Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | III Międzynarodowy Kongres Badań nad Białorusią w Kownie 14.10.2013
Niemal 400 naukowców z ponad 20. krajów, 14 sekcji tematycznych i setki wygłoszonych wykładów - tak wyglądał zakończony w niedzielę w Kownie na Litwie III Kongres Badań nad Białorusią. Uczestnicy podkreślali, że tego typu spotkanie to unikalna możliwość wymiany doświadczeń. Zwracali też uwagę, że obecnie zorganizowanie podobnego kongresu na Białorusi praktycznie byłoby niemożliwe. Podczas Kongresu dyskutowano m.in. o historii, kulturze, politologii czy psychologii. W następnym roku organizatorzy chcą także powołać sekcję dotyczącą badań białoruskiego systemu prawnego.
W audycji także o towarzyszącej Kongresowi wystawie "Skarby Muzeum Białoruskiego w Wilnie".
Możliwość swobodnego używania języków mniejszościowych w życiu publicznym, wprowadzenia w gminach języka mniejszości jako języka pomocniczego, a także montażu dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości w języku mniejszości. To wszystko zapewnia Ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. W sejmie odbyła się wystawa oraz konferencja...
W Brańsku, Szpakach, Zaniach i Maleszach uszanowano pamięć ofiar tragicznych wydarzeń z przełomu stycznia i lutego 1946 roku. Oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa spacyfikował w sumie pięć miejscowości zamieszkałych przez prawosławnych Białorusinów, zamordował też 30 furmanów. W sumie zginęło 79 osób.
Dziś w 79 rocznicę tragedii białoruskich, prawosławnych wsi, w kinie forum zostanie wyemitowany film dokumentalny Jerzego Kaliny „Nasza pamięć”.
Wydarzenia października w audycji „Pad znakam Pahoni” podsumują: Walentyna Łojewska (Radio Racja), Jerzy Kalina (Telewizja Biełsat) oraz Jarosław Iwaniuk (Radio Białystok).
Zdaniem wielu język jakim posługuje się duet jest pewnego rodzaju eklektyzmem leksykalno – fonetycznym wielu gwar Podlasia.
Sioło na rzeczce Kosnoj, Kosna, Kosna alias Daszewice, Daszów czyli Kosnej, Daszewo, Daszi, Daszów, Dasze – tak się zmieniała nazwa wsi w ciągu 500 lat jej historii. Za każdą z tych nazw kryją się pokolenia tutejszych mieszkańców z mozołem uprawiających ziemię, aby zapewnić byt i przyszłość swym następcom. W audycji Pod znakiem Pogoni rozmawiamy o historii wsi Dasze i...
W Białorusi zakończyły się wybory prezydenckie. Dyktator Alaksandr Łukaszenka dalej będzie kierować krajem. Nasz gość – dziennikarz Aleksy Dzikavicki – uważa głosowanie za rytuał władzy, a konkurentów kierownika Białorusi – za statystów.
Ten film opowiada nie tylko o inicjatywie społecznej o tej samej nazwie, ale również podsumowuje 30 lat pracy autora z tematem pacyfikacji białoruskich wsi na Białostocczyźnie po II Wojnie Światowej. Już 1 lutego Telewizja Biełsat zaprezentuje nowy film białostockiego reżysera Jerzego Kaliny "Nasza pamięć". Autor wspólnie z Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku...
Prowadzący:
Rafał Androsiuk