Reforma ministra Gowina

22 września 2017

Izabela Święcicka, Adam Krętowski i Andrzej Sikorski, fot. Monika Kalicka
Izabela Święcicka, Adam Krętowski i Andrzej Sikorski, fot. Monika Kalicka



0:00
0:00
Z Izabelą Święcicką, Adamem Krętowskim i Andrzejem Sikorskim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Polski świat naukowy poddawany jest teraz intensywnym reformom. Uczelnie wyższe mają być bliżej praktyki i mają być lepsze pod względem naukowym oraz dydaktycznym. Wdrożono już m.in. zasadę, że 13 studentów ma przypadać na jednego naukowca. Wpłynie to niewątpliwie na rekrutację. Zmniejszy się nabór, ale daje też możliwość wyłuskania najlepszych kandydatów na naukowców. 

Podczas Narodowego Kongresu Nauki, który w tym tygodniu odbył się w Krakowie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił projekt założeń do nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Będzie ona teraz debatowana. Czy to dobry projekt, który zmieni nasze uczelnie, czy też trzeba go radykalnie przepracować aby polepszyć jakość nauczania i efektywność badań prowadzonych w naszych uczelniach. 


Goście Lecha Pilarskiego:

prof. Izabela Święcicka - prorektor Uniwersytetu w Białymstoku 

prof. Adam Krętowski - rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Andrzej Sikorski - prorektor Politechniki Białostockiej 



Przeczytaj, zanim skomentujesz

Do czego można wykorzystać kopolimery?


W programie o kopolimerach. Do czego można je wykorzystać wyjaśnia profesor Agnieszka Wilczewska z Uniwersytetu w Białymstoku.



Skąd się biorą pioruny i jak się przed nimi chronić


W ciągu mikrosekund piorun wyzwala ogromną energię, która może powodować liczne szkody. Temperatura przekracza kilka razy temperaturę powierzchni Słońca, wytwarza się prąd o wielkim natężeniu. Skąd się biorą pioruny w chmurach? Jak chronić się przed burzą?



Endoprotezy stawu biodrowego


Rocznie w Polsce przeprowadza się około 50 tysięcy zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego. Od wielu lat wytwarza się je w podbiałostockim Księżynie w firmie Medgal.



Nanomateriały


Nanocząsteczki coraz powszechniej stosowane są w produkcji materiałów, kosmetyków, w rolnictwie i przy wytwarzaniu materiałów medycznych. Mogą one jednak wpływać na stan środowiska, podobnie jak mikroplastiki.



Rozwój logistyki


Jak dostarczyć towar do klienta? Jak zapewnić minimalny koszt albo czas dostawy? Tym m.in. zajmuje się logistyka, która ma coraz większe znaczenie w rozwoju gospodarczym. Stąd też wymaga coraz lepszych narzędzi informatycznych, a także coraz doskonalszych urządzeń.



Fotowoltaika, czyli prąd ze słońca


10 maja zanotowaliśmy w Polsce rekordową produkcję energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne. W ciągu tego dnia wytworzono prawie 29 gigawatów.



Pierwszy białostocki pacjent z kamizelką defibrylującą


W piątek (7.05) po raz pierwszy w Białymstoku zastosowano u pacjenta po zawale kamizelkę ratującą życie. Stało się to w Klinice Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.



Fale grawitacyjne


Na finiszu jest budowa kolejnego detektora fal grawitacyjnych. Budują go Japończycy w nieczynnej kopalni. Wzbogaci to instrumentarium pozwalające badać wszechświat od jego narodzin do chwili obecnej.



O współczesnych wyzwaniach architektury i rozwoju miast


Zmieniają się oczekiwania mieszkańców miast, jeśli chodzi o ich rozwój. Oczekujemy m.in. większej liczby terenów zielonych, a także lepszego wykorzystania przestrzeni. Ważne stają się również sprawy efektywniejszego wykorzystania materiałów i energii.




 
 

Prowadzący:

Lech Pilarski



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok