Radio Białystok | Gość | dr Maciej Białous - socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Maciej Białous

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku

18.09.2018, 07:47, akt. 11:36

- Kampania wyborcza bardzo przyspieszyła, w zasadzie z dnia na dzień. Coraz bardziej aktywni są kandydaci na radnych i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.

Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska
Maciej Białous, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Z dr. Maciejem Białousem rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O północy zakończyło się przyjmowanie list kandydatów na radnych. Pojawiły się na nich nowe, ale często też zniknęły znane nazwiska. To wywołuje sporo emocji i medialnych wystąpień.

O tym z socjologiem dr. Maciejem Białousem z Uniwersytetu w Białymstoku rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Listy zostały zarejestrowane i się zaczęło - frustracje, wylewanie żalów, transfery polityczne.


dr Maciej Białous: Tak, bardzo przyspieszyła nam ta kampania - w zasadzie prawie z dnia na dzień. Rzeczywiście widać, że coraz mniej czasu mają kandydaci, żeby przekonać do siebie białostoczan. Przede wszystkim widać to na razie na poziomie wyborów na prezydenta Białegostoku. Ale też już coraz bardziej aktywni są kandydaci i na radnych, i na członków sejmiku wojewódzkiego. Myślę, że emocje wreszcie się podniosą.


Są listy, na których część chętnych się nie znalazła się, inni znaleźli się, ale budząc zawiść pozostałych. Następują też transfery.


To zawsze budzi dużo emocji, ponieważ wiadomo, że nie tylko miejsce na liście konkretnego komitetu jest istotne, ale też pozycja na tej liście. Każdy chciałby mieć jak najlepszą, jak najbardziej widoczną. Wiadomo, że nie wszyscy się mogą zmieścić jako liderzy czy ewentualnie jako te drugie osoby.

Myślę, że takim najgłośniejszym transferem ostatniego czasu było przejście Wojciecha Koronkiewicza z ekipy SLD do Inicjatywy dla Białegostoku. Na pewno zaskakujące, żeby nie powiedzieć sensacyjne wydarzenie, ale też wydaje mi się w jakimś stopniu racjonalne. Myślę, że Wojciech Koronkiewicz i jego sposób patrzenia na politykę bardziej naturalnie pasuje do środowiska Inicjatywy dla Białegostoku niż SLD.


Małgorzata Bill-Jaruzelska do PSL, na liście nie ma Marków Chojnowskich - jednego na liście PiS, drugiego na liście PO.


Zgadza się. Jeżeli chodzi o SLD to była kwestia posła Czykwina, który miał kandydować i ostatecznie nie kandyduje. Wydaje się, że tam wszystko się rozsypało w zasadzie w ostatniej chwili. Zresztą przewodniczący SLD w regionie nie krył też zaskoczenia i rozgoryczenia taką sytuacją, bo prawdopodobnie powinno się trochę wcześniej o pewnych zamiarach rozmawiać.

I na liście PiS-u, i na liście Koalicji Obywatelskiej też brakuje pewnych nazwisk, których byśmy mogli się spodziewać. Ale są za to inne nazwiska. Zobaczymy, jak będą sobie radzić w kampanii.

Jest trochę nowych twarzy i to też jest ciekawe, żeby zobaczyć, czy będą próbowały na przykład wnosić jakieś nowe postulaty.


Przy tych emocjach, rozgrzanej atmosferze będziemy poznawali, jak funkcjonują komitety wyborcze, partie.


Tak. Mam nadzieję, że będzie jak najwięcej okazji do tego, żeby poznawać ludzi, poznawać program w sposób bardziej całościowy niż tylko przyglądanie się im na ulotkach czy na billboardach. Jeżeli chodzi o taką wielkoformatową kampanię, to tutaj jako pierwszy wystartował Tadeusz Arłukowicz. W zasadzie widać jego wszędzie i to w bardzo dużej skali.

Zastanawiam się, czy inni kandydaci też będą szli tym tropem, czy może - tak jak mówi chociażby Inicjatywa dla Białegostoku - będą starali się jak najwięcej uczestniczyć w spotkaniach z mieszkańcami, w różnego rodzaju dyskusjach, wydarzeniach. Tadeusz Truskolaski zdaje się rozdawał jabłka na osiedlach - coś takiego mi mignęło. Być może będzie więcej okazji do rozmowy i tego bym życzył. Tak moim zdaniem powinna wyglądać kampania na poziomie samorządowym.


Wiadomo, że te frustracje z powodu braku miejsc na liście, będą, bo przecież zmieniono ordynację wyborczą - komitety wyborcze mogły zgłaszać znacznie mniej kandydatów na radnych.


Jest to pokłosie nowego prawa, które jest dosyć interesujące. Z jednej strony wypycha ono część kandydatów poza listę. Spekulowano też jakiś czas temu, czy przez to nie będzie więcej komitetów, czy ci, którzy będą czuli się niepewnie w swoich partiach, nie będą próbowali stworzyć jakichś nowych inicjatyw. Akurat jeżeli chodzi o Białystok, to w zasadzie niczego takiego nie zaobserwowaliśmy.


Ale już w Łomży tak, w innych miejscowościach także.


Tak, w wielu miejscach w Polsce w zasadzie można mówić o czymś takim. Wydaje mi się, że ciekawe do zaobserwowania będzie to, czy nowa ordynacja premiować będzie troszeczkę te mniejsze komitety, które też czasami mają trochę krótsze ławki niż największe partie polityczne, ogólnokrajowe.


Czy ta zmiana skonsoliduje samorządy, czy raczej je rozdrobni?


Myślę, że ta zmiana sama z siebie jeszcze nic nie znaczy. Tutaj kluczowe będą tak naprawdę wyniki wyborów. Na pewno jest to przełomowy moment, tym bardziej że ta najbliższa kadencja będzie wydłużona - będzie pięcioletnia. Ale jeżeli trzymamy się ostatnich sondaży do rady miasta, to żadne z ugrupowań nie będzie miało większości bezwzględnej. Możemy mieć do czynienia np. z bardzo trudnym okresem konfliktów, zamiast konsolidacji, myślenia długofalowo o Białymstoku. Mam nadzieję, że tak nie będzie, ale jest takie ryzyko.


Znowu będzie pytanie o zdolność koalicyjną? Zbyt ostra kampania, zamykająca ewentualne porozumienia, może nie być do końca dobra.


Kampania rządzi się swoimi prawami. To znaczy wiadomo, że pewne rzeczy, które mówi się w kampanii, tak naprawdę nie muszą obowiązywać w czasie kadencji. Też warto zwrócić uwagę, że w samorządzie powinno być troszeczkę łatwiej dogadywać się pomiędzy ugrupowaniami, dlatego że tutaj o wiele rzadziej chodzi o imponderabilia i bardzo abstrakcyjne sprawy, a często chodzi o konkretne rzeczy do zrobienia. Na tej podstawie można się porozumieć.

Na pewno ostatnia kadencja pokazała, że taki pat pomiędzy prezydentem Truskolaskim, za którym teraz stoi Koalicja Obywatelska, a PiS-em z drugiej strony, był bardzo trudny. Wydaje mi się, że pojawienie się trzeciej siły, czy to będzie siła lewicowa, czy na przykład środowisko Tadeusza Arłukowicza, być może będzie nowym elementem tej układanki, który paradoksalnie pozwoli to ułożyć na nowo i wypracować taki sposób gospodarowania miastem, który będzie korzystny. Oczywiście są to na razie dywagacje - musimy popatrzeć, jak to będzie się rozwijało w kampanii i po wyborach.


Przechodzenie z jednego ugrupowania do drugiego - co to może oznaczać?


Myślę, że to może przede wszystkim oznaczać szansę. O tym zresztą mówi większość kandydatów na prezydenta Białegostoku - że w naszym mieście troszeczkę pojawił się już marazm, być może wyczerpała się pewna formuła, wizja tego miasta, jaką prezentował przez ostatnie 12 lat Tadeusz Truskolaski. Czy się z tym zgadzamy, czy nie, to na pewno trzeba przyznać, że taki długi okres władzy sprzyja raczej kostnieniu. Widzimy dużo takich ruchów, dużo niepewności. Warto to potraktować właśnie jako szansę, otwarcia się na coś nowego.


Różnorodne ugrupowania koalicyjne próbują rozszerzyć ławkę kandydacką, zwiększyć elektorat. Ale to zabiera miejsca na listach i stąd te różnorodne frustracje.


Na pewno tak. Ale jest to przede wszystkim ból głowy osób, które układają te listy. One powinny być zrobione tak, żeby docierały do jak najszerszego elektoratu. Ale z drugiej strony wiadomo, że często w wyborach grają nazwiska, które znamy, jakieś sentymenty czy resentymenty, emocje.


To jest także sygnał, przyglądając się sposobowi, w jaki następuje ogłaszanie miejsc na listach, że pewne decyzje są podejmowane zakulisowo, że nie ma otwartej gry, że nie ma swoistego przetargu kompetencyjnego, itd.


Oczywiście mam dosyć ograniczoną wiedzę na temat tego, jak to się robi w rzeczywistości. Jestem rzadko dopuszczany za kulisy, nie jestem politykiem. Natomiast z tego, co wiem, i z tego, co mi się wydaje, to trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku partii, komitetów partyjny, gdzie tak naprawdę różnego rodzaju zaszłości, zależności, znajomości - niekoniecznie na poziomie lokalnym, ale też na przykład na poziomie ogólnokrajowym - są istotne. Tutaj jest często wyznaczanie stref wpływów, jakieś próby sił pomiędzy kandydatami.

Trochę inaczej to się dzieje w przypadku komitetów oddolnych, gdzie tak naprawdę o wiele przejrzyściej to się tworzy. To znaczy przynależność do organizacji, faktycznie jakieś umiejętności, merytoryczne zdolności mogą o tym decydować, ponieważ jest to ruch, który dopiero się tworzy, więc nie ma bagażu doświadczeń, sympatii, antypatii, zobowiązań.


| red: zmj




ZNAJDŹ NAS




Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.


dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.


Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.


Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.

Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.

Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.


Zespół Dusty Rocks, 5.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Dusty Rocks

białostocki zespół
5.04.2025

Istnieją od dwóch lat, przygotowują pierwszą płytę, która - jak zapewniają - ukaże się na pewno w tym roku. Jak mówią o swojej muzyce, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko - począwszy do brzmienia. "Hope" to utwór, który był z nimi od dłuższego czasu i wreszcie postanowili go nagrać.

mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.

Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?


Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
31.03.2025

- Nie wypalajmy traw, nie igrajmy z ogniem. Niczemu to nie służy, a stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla ludzi, jak i dla bardzo unikalnej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego - apeluje Artur Wiatr.

Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
30.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.

Koncert PIK&Rock, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Organek

wokalista zespołu Ørganek
29.03.2025

- To jest dla mnie wspaniała, niewiarygodna przygoda i frajda. Każdy koncert to jest święto i ja z przerażeniem odliczam, kiedy te koncerty się skończą, bo w ogóle nie chcę, żeby się skończyły - mówi o trasie koncertowej Ørganek MTV Unplugged wokalista zespołu Tomasz Organek.


Zespół Szeptucha, 28.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szeptucha

laureaci konkursu Niebieski Mikrofon
28.03.2025

- Niebieski Mikrofon daje szansę na rozwój, na robienie czegoś interesującego. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne i Radio Białystok sobie z tym bardzo dobrze radzi od wielu lat, a wiemy, że to nie jest proste - mówią muzycy zespołu Szeptucha.

Marek Sakowicz, fot. Sylwia Krassowska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
28.03.2025

Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
27.03.2025

-  Musimy jasno zajmować nasze stanowisko - z Rosją dealów być nie powinno. Wszystko, co dzisiaj służy Rosji, jakiekolwiek zmniejszanie sankcji, jakiekolwiek płaszczenie się przed Putinem, generuje tylko większe problemy - mówi Szymon Hołownia.


Piotr Maksim, fot. Sylwia Krassowska

MAXIM

laureat konkursu Niebieski Mikrofon
26.03.2025

- Wspierajmy inicjatywę jaką jest Niebieski Mikrofon. To doskonała platforma do tego, żeby zaprezentować coś nowego. To jest Podlaska Marka i warto na nią głosować - mówi Piotr Maksim.

Zbigniew Wojno, fot. Joanna Szubzda

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
26.03.2025

Najważniejszym wyzwaniem jest teraz to, by spółka PKS NOVA w tym roku nie przyniosła żadnej straty. Zdaniem prezesa jest to możliwe, mimo podwyżek wynagrodzeń, które pracownicy mają dostać w dwóch turach, począwszy od maja.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
25.03.2025

- Uważam, że Polskie Radio Białystok już jest Podlaską Marką. Moim zdaniem "Niebieski Mikrofon" jako jedyna inicjatywa ze wszystkich, które są wymienione jako finałowa trójka w kategorii "Kultura" łączy pokolenia, style, trendy, proponuje różnorodność. Ja to bardzo cenię - mówi Ania Karolska.


Anna Kietlińska, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Kietlińska

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
25.03.2025

- Co miesiąc spotykamy się, aby solidaryzować się z Andrzejem Poczobutem, który rzeczywiście nie ugiął się i stał się ikoną niezłomności i ikoną człowieka, który jest absolutnie w zgodzie ze swoimi zasadami i ze swoimi wartościami - mówiła w Polskim Radiu Białystok Anna Kietlińska.

Jacek Brzozowski, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
24.03.2025

- Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. I to nie jest dzisiaj już tylko hasło, które lepiej lub gorzej brzmi. To jest bardzo poważny konkret i bardzo poważne zobowiązanie państwa i jego instytucji do tego, żeby obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Przemysław Figiel, 22.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Przemysław Figiel

gitarzysta, współtwórca zespołu Bright Ophidia
22.03.2025

- Tak się złożyło, że dużo czasu minęło od ostatniej płyty. Nie jest proste godzić wariackie zainteresowanie muzyką niszową z tzw. życiem codziennym. Nie da się co dwa lata wypuszczać świeżych produkcji. Trzeba było czasu, by wszystko ogarnąć - mówi Przemek Figiel


Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton, 11.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton

22.03.2025

Czy zapanowała ostatnio moda na Podlasie i kulturę podlaską? Co się takiego wydarzyło, że kultura tego regionu ma teraz dobry czas? A może to żaden trend i jedynie zbieg okoliczności?

Janusz Bobik, fot. Joanna Szubzda

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
21.03.2025

Zniszczone fotele, krzesła czy szafki. Przy kontenerach na śmieci widać już efekty pierwszych wiosennych porządków. Warto jednak pamiętać, że tego typu odpadów nie wolno wystawiać, kiedy się chce. Trzeba to robić zgodnie z harmonogramem - przypomina Janusz Bobik.

Wojciech Winogrodzki, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Wojciech Winogrodzki

wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców
20.03.2025

- Płaca minimalna, która znacznie przekracza połowę płacy średniej, powoduje oderwanie wynagrodzenia od rzeczywistej wartości i wydajności pracownika. To odbija się na konkurencyjności gospodarki, dlatego że towary czy usługi, które produkujemy, stają się droższe - mówi Wojciech Winogrodzki.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok