" - audycja dokumentalna Andrzeja Danilczuka


Sleńdzińscy to rdzenni Wilnianie, artystyczna dynastia trwale zapisana w historii sztuki polskiej, która wygasła po bezpotomnej śmierci donatorki Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Julitty Sleńdzińskiej. Audycja opowiada o wielopokoleniowym talencie słynnego rodu.

23 marca 2025, godz. 18:05



"Próg nadziei" - reportaż Izy Serafin


Piotr Kisielewicz z grupą przyjaciół stworzył w Wasilkowie Ruch Abstynencki "Próg Nadziei Wasilków". Jako trzeźwy alkoholik przez lata wspierał tych, których walczą z nałogiem.

21 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Pętla czasu, czyli Augustis wraca do domu" - reportaż Doroty Sokołowskiej


Augustis to wymarzony bohater na film. Autor niesamowitych zdjęć, które przetrwały wojnę, choć Białystok równany był wtedy z ziemią. Człowiek, który przetrwał sowiecki Sybir, aby przejść szlak bojowy z Armią Andersa, a po wojnie wyemigrować aż do Nowej Zelandii. Wszystko jest w tej historii niesamowite: przypadkowe odnalezienie płytek ze zdjęciami Bolesława Augustisa w starej białostockiej szopie, odszukanie jego rodziny w Nowej Zelandii, zdziwienie najbliższych, że zostawił tak ważny ślad w Białymstoku, w którym przeżył tylko siedem lat...

20 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Na widoku" - reportaż Dominiki Dębskiej


Chomontowce - niewielka wioseczka zagubiona na końcu świata, nad rzeką Świsłocz, tuż przy granicy z Białorusią. Na co dzień żyje tam 9 osób. Uśpiona zwykle miejscowość ożywa wraz z nadejściem weekendów i cieplejszych miesięcy, kiedy zjeżdżają tam sezonowi mieszkańcy - spragnieni spokoju i ciszy. Kryzys migracyjny od czterech już lat zakłóca sielski klimat Chomontowców, jednak czarę goryczy w ostatnich dniach przelała zaplanowana przez Straż Graniczną 70-metrowa wieża obserwacyjna...

19 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Dla Marysi" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej


Marysia Walczuk ma rok, ale jej życie składa się nie tylko z beztroskich chwil z bliskimi. Rodzice dziewczynki codziennie walczą o jej zdrowie. Marysia cierpi na rzadką chorobę genetyczną CFC4. Nie istnieje lek na tę chorobę, a koncerny farmaceutyczne nie są zainteresowane pracą nad lekiem dla kilkudziesięciu osób na świecie. Rodzice Marysi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Założyli fundację badawczą, w której naukowcy pracują nad lekiem na tę rzadka chorobę.

18 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Stare jak świat" - reportaż Alicji Pietruczuk i Joanny Sikory


Pan Włodzimierz żartuje, że nie wie czy szczęście jest duże czy małe, ponieważ nigdy go nie widział. Dla niego szczęście to samo życie, jego złe i dobre chwile. Jednych i drugich w codzienności Włodzimierza Naumiuka nie brakowało. Znany artysta - rzeźbiarz ludowy - kończy właśnie 90 lat.

17 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Jak myśl prowadzi" - reportaż Joanny Sikory


Są jak małe dzieła sztuki. Każda niepowtarzalna, wykonana z olbrzymią dokładnością i sercem. Ich twórczynię - Janinę Norkūnienė z Wilna można w ten weekend spotkać na białostockim Jarmarku Kaziukowym . Pani Janina w podwileńskich Ciechanowiszkach prowadzi Izbę Palm i Użytku Codziennego.

14 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Plac Czarnieckiego 10" - reportaż Joanny Sikory


Każdy zakamarek tego domu skrywa historię. Pomiędzy nadszarpniętymi zębem czasu ścianami ukrywają się opowieści jego byłych mieszkańców i dzieje Tykocina. Pani Maria ma świadomość tego, że opowieści są częścią dziedzictwa Tykocina, dlatego chętnie się nimi dzieli.

13 marca 2025, godz.17:15 i 22:15



"Kobieta z lasu" - reportaż Aleksandry Sadokierskiej


Potrzeba wyrwania się ze skostniałych instytucji kultury, w których Katarzyna pracowała, doprowadziła ją w niezwykłe miejsce. Odnalazła swoje powołanie w przywróceniu do życia podupadłych chat w nadbużańskim lesie. Tam stworzyła swój dom.

12 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Urwany ślad" - reportaż Joanny Sikory


Najpierw mijały godziny, potem - dni, tygodnie, miesiące. Ślad po Eugenii Białej zaginął. Starsza pani ostatni raz widziana była 28 czerwca 2023 roku w miejscowości Rogowo Majątek w gminie Choroszcz. Skala poszukiwań była ogromna - wspomina córka pani Eugenii. Bezskutecznie. Została pustka i pytania, na które wciąż nie ma odpowiedzi.

11 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15



"Tropiciel znaczków" - reportaż Doroty Sokołowskiej


Znaczki, kartki pocztowe i koperty ze specjalnymi stemplami nie maja przed nim tajemnic. Franciszek Skrypko zna najciekawsze i najdroższe egzemplarze, widział bogate kolekcje tematyczne, nagradzane na całym świecie, a jego kolekcja znaczków jest ciekawym spojrzeniem na historię filatelistyki – także białostockiej.

10 marca 2025, godz. 17:15 i 22:15





źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok