Radio Białystok | Magazyny | Powieść tygodnia | "Sherlock Holmes. Odcienie czerni" Adama Chylińskiego i Bartosza Szpaka
Londyn. Początek XXI wieku. Maszyna parowa wyznacza kierunek rozwoju cywilizacji, a potentaci paliw kopalnych rządzą potajemnie miastem. Metropolia tonie w kłębach dymu i dźwiękach dudniących silników. Ocean gęstej mgły przebijają potężne, neogotyckie wieże, które tworzą panoramę miasta odkąd jego bogaci mieszkańcy rzucili się w szaloną pogoń za czystym powietrzem. Najniższe poziomy, odgrodzone od reszty miasta pilnie strzeżonymi śluzami, zamieszkuje biedota, przestępcy chwytający się szemranych interesów i imigranci handlujący egzotycznymi roślinami. Podziały społeczne i wrogie nastroje narastają.
W przeddzień gigantycznej rewolucji Sherlock i Watson natrafiają na ślad międzynarodowego spisku. Gra toczy się o najwyższą stawkę, a prawda wywróci życie mieszkańców stolicy do góry nogami. Nikomu nie można ufać, nic nie jest takim, jakim się wydaje. Holmes, wyniszczony latami spędzonymi na najniższych poziomach molocha, traci grunt pod nogami. Razem z Watsonem przemierza kolejne kondygnacje miasta, próbując rozwikłać skomplikowaną intrygę. Ich bronią jest wyłącznie dedukcja i… siła mięśni.
Od poniedziałku do piątku na antenie Polskiego Radia Białystok o 9:45 i 22:50.
Rozmawiała ze zwierzętami, miała oswojonego kruka i mieszkała pod jednym dachem z dzikiem. Simona Kossak ponad 30 lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu.
W maleńkiej miejscowości na Podlasiu za sprawą zagadkowego samobójstwa odżywają wspomnienia o makabrycznym morderstwie dwojga dzieci, do którego doszło 30 lat wcześniej.
W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Na antenie Polskiego Radia Białystok przypominamy jego autobiografię.
Jak Podlasie postrzegają ludzie z zewnątrz? Dlaczego tak bardzo chcą poznać klimat, kulturę, zwyczaje naszego kawałka świata? Autorka książki "Śladami szeptów" Iwona Zajfryd, szuka tajemnicy, magii i... szeptuch.
Thriller o seryjnym mordercy, opowiadany przez najbliższe mu osoby: jego trzynastoletnią córkę, dziewczynę i jedyną ofiarę, którą oszczędził.
Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami - ich rodziny żyły obok siebie, a oni sami, choć w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok.
Mikołaj Borzym jest złodziejem w drugim pokoleniu, mistrzem w swoim fachu, choć na mistrza zdecydowanie nie wygląda. To sprawia, że sprytnie przemyka przez domy pełne dostatku, ograbiając je z najcenniejszych dóbr. Ale nagle na jego drodze staje tajemniczy funkcjonariusz rządowej agencji.
To nie jest tylko opowieść o sporcie i wielkich ideach. To wciągająca historia ludzkich nadziei i ambicji, lęków, słabości i dramatycznych wyborów oraz najtrudniejszych walk, które toczą się poza stadionami.
Książka oparta na prawdziwych zdarzeniach. Tą zbrodnią z 2014 r. żyła cała Polska. Do dziś trudno pojąć, jak do tego mogło dojść i dlaczego dwoje licealistów z tak zwanych dobrych domów dopuściło się tak makabrycznej zbrodni na najbliższych.