Ks. prof. Jerzy Szymik laureatem Nagrody Literackiej im. F. Karpińskiego

25.11.2017, 20:07, akt. 26.11.2017, 09:29

Teolog, poeta i publicysta ks. prof. Jerzy Szymik został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, przyznanej po raz 23. przez Civitas Christiana. Uroczystość wręczenia tej nagrody miała miejsce w sobotę wieczorem w Białymstoku.


fot. Joanna Żemojda
fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Ks. prof. Jerzy Szymik laureatem Nagrody Literackiej im. F. Karpińskiego - relacja Doroty Sokołowskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Ks. Szymik jest kapłanem Archidiecezji Katowickiej, profesorem nauk teologicznych i pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorem książek naukowych, poetyckich i eseistycznych, stałym współpracownikiem "Gościa Niedzielnego". Nagrodę przyznano mu jako "twórcy znakomicie łączącemu kompetencje teologa i literaturoznawcy, poecie i publicyście uwiarygodniającemu chrześcijańskie przesłanie o Miłości, która jest ponad wszystko".

"Niczego się nie wypieram, wszystko potwierdzam"

"Niczego się nie wypieram, wszystko potwierdzam" - powiedział laureat, odnosząc się do swoich licznych aktywności wymienionych przez kapitułę. "Co do miłości, to tutaj zachowałbym najdalej idącą skromność. W każdym razie nie wypieram się tego też o tyle, że bardzo i głęboko zależałoby mi na tym, by to była prawda. Tzn. żeby to, co robię, służyło miłości przez duże M. Mówię o Bogu, który jest miłością i (służyło) wszystkim miłościom naszego ludzkiego życia, relacjom międzyludzkim, Kościołowi" - dodał ks. Szymik.

Bp pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko, który jest przewodniczącym kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, zwrócił uwagę, że wyłania ona ludzi promujących wartości religijne, kulturowe i społeczne. "Które pozwalają i służą współczesnemu człowiekowi, by żył tymi wartościami - w tym wymiarze pełnym, religijnym siebie odnajdywał" - powiedział.

W ocenie biskupa Ciereszki, ks. prof. Jerzy Szymik w swoich dziełach łączy elementy wiary i poznania teologicznego. "Przedstawia problemy człowieka wiary, problemy egzystencjalne, w takiej właśnie pięknej oprawie poetyckiej" - powiedział hierarcha.

Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest od 1995 r. 

Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez białostocki oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Po raz pierwszy przyznano ją w 1995 roku, otrzymał ją wówczas ks. Jan Twardowski. W minionych latach laureatami nagrody byli m.in.: Ewa Lipska, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, Marek Skwarnicki, Edward Redliński, prof. Stefan Sawicki i Wiesław Myśliwski.

Patron nagrody, XVIII-wieczny poeta Franciszek Karpiński, autor sielanek ("Laura i Filon"), twórca znanych pieśni religijnych - m.in. "Kiedy ranne wstają zorze" i "Wszystkie nasze dziennie sprawy" - był związany z Białostocczyzną. Jak podają badacze jego twórczości, to właśnie podczas pobytu Karpińskiego w Białymstoku (na zaproszenie Izabeli Branickiej, żony fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego) powstały obie te pieśni, a także jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych polskich kolęd "Bóg się rodzi".

źródło: PAP


Przeczytaj, zanim skomentujesz

"Wiedunnia" - nowa książka Miry Łukszy


To opowieść o Lubie, która chce otrzymać tajemną wiedzę od Babki Nadzi i zostać wiedunnią - szeptuchą. Przeczytamy o tym w powieści podlaskiej pisarki, poetki, dziennikarki i tłumaczki Miry Łukszy pt. "Wiedunnia".



Sebastian Kochaniec o sztuce nowoczesnej


Banan przyklejony szarą taśmą do ściany wykonany przez włoskiego artystę Mauricio Cattelana został sprzedany za 6,2 mln dolarów. O co chodzi ze sztuką nowoczesną?



Ukazała się książka "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" Katarzyny Roman-Rawskiej


Tą osobista książką Katarzyna Roman-Rawska zabiera nas w podróż do swojej matczyzny - Gabowych Grądów na Suwalszczyźnie. "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach" to rzecz zarówno o jednej z najmniejszych, mało znanych i tajemniczych mniejszości religijnych w Polsce, a także o rodzinie autorki.



Wystawa "MEMORYPOLIS” w białostockiej Galerii Sleńdzińskich


Detale architektoniczne, fragmenty dekoracji ściennych, rysunki kluczy oraz abstrakcyjne elementy - to wszystko znajdziemy na najnowszej ekspozycji w Galerii Sleńdzińskich.



"Klejnot Izabeli" - nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim


"Klejnot Izabeli" to nowa wystawa w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Opowiada o wpływach rodu Branickich na rozwój miasta i o roli, jaką Bielsk pełnił w XVIII wieku.



Miłka Malzahn poleca"Gladiatora II" i serial "Rzym"


Gladiator - kto się nie wzruszył oglądając ten film w 2000 roku? Kto nie chłonął tej pięknie podanej historii o zemście, honorze, miłości i Rzymie?



W białostockim Nie Teatrze będzie można zobaczyć spektakl "Kiedy spadnie ostatni liść..."


Ukraińskie artystki - reżyserka Lesia Pasichnyk i scenografka Olena Bordiuk, dzięki wsparciu Fundacji Nie Teatru i programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, przez dwa miesiące pracowały nad spektaklem, który jest zwieńczeniem ich rezydencji teatralnej w Nie Teatrze.



Martyna Zaniewska


nowa dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury



W OiFP można oglądać starannie wykonane kopie dzieł wielkich malarzy


Starannie wykonane kopie dzieł wielkich mistrzów, takich jak, m.in. "Bociany" Józefa Chełmońskiego czy "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Jana Matejki oglądać można w sali wystawowej Opery i Politechniki Białostockiej.




 
 

Prowadzący:

Andrzej Bajguz
Olga Gordiejew
Dorota Sokołowska



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok