Edukacja, społeczeństwo, kultura, polityka, samorząd - to tylko niektóre kwestie, które poruszamy w audycjach "Pad znakam Pahoni" na antenie Polskiego Radia Białystok. Codziennie mówimy o sprawach ważnych, ciekawych i istotnych dla społeczności białoruskiej zamieszkującej nasz region. Spotykamy się z ciekawymi ludźmi, mówimy o ważnych problemach. Szukamy interesujących rozmówców od Siemiatycz i Mielnika aż po Sokółkę, a nawet Lipsk. "Pad znakam Pahoni" - każdego dnia w Waszym domu!/Кожны дзень у вашай хаце!
To okazja do własnoręcznego pogłębiania tradycji - uczyli się jak wypiekać drożdżowe paschy, busłowe łapy i robić pisanki z wosku. W II LO z DNJB w Hajnówce uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach.
W audycji Pod znakiem Pogoni opowiemy o inwestycjach w gminie Hajnówka. Porozmawiamy także z uczestnikami centralnych eliminacji konkursu...
Początkiem było wydanie opowiadań „Żubr” – Michała Androsiuka, niedawno wyszły wspomnienia Łarysy Gieniusz „Ptuszki biez hniozdau”, a najnowszą książką która ukazała się dzięki staraniom Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku są reporterskie portrety Anny Kondraciuk – „Prosta z lubovi”. O działalności wydawniczej centrum rozmawiamy dziś z zastępcą...
Proszą o pomoc w uratowaniu stuletniego domu. Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zainicjowało zbiórkę by zebrać kwotę na naprawę dachu jednego z muzealnych domów – domu Anny Kondratiuk z 1925 roku. Bez wsparcia i wymiany gontu budynek grozi zniszczeniem. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy z twórcą muzeum i inicjatorem zbiórki na stronie zrzutka.pl Doroteuszem...
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce pracuje ponad sześćdziesiąt osób. O zadaniach, wyzwaniach i codziennej pracy jednostki opowie komendant, bryg. Grzegorz Bajko.
Był przejazd pociągiem z Bielska Podlaskiego do przystanku Morze, potem spacer po rodzinnej wsi poety, zapalenie zniczy na jego grobie i zapoznanie się z historią parafii w Starym Korninie. Tak miłośnicy twórczości Wiktora Szweda uczcili 100 rocznicę jego urodzin.
Studenci III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przygotowali wystawę dokumentującą wartości architektoniczno-kulturowe gminy Czyże. Zaprezentowali na niej wyniki badań etnograficzno-architektonicznych, przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku na terenie gminy. Wernisaż odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Czyżach.
Wśród wyróżnionych znalazło się 517 młodych artystów – muzyków, wokalistów, tancerzy. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia stypendiów artystycznych dla uzdolnionej młodzieży. Wśród nagrodzonych byli również tancerze ZT Podlaski Wianek Stowarzyszenia AB_BA. W audycji porozmawiamy z nagrodzoną młodzieżą. Odwiedzimy także...
W Białymstoku Białorusini świętowali 107 rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Białoruską Republikę Ludową. Dziś w audycji o początkach obchodów święta 25 Sakawika, w naszym regionie.
Białorusini na całym świecie obchodzą dziś Dzień Voli – nieuznawane przez dyktaturę Aleksandra Łukaszenki Święto Niepodległości Białorusi. Na Podlasiu mniejszość białoruska świętowała m.in. w Szkole Podstawowej w Dubiczach Cerkiewnych.
PONIEDZIAŁEK - CZWARTEK
18:45 - 19:00
PIĄTEK 18:30 - 19:00
SOBOTA 18:30 - 18:45
NIEDZIELA 8:30 - 9:00
pogon@radio.bialystok.pl
Prowadzący:
Rafał Androsiuk