Niepozorny notes bez okładki, zapisany po polsku, parę rysunków i tyle emocji, że zdaje się jakby 18 letni Dawid Szpiro siedział gdzieś obok nas i szeptał do ucha. To głos ze środka piekła, z białostockiego getta.
Pamiętnik Dawida Szpiro to żywy zapis codzienności z białostockiego getta. To bezcenne znalezisko i niesamowita lektura. Zapis dramatycznej codzienności, w której trudno było zachować ludzką godność i walczyć o człowieczeństwo - powiedziała w rozmowie z Gazetą Wyborczą Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich, do której trafił pamiętnik.
– Jeden z panów, zajmujących się zbieraniem makulatury, segregował materiały i natrafił na notes. Uznał, że może zainteresować jego siostrzenicę, która interesuje się historią. Pani Katarzyna, gdy zaczęła go czytać, była w szoku – od razu wiedziała, że ma w ręku niezwykłą rzecz. Przyniosła pamiętnik do Galerii, gdzie przez kolejne tygodnie rozszyfrowywano zapiski.
Nie wiadomo co się stało z Dawidem i jego rodziną. Najprawdopodobniej wszyscy zginęli. Na antenie Polskiego Radia Białystok, w 75 rocznicę powstania w getcie białostockim, historia ta zostaje przywrócona.
Galeria imienia Sleńdzińskich oraz Polskie Radio Białystok przedstawiają Pamiętnik Dawida. Czyta Michał Jarmoszuk. Realizacja Kamil Kalicki. Adaptacja i ilustracja muzyczna Krzysztof Kurianiuk.
Historia romansu najwybitniejszej sopranistki - boskiej Callas i greckiego miliardera. Dzięki wspaniałemu głosowi, naturalnemu zamiłowaniu do dramatyzmu i zniewalającej urodzie została ulubienicą najznamienitszych światowych scen.
"Ulice ciem" to nie tylko pełen tajemnic krwisty kryminał. To również klimatyczna wycieczka po dawnej Warszawie, z jej kolorytem i różnorodnością. A przede wszystkim czarodziejska historia o magii książek.
Choć widzieli się zaledwie kilka razy, wiedzieli, że chcą na siebie czekać. Mimo dzielących ich tysięcy kilometrów i wielkiej polityki. Tych dwoje przez cztery lata pisało do siebie pełne miłości i tęsknoty listy. Po latach znalazła je ich córka - reżyserka Bernarda Bielenia
"Świąteczna mozaika" to wzruszająca opowieść o sile rodziny, odnajdywaniu siebie i o miłości, która potrafi pojawić się wtedy, kiedy najmniej się jej spodziewamy. W tle tętniąca życiem Wenecja, świąteczna magia. To historia, która na długo pozostanie w pamięci.
Rozmawiała ze zwierzętami, miała oswojonego kruka i mieszkała pod jednym dachem z dzikiem. Simona Kossak ponad 30 lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu.
W maleńkiej miejscowości na Podlasiu za sprawą zagadkowego samobójstwa odżywają wspomnienia o makabrycznym morderstwie dwojga dzieci, do którego doszło 30 lat wcześniej.
W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski - wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych. Na antenie Polskiego Radia Białystok przypominamy jego autobiografię.
Jak Podlasie postrzegają ludzie z zewnątrz? Dlaczego tak bardzo chcą poznać klimat, kulturę, zwyczaje naszego kawałka świata? Autorka książki "Śladami szeptów" Iwona Zajfryd, szuka tajemnicy, magii i... szeptuch.
Thriller o seryjnym mordercy, opowiadany przez najbliższe mu osoby: jego trzynastoletnią córkę, dziewczynę i jedyną ofiarę, którą oszczędził.