Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | Ks. prof. Jerzy Szymik laureatem Nagrody Literackiej im. F. Karpińskiego
Teolog, poeta i publicysta ks. prof. Jerzy Szymik został laureatem Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, przyznanej po raz 23. przez Civitas Christiana. Uroczystość wręczenia tej nagrody miała miejsce w sobotę wieczorem w Białymstoku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ks. Szymik jest kapłanem Archidiecezji Katowickiej, profesorem nauk teologicznych i pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autorem książek naukowych, poetyckich i eseistycznych, stałym współpracownikiem "Gościa Niedzielnego". Nagrodę przyznano mu jako "twórcy znakomicie łączącemu kompetencje teologa i literaturoznawcy, poecie i publicyście uwiarygodniającemu chrześcijańskie przesłanie o Miłości, która jest ponad wszystko".
"Niczego się nie wypieram, wszystko potwierdzam"
"Niczego się nie wypieram, wszystko potwierdzam" - powiedział laureat, odnosząc się do swoich licznych aktywności wymienionych przez kapitułę. "Co do miłości, to tutaj zachowałbym najdalej idącą skromność. W każdym razie nie wypieram się tego też o tyle, że bardzo i głęboko zależałoby mi na tym, by to była prawda. Tzn. żeby to, co robię, służyło miłości przez duże M. Mówię o Bogu, który jest miłością i (służyło) wszystkim miłościom naszego ludzkiego życia, relacjom międzyludzkim, Kościołowi" - dodał ks. Szymik.
Bp pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko, który jest przewodniczącym kapituły Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego, zwrócił uwagę, że wyłania ona ludzi promujących wartości religijne, kulturowe i społeczne. "Które pozwalają i służą współczesnemu człowiekowi, by żył tymi wartościami - w tym wymiarze pełnym, religijnym siebie odnajdywał" - powiedział.
W ocenie biskupa Ciereszki, ks. prof. Jerzy Szymik w swoich dziełach łączy elementy wiary i poznania teologicznego. "Przedstawia problemy człowieka wiary, problemy egzystencjalne, w takiej właśnie pięknej oprawie poetyckiej" - powiedział hierarcha.
Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest od 1995 r.
Nagroda Literacka im. Franciszka Karpińskiego przyznawana jest przez białostocki oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". Po raz pierwszy przyznano ją w 1995 roku, otrzymał ją wówczas ks. Jan Twardowski. W minionych latach laureatami nagrody byli m.in.: Ewa Lipska, Ernest Bryll, prof. Anna Świderkówna, prof. Irena Sławińska, prof. Teresa Kostkiewiczowa, Marek Skwarnicki, Edward Redliński, prof. Stefan Sawicki i Wiesław Myśliwski.
Patron nagrody, XVIII-wieczny poeta Franciszek Karpiński, autor sielanek ("Laura i Filon"), twórca znanych pieśni religijnych - m.in. "Kiedy ranne wstają zorze" i "Wszystkie nasze dziennie sprawy" - był związany z Białostocczyzną. Jak podają badacze jego twórczości, to właśnie podczas pobytu Karpińskiego w Białymstoku (na zaproszenie Izabeli Branickiej, żony fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego) powstały obie te pieśni, a także jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych polskich kolęd "Bóg się rodzi".
Około 40 muzyków z Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Jasionówki odwiedziło Polskie Radio Białystok. W studiu Rembrandt nagrywali swoją wersję naszego radiowego jingla.
W Galerii Arsenał można oglądać dwie nowe wystawy.
Aktor ten z każdej roli potrafi wykrzesać małe arcydzieło. I robi to w zasadzie nie grając, bo jego twarz, z charakterystycznymi, skierowanymi w dół kącikami ust, wyraża tylko skupienie, smutek i ból. Tym aktorem jest oczywiście Mads Mikkelsen – pochodzący z Danii geniusz współczesnej kinematografii, człowiek, który zagrał m. in. w „Casino Royal”, „Starciu Tytanów”,...
Wrocławska artystka Mira Żelechower-Aleksiun pokazuje swoje prace w Galerii przy Waryńskiego. Są to monumentalne obrazy inspirowane twórczością Brunona Schulza, które powstały w 2007 roku.
Co prawda trwają ferie, ale chcemy zainspirować odważnym i nowatorskim pomysłem Mariana Olechnowicza - miłośnika lokalnej historii, który postanowił zrobić ...muzeum w bagażniku.
Szkice dotyczące literatury, kultury i tożsamości podlaskiej, interpretowanej w oparciu o piśmiennictwo XX i XXI wieku - to zawartość najnowszej książki profesor Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyny Sawickiej-Mierzyńskiej.
Stare instrumenty mają nie tylko duszę, ale zazwyczaj też ciekawą historię. Tę legendę piszą muzycy, którzy grali na tych instrumentach.
Jeden tworzy w duchu terminu, który sam ukuł - obserwacyjnej poezji miejskiej, drugi być może... obserwacyjnej prozy miejskiej? Obaj opisują/opowiadają o świecie z perspektywy mężczyzny w wieku średnim.
"Śpiewam w mikrojęzyku podlaskim" - mówi wokalistka Niczos z Bielska Podlaskiego, która wraz producentem Swadą z Białegostoku są wśród dziesięciu finalistów polskiego finału preselekcji do Eurowizji. Ale czy istnieje taki język?
Prowadzący:
Andrzej Bajguz