Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous - socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

18.09.2018, 07:47, akt. 11:36

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska
Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z dr. Maciejem Białousem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O północy zakończyło się przyjmowanie list kandydatów na radnych. Pojawiły się na nich nowe, ale często też zniknęły znane nazwiska. To wywołuje sporo emocji i medialnych wystąpień.

O tym z socjologiem dr. Maciejem Białousem z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Listy zostały zarejestrowane i się zaczęło - frustracje, wylewanie żalów, transfery polityczne.


dr Maciej Białous: Tak, bardzo przyspieszyła nam ta kampania - w zasadzie prawie z dnia na dzień. Rzeczywiście widać, że coraz mniej czasu mają kandydaci, żeby przekonać do siebie białostoczan. Przede wszystkim widać to na razie na poziomie wyborów na prezydenta Białegostoku. Ale też już coraz bardziej aktywni są kandydaci i na radnych, i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.


Są listy, na których część chętnych się nie znalazła się, inni znaleźli się, ale budząc zawiść pozostałych. Następują też transfery.


To zawsze budzi dużo emocji, ponieważ wiadomo, że nie tylko miejsce na liście konkretnego komitetu jest istotne, ale też pozycja na tej liście. Każdy chciałby mieć jak najlepszą, jak najbardziej widoczną. Wiadomo, że nie wszyscy się mogą zmieścić jako liderzy czy ewentualnie jako te drugie osoby.

Myślę, że takim najgłośniejszym transferem ostatniego czasu było przejście Wojciecha Koronkiewicza z ekipy SLD do Inicjatywy dla Białegostoku. Na pewno zaskakujące, żeby nie powiedzieć sensacyjne wydarzenie, ale też wydaje mi się w jakimś stopniu racjonalne. Myślę, że Wojciech Koronkiewicz i jego sposób patrzenia na politykę bardziej naturalnie pasuje do środowiska Inicjatywy dla Białegostoku niż SLD.


Małgorzata Bill-Jaruzelska do PSL, na liście nie ma Marków Chojnowskich - jednego na liście PiS, drugiego na liście PO.


Zgadza się. Jeżeli chodzi o SLD to była kwestia posła Czykwina, który miał kandydować i ostatecznie nie kandyduje. Wydaje się, że tam wszystko się rozsypało w zasadzie w ostatniej chwili. Zresztą przewodniczący SLD w regionie nie krył też zaskoczenia i rozgoryczenia taką sytuacją, bo prawdopodobnie powinno się trochę wcześniej o pewnych zamiarach rozmawiać.

I na liście PiS-u, i na liście Koalicji Obywatelskiej też brakuje pewnych nazwisk, których byśmy mogli się spodziewać. Ale są za to inne nazwiska. Zobaczymy, jak będą sobie radzić w kampanii.

Jest trochę nowych twarzy i to też jest ciekawe, żeby zobaczyć, czy będą próbowały na przykład wnosić jakieś nowe postulaty.


Przy tych emocjach, rozgrzanej atmosferze będziemy poznawali, jak funkcjonują komitety wyborcze, partie.


Tak. Mam nadzieję, że będzie jak najwięcej okazji do tego, żeby poznawać ludzi, poznawać program w sposób bardziej całościowy niż tylko przyglądanie się im na ulotkach czy na billboardach. Jeżeli chodzi o taką wielkoformatową kampanię, to tutaj jako pierwszy wystartował Tadeusz Arłukowicz. W zasadzie widać jego wszędzie i to w bardzo dużej skali.

Zastanawiam się, czy inni kandydaci też będą szli tym tropem, czy może - tak jak mówi chociażby Inicjatywa dla Białegostoku - będą starali się jak najwięcej uczestniczyć w spotkaniach z mieszkańcami, w różnego rodzaju dyskusjach, wydarzeniach. Tadeusz Truskolaski zdaje się rozdawał jabłka na osiedlach - coś takiego mi mignęło. Być może będzie więcej okazji do rozmowy i tego bym życzył. Tak moim zdaniem powinna wyglądać kampania na poziomie samorządowym.


Wiadomo, że te frustracje z powodu braku miejsc na liście, będą, bo przecież zmieniono ordynację wyborczą - komitety wyborcze mogły zgłaszać znacznie mniej kandydatów na radnych.


Jest to pokłosie nowego prawa, które jest dosyć interesujące. Z jednej strony wypycha ono część kandydatów poza listę. Spekulowano też jakiś czas temu, czy przez to nie będzie więcej komitetów, czy ci, którzy będą czuli się niepewnie w swoich partiach, nie będą próbowali stworzyć jakichś nowych inicjatyw. Akurat jeżeli chodzi o Białystok, to w zasadzie niczego takiego nie zaobserwowaliśmy.


Ale już w Łomży tak, w innych miejscowościach także.


Tak, w wielu miejscach w Polsce w zasadzie można mówić o czymś takim. Wydaje mi się, że ciekawe do zaobserwowania będzie to, czy nowa ordynacja premiować będzie troszeczkę te mniejsze komitety, które też czasami mają trochę krótsze ławki niż największe partie polityczne, ogólnokrajowe.


Czy ta zmiana skonsoliduje samorządy, czy raczej je rozdrobni?


Myślę, że ta zmiana sama z siebie jeszcze nic nie znaczy. Tutaj kluczowe będą tak naprawdę wyniki wyborów. Na pewno jest to przełomowy moment, tym bardziej że ta najbliższa kadencja będzie wydłużona - będzie pięcioletnia. Ale jeżeli trzymamy się ostatnich sondaży do rady miasta, to żadne z ugrupowań nie będzie miało większości bezwzględnej. Możemy mieć do czynienia np. z bardzo trudnym okresem konfliktów, zamiast konsolidacji, myślenia długofalowo o Białymstoku. Mam nadzieję, że tak nie będzie, ale jest takie ryzyko.


Znowu będzie pytanie o zdolność koalicyjną? Zbyt ostra kampania, zamykająca ewentualne porozumienia, może nie być do końca dobra.


Kampania rządzi się swoimi prawami. To znaczy wiadomo, że pewne rzeczy, które mówi się w kampanii, tak naprawdę nie muszą obowiązywać w czasie kadencji. Też warto zwrócić uwagę, że w samorządzie powinno być troszeczkę łatwiej dogadywać się pomiędzy ugrupowaniami, dlatego że tutaj o wiele rzadziej chodzi o imponderabilia i bardzo abstrakcyjne sprawy, a często chodzi o konkretne rzeczy do zrobienia. Na tej podstawie można się porozumieć.

Na pewno ostatnia kadencja pokazała, że taki pat pomiędzy prezydentem Truskolaskim, za którym teraz stoi Koalicja Obywatelska, a PiS-em z drugiej strony, był bardzo trudny. Wydaje mi się, że pojawienie się trzeciej siły, czy to będzie siła lewicowa, czy na przykład środowisko Tadeusza Arłukowicza, być może będzie nowym elementem tej układanki, który paradoksalnie pozwoli to ułożyć na nowo i wypracować taki sposób gospodarowania miastem, który będzie korzystny. Oczywiście są to na razie dywagacje - musimy popatrzeć, jak to będzie się rozwijało w kampanii i po wyborach.


Przechodzenie z jednego ugrupowania do drugiego - co to może oznaczać?


Myślę, że to może przede wszystkim oznaczać szansę. O tym zresztą mówi większość kandydatów na prezydenta Białegostoku - że w naszym mieście troszeczkę pojawił się już marazm, być może wyczerpała się pewna formuła, wizja tego miasta, jaką prezentował przez ostatnie 12 lat Tadeusz Truskolaski. Czy się z tym zgadzamy, czy nie, to na pewno trzeba przyznać, że taki długi okres władzy sprzyja raczej kostnieniu. Widzimy dużo takich ruchów, dużo niepewności. Warto to potraktować właśnie jako szansę, otwarcia się na coś nowego.


Różnorodne ugrupowania koalicyjne próbują rozszerzyć ławkę kandydacką, zwiększyć elektorat. Ale to zabiera miejsca na listach i stąd te różnorodne frustracje.


Na pewno tak. Ale jest to przede wszystkim ból głowy osób, które układają te listy. One powinny być zrobione tak, żeby docierały do jak najszerszego elektoratu. Ale z drugiej strony wiadomo, że często w wyborach grają nazwiska, które znamy, jakieś sentymenty czy resentymenty, emocje.


To jest także sygnał, przyglądając się sposobowi, w jaki następuje ogłaszanie miejsc na listach, że pewne decyzje są podejmowane zakulisowo, że nie ma otwartej gry, że nie ma swoistego przetargu kompetencyjnego, itd.


Oczywiście mam dosyć ograniczoną wiedzę na temat tego, jak to się robi w rzeczywistości. Jestem rzadko dopuszczany za kulisy, nie jestem politykiem. Natomiast z tego, co wiem, i z tego, co mi się wydaje, to trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku partii, komitetów partyjny, gdzie tak naprawdę różnego rodzaju zaszłości, zależności, znajomości - niekoniecznie na poziomie lokalnym, ale też na przykład na poziomie ogólnokrajowym - są istotne. Tutaj jest często wyznaczanie stref wpływów, jakieś próby sił pomiędzy kandydatami.

Trochę inaczej to się dzieje w przypadku komitetów oddolnych, gdzie tak naprawdę o wiele przejrzyściej to się tworzy. To znaczy przynależność do organizacji, faktycznie jakieś umiejętności, merytoryczne zdolności mogą o tym decydować, ponieważ jest to ruch, który dopiero się tworzy, więc nie ma bagażu doświadczeń, sympatii, antypatii, zobowiązań.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Artur i Ewa Żmijewscy, 22.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Artur i Ewa Żmijewscy

muzycy
22.02.2025

Leonard Cohen przemawiał do publiczności tak, jak przemawia się do przyjaciół. Jego piosenki pięknie i poetycko opowiadają o rzeczach, które dotyczą każdego - mówi Artur Żmijewski.

Artur Żmijewski, źródło: mat. pras.

Artur Żmijewski

aktor, reżyser, wokalista
21.02.2025

Po latach sukcesów na deskach teatralnych i przed kamerą wkracza w świat muzyki, oddając hołd twórczości Cohena, której jest wielkim wielbicielem.

dr Konrad Szamryk, fot. Sylwia Krassowska

dr Konrad Szamryk

językoznawca z UwB
21.02.2025

- Z perspektywy naukowej nie ma czegoś takiego jak osobny język podlaski - zauważa dr Konrad Szamryk.


Julianna Urszula Olańska, fot. Joanna Szubzda

Julianna Olańska

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
20.02.2025

YUOS jest i zawsze będzie, to było moje alter ego, ale podjęłam decyzję, że przyszedł czas w mojej twórczości, mojej świadomości i dojrzałości, by nie ukrywać się pod jakimikolwiek pseudonimami.

Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

Adam Musiuk

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
20.02.2025

"My zaniedbujemy wiedzę o naszych własnych zabytkach. Jeździmy w świat - tam się zachwycamy zabytkami, a okazuje się, że świat przyjeżdża do nas i widzi to, czego my nie widzimy. Próbuję to mieszkańcom Podlasia pokazać - to dziedzictwo kulturowe, które mamy na Podlasiu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk.

Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica, 17.02.2025, fot. Adam Dąbrowski

Krzysztof Kozicki

wójt gminy Piątnica
19.02.2025

Czy po pół roku od otwarcia widać wpływ obwodnicy Łomży na miasto i sąsiednie gminy? Jak ocenia ją samorządowiec z gminy wcześniej doświadczonej ruchem ciężarówek?


prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

dziekan Wydziału Ekonomii Uniwersytetu w Białymstoku
19.02.2025

- To, co jest dobre dla przedsiębiorców, jest dobre dla pracowników, bo mają wspólne cele - uważa prof. Ciborowski. - Jeśli przedsiębiorstwa się bogacą, to bogacą się i ludzie, bo jak nie ma przedsiębiorstw, to nie ma gdzie pracować, nie ma gdzie zarabiać, nie ma dochodów.

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja, 17.02.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Patrycja Kuprjanowicz i Paweł Czaban, czyli Deluzja

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
18.02.2025

Patrycja śpiewa, gra na gitarze, instrumentach klawiszowych, Paweł to perkusja i produkcja. Piosenki tworzą wspólnie, niedługo wyjdzie pierwsza płyta, a za sobą mają już pierwszą trasę koncertową.

Julita Niepłoch-Sitnicka, fot. Sylwia Krassowska

Julita Niepłoch-Sitnicka [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
18.02.2025

- Nie chcę budować miejskich ratuszy, tylko skupić się na potrzebach mieszkańców - mówi Julita Niepłoch-Sitnicka.


Gary Guthman i Doman Nowakowski, 16.02.2025, fot. Miłka Malzahn

Doman Nowakowski i Gary Guthman

autor libretta i kompozytor muzyki do musicalu "Vesper"
17.02.2025

7 marca w Operze i Filharmonii Podlaskiej premiera musicalu "Vesper". To poruszająca opowieść inspirowana życiem Polki Krystyny Skarbek - jednej z najbardziej niezwykłych postaci II wojny światowej, bohaterki Wielkiej Brytanii i Francji, której historia przez wiele lat nie była znana szerokiemu światu.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
17.02.2025

- Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo proste i trwa kilka minut - mówi Radosław Hancewicz.

Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Adam Janczewski

Sw@da i Niczos

Zdobywcy 2. miejsca w finale polskich preselekcji do Eurowizji
15.02.2025

- Jesteśmy pełni wdzięczności za to, co się wydarzyło. Świetnie się czujemy. Jesteśmy przeszczęśliwi i wzruszeni tym, że otrzymaliśmy od ludzi takie wsparcie - powiedział po finale polskich preselekcji do Eurowizji Sw@da.


Sw@da i Niczos, 14.02.2025, fot. Niczos/Facebook

Sw@da i Niczos

finaliści polskiej preselekcji do Eurowizji
14.02.2025

W piątkowy (14.02) wieczór Sw@da i Niczos zaprezentowali piosenkę "Lusterka". Duet z naszego regionu walczył o udział w Eurowizji w szwajcarskiej Bazylei.

prof. Agnieszka Wilczewska, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

prof. Agnieszka Wilczewska

z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku
14.02.2025

- Zakochanie to etap szaleńczy, wariacki, na emocjach, motylach w brzuchu. Człowiek zakochany jest w stanie euforii, czuje się pobudzony, wyróżniony. To jest zawsze korzystne dla naszego organizmu - mówi prof. Agnieszka Wilczewska.

Jarmo - Michał Jarmoszuk, 12.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jarmo

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
13.02.2025

Do trzech razy sztuka? Taką mam cichą nadzieję - mówi Jarmo, czyli Michał Jarmoszuk, który trzeci rok z rzędu jest finalistą naszej muzycznej zabawy.


Mariusz Dąbrowski, fot. Sylwia Krassowska

Mariusz Dąbrowski

dyrektor Biura Promocji Gospodarczej UMWP
13.02.2025

- Do tej pory eksportowaliśmy towary niskomarżowe, głównie produkty rolno-spożywcze. Sektor IT, czy w ogóle sektor technologiczny pokazuje, że świat się zmienia. Jeśli jako Polska mamy coś znaczyć, to powinniśmy być w awangardzie sztucznej inteligencji - mówi Mariusz Dąbrowski.

Sasi (Ewa Onacewicz), 12.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Sasi

finalistka VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
12.02.2025

Ubiegłoroczny występ na finale Niebieskiego Mikrofonu to był mój pierwszy wielki koncert - mówi Sasi, czyli Ewa Onacewicz, która drugi raz z rzędu jest finalistką naszej muzycznej zabawy.

Marcin Iwaniuk, fot. Sylwia Krassowska

Marcin Iwaniuk [wideo]

kandydat na stanowisko wójta Grabówki z KWW "Przyjazna Grabówka"
12.02.2025

- Chcę być osobą, która ma wpływ na decyzje i funkcjonowanie tej gminy. (…) Suwerenność Grabówki jest dla mnie w tej chwili najważniejsza - mówi Marcin Iwaniuk.


mjr Błażej Łukaszewski, fot. Sylwia Krassowska

mjr Błażej Łukaszewski

rzecznik II zmiany Zgrupowania Zadaniowego Podlasie
11.02.2025

- Jeśli ktokolwiek zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu czy posiadaniu środków odurzających, automatycznie jest wszczynane postępowanie dyscyplinarne - mówi mjr Błażej Łukaszewski.

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
10.02.2025

- Do swojej kandydatury będę przekonywał wszystkich, którzy są zmęczeni wybieraniem cały czas między PiS a PO, którzy chcieliby, żeby sprawy w Polsce wreszcie ruszyły do przodu - mówi Szymon Hołownia.

Bogdan Dyjuk, 10.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Bogdan Dyjuk

członek Zarządu Województwa Podlaskiego
10.02.2025

- Bon turystyczny jest przeznaczony dla mieszkańców innych regionów kraju, zameldowanych w innych województwach, którzy spędzą u nas co najmniej dwa noclegi. Chcemy pokazać, że nasz region jest atrakcyjny nie tylko w lipcu i drugiej połowie sierpnia, ale równie dobrze można przyjechać na majówkę czy we wrześniu - mówi Bogdan Dyjuk.


Maxim, fot. Tomasz Kleszczewski

Maxim (Piotr Maksim)

finalista VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
8.02.2025

Jestem stuprocentowym raperem, muzykiem, artystą, który stara się tworzyć różne nurty - mówi finalista Niebieskiego Mikrofonu.

Krzysztof Kuling i Grzegorz Kuczyński, 4.02.2025, fot. Gabriela Lasota

Krzysztof Kulling i Grzegorz Kuczyński

organizatorzy Biegu Pamięci Sybiru
8.02.2025

Choć na Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku nie ma już miejsc - ciągle można dołączyć do tego wydarzenia wirtualnie.

prof. Wojciech Śleszyński, fot. Joanna Szubzda

prof. Wojciech Śleszyński

dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru
7.02.2025

- Zaskoczenie i trauma - to jest to, co najczęściej przebija we wspomnieniach Sybiraków odnośnie pierwszej wywózki - mówi prof. Wojciech Śleszyński.


Katarzyna Todorczuk, fot. Joanna Szubzda

Katarzyna Todorczuk [wideo]

kandydatka na wójta Grabówki
7.02.2025

- Teraz, kiedy w końcu mamy swoją gminę, czas inwestować po naszej stronie. Chcemy teraz sami o sobie decydować. Nie musimy za każdym razem walczyć o to, co nam się należy - podkreśla Katarzyna Todorczuk.

Dorota Wyszkowska, fot. Joanna Szubzda

Dorota Wyszkowska

zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Białymstoku
6.02.2025

- Od lat obserwujemy spadek liczby ludności w Podlaskiem, a prognozy na kolejne dekady są bardzo niepokojące - jeśli tendencja się utrzyma, to za 35 lat nasz region straci tylu mieszkańców, ile obecnie liczy cały Białystok - mówi Dorota Wyszkowska.

Karol Pilecki, 5.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Karol Pilecki

przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w podlaskim sejmiku
5.02.2025

- Most za ponad 100 mln zł spełniający prawie kryteria dróg krajowych jest tutaj naprawdę istotną, strategiczną rzeczą. Przy takiej inwestycji trzeba było od razu przewidzieć kwestie dróg dojazdowych - mówi Karol Pilecki o nowoczesnym moście na Bugu, który łączy Granne w województwie podlaskim z miejscowością Krzemień Wieś w Mazowieckiem.


Tomasz Frankowski, fot. Joanna Szubzda

Tomasz Frankowski [wideo]

były piłkarz, były europoseł, przedsiębiorca, kandydat na wójta gminy Grabówka
3.02.2025

- Gmina Grabówka potrzebuje dobrego gospodarza. Dlatego podjąłem się tego wyzwania, czyli startu w wyborach na wójta. Chciałbym, żeby nasza gmina rozwijała się znacznie szybciej niż dotychczas - mówi Tomasz Frankowski.

Katarzyna Antosiewicz, Piotr Romaniuk i Paweł "Szucher" Szuszkiewicz z zespołu Szeptucha i Andrzej Bajguz, 3.02.2025, fot. Barbara Sokolińska

Zespół Szeptucha

zwycięzcy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok 2021
3.02.2025

- My, jako podlascy artyści, powinniśmy się nawzajem wspierać, kibicować, bo im głośniej o Podlasiu, tym głośniej o nas. Jako zespół Szeptucha od początku chcieliśmy naszą nazwą, muzyką, całą kreacją promować nasz region - mówią muzycy.

ppor. Marta Zapolska, fot. Sylwia Krassowska

ppor. Marta Zapolska

z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku
3.02.2025

- Kwalifikacja wojskowa to nie jest nabór do służby, to jest uregulowanie stosunku do służby wojskowej - mówi ppor. Marta Zapolska.


Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

dyrektorka III LO w Białymstoku
2.02.2025

Dyrektorka III LO w Białymstoku Anna Kietlińska podczas części oficjalnej studniówki zaśpiewała przebój Maryli Rodowicz "Niech żyje bal". Jej występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno uczniów, jak i nauczycieli, a sama dyrektorka została gwiazdą Internetu.

VBS, 31.01.2025, fot. Barbara Sokolińska

Wiktor Bogdan (VBS)

muzyk i wokalista pochodzący z Suwałk, finalista Niebieskiego Mikrofonu
1.02.2025

- Wypłynąłem w wieku 17 lat, uważam, że to był falstart. Później była cisza, trochę studia, trochę zdrowie, ale teraz mam swój come back - mówi VBS.

Łukasz Masłowski, fot. Joanna Szubzda

Łukasz Masłowski [wideo]

dyrektor sportowy Jagiellonii Białystok
31.01.2025

- Łatwo skóry nie sprzedamy. Patrząc na tę drużynę, jak jest pełna pasji, to możemy być spokojni, że da z siebie wszystko, żeby dojść jak najdalej - mówi Łukasz Masłowski.


Andrzej Bajguz, fot. Joanna Szubzda

Andrzej Bajguz

dziennikarz Polskiego Radia Białystok
30.01.2025

Dziś premiera płyty "Podlasie pod powierzchnią. Metafory Polski północno-wschodniej" z udziałem m.in. Miss God, Szeptuchy, Swady&Niczos czy Ilo&Friends.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Marcin Gliński

Joanna Zajkowska

Podlaska konsultant w dziedzinie epidemiologii
30.01.2025

- Szczyt zachorowań na grypę jest jeszcze przed nami. Sezon zaczął się przed świętami, ale chorych jest rzeczywiście bardzo dużo. Dokłada się do tego i grypa, i krztusiec. Przewidywany szczyt to jest dopiero koniec lutego - mówiła w Polskim Radiu Białystok prof. Joanna Zajkowska.

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski, fot. Agnieszka Tyszkiewicz

Julita Kaczyńska i Marcin Fabiszewski

finaliści VI edycji Niebieskiego Mikrofonu
29.01.2025

Postawiliśmy na to, żeby nam się to podobało, żebyśmy dobrze czuli się w tym utworze, by przekaz wypływał z naszego serca - mówią finaliści Niebieskiego Mikrofonu.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok