Radio Białystok | Gość | prof. Barbara Bień - kierowniczka Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Barbara Bień

kierowniczka Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

13.06.2017, 08:16, akt. 11:02

Jak przewidują eksperci u osób po 60. roku życia dalszy okres trwania życia prognozuje się na 20 lat, z czego średnio 6 lat to życie w niesprawności.

Prof. Barbara Bień, źródło fot. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Prof. Barbara Bień, źródło fot. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku


0:00
0:00
Z prof. Barbarą Bień rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

We wtorek (13.06) na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku specjaliści będą debatować nad bezpieczeństwem zdrowotnym seniora. To istotny problem w starzejącym się polskim społeczeństwie.

Jak przewidują eksperci u osób po 60. roku życia dalszy okres trwania życia prognozuje się na 20 lat, z czego średnio 6 lat to życie w niesprawności. Zatem wcześnie zastosowana interwencja, jest w stanie poprawić jakość życia tej populacji.

Konferencja w Białymstoku będzie połączona z zakończeniem zajęć na Uniwersytecie Zdrowego Seniora oraz Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej. Eksperci powiedzą m.in. o zjawisku wielolekowości, o tym jak interpretować ulotki dołączone do leków, etykiety spożywcze oraz o podstawowych zasadach ergonomii w podeszłym wieku. Konferencja rozpocznie się w Centrum Naukowo-Dydaktycznym przy ul. Szpitalnej 37 w Białymstoku. Wstęp wolny.

O tym z kierowniczką Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Barbara Bień rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Seniorzy - to jest problem, którego nie dostrzegamy, chociaż już demografowie wskazują, że niedługo będą poważne konsekwencje i poważne problemy do rozwiązania ze sporą grupą seniorów.

Żyjemy coraz dłużej, ale na razie nie widać na horyzoncie - poza lekami 75 plus - takich rozwiązań które ułatwiałyby życie seniorom, a nam - młodszym opiekę nad seniorami.


Prof. Barbara Bień: Bardzo słuszne spostrzeżenie, ponieważ szacuje się, że do 2035 roku, co czwarta osoba w naszym społeczeństwie, przekroczy 65. rok życia. Szacuje się również, że za 20 lat, czyli od dziś za 20 lat - ci obecni 65-latkowie, którzy są jak najbardziej jeszcze często czynni zawodowo - wejdą w wiek późnej starości.

A tak naprawdę geriatria zaczyna się dopiero po 75., nawet 80. roku życia. Ja uważam, że wczesna starość nie wymaga specjalnych ani dostosowań, ani wsparcia. Jeżeli ktokolwiek choruje na chorobę przewlekłą, tak zwaną wieku starszego, to w tej wczesnej starości sobie poradzi. Natomiast osoby po 80. roku życia - to jest jakby odwrócenie krzywej Gaussa, to jak noworodki w populacji dzieci i oni wymagają wsparcia. Nie tylko psychicznego, fizycznego, ekonomicznego - przede wszystkim usługowego.


Osoby po 70-tce, po 75. roku życia, po 80. powinny być skaningowane, żeby można było ocenić stan zdrowia tych ludzi. Czy będą samodzielni, czy właśnie - jakiego rodzaju wsparcia wymagają?


Tak. To się nazywa badania przesiewowe, bądź inaczej - grupy specjalne dyspanseryjne, które mogłyby zbierać populację narażoną na pewnego rodzaju oczekiwane, złe skutki chorób w starości. Badania takie proponujemy do przeprowadzenia lekarzom rodzinnym i bardziej doświadczeni, ci którzy kończą specjalizację z geriatrii wiedzą już czego oczekiwać.

Co 5 lat podwaja się odsetek ludzi z otępieniem. Od 1 proc. w grupie wiekowej między 60. a 65. rokiem życia do ponad 40 proc. w grupie osób 80- 90-letnich. Niemal co druga osoba w późnej starości, właściwie można powiedzieć - mimo dożywania do tak wspaniałego wieku, mimo nawet sprawności fizycznej, cierpi na poważne zaburzenia. Nie tylko pamięci, ale i poznawcze, czyli: orientacja, pamięć wczesna, zwłaszcza tych ostatnich momentów w ciągu dnia. Problem z przypominaniem: czy wziął leki czy nie wziął leków? Gorzej jak sobie przypomni, że jednak nie wziął i drugi raz weźmie leki.

Wtedy to są skutki bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla tej osoby i dla rodziny, dla opiekunów. To się kończy albo upadkiem, albo krwiakiem, złamaniem, czyli pobytem na SOR-ze, w szpitalu czy wręcz gipsem. Czasem niestety zaczyna się taka faza inwalidztwa z przekuciem do łóżka i 24 -godzinną potrzebą opieki. Łącznie z karmieniem i pomocą przy podstawowych funkcjach życiowych.


Skala problemu niesamowita. Ale na razie - jakbyśmy nie dostrzegali owej skali i tych spraw, które trzeba rozwiązać, do których trzeba się przygotować. Nawet idąc do pani profesor skonstatowałem, że robimy wszystko, żeby się nie udało stworzyć jasnych reguł adresowych. Żeby droga do odwiedzanej osoby była prosta.

Białystok jest tutaj strasznie skomplikowany. Mamy jakieś stare ulice, które się gdzieś kończą, gdzieś się przedłużają. Nie ma jasnego, prostego schematu, który właśnie takim starszym osobom ułatwiałby orientację w terenie.


Tak, tutaj jest wiele do zrobienia na różnych niwach, na różnych polach. Chociażby orientacja w terenie. Osoby starsze zamieszkujące zazwyczaj te same osiedle, orientują się mniej więcej, do której klatki trafić, na które piętro wjechać - o ile są sprawne pod względem poznawczym.

Natomiast, niestety zdarza się, zwłaszcza w tych osiedlach-blokowiskach, że czasami bezradnie krążą wokół swojego podwórza i nie potrafią wrócić do siebie do domu. Oczywiście sąsiedzi podprowadzą, sąsiedzi się znają i dlatego bardzo ważne jest tworzenie takich grup wsparcia wśród lokatorów podobnej dzielnicy czy nawet tego samego mrówkowca.

Ale powinno być również - nie tylko zachęcanie do nawiązywania tych relacji, ale również do odwiedzania takich osób. O tak sobie - idę po zakupy, to może moja sąsiadka potrzebuje świeżego chleba, mleka czy kefir. Kupię jej, zrobię te zakupy. Czasami to się spotyka, natomiast nie ma tej tradycji.

Jesteśmy krajem, w którym - jak ostatnie dane mówią - wskaźniki bezrobocia są minimalne. Czyli praca jest, czyli wszyscy uciekają do swoich obowiązków i zostawiają tych samotnych ludzi w swoich mieszkaniach. Tak właściwie ryzykujemy, co się stanie w tym czasie z moją mamą, z moim ojcem czy moim dziadkiem. Wiadomo, że może po prostu wyjść z domu, może komuś otworzyć drzwi, może być ofiarą nagabywania, pożyczek i tego typu rzeczy.

Natomiast mówiąc o bezpieczeństwie zdrowotnym, to myślę, że musimy dążyć do krajów, które już wcześniej doświadczyły problemu starości w społeczeństwie. Czyli do bardziej aktywnej opieki zdrowotnej i ochrony zdrowia. Tzn. nie czekanie, że pacjent do mnie przyjdzie z problemem, bo ten pacjent zamknięty w czterech ścianach nie będzie miał sił ani możliwości dotrzeć. Natomiast takie systematyczne, regularne wizyty patronażowe - niekoniecznie lekarza - ale pielęgniarki środowiskowej potrafiłyby wyłuskać poszczególne jednostki, do których lekarz powinien się pofatygować i również powiadomić pracownika socjalnego - czy tutaj nie jest potrzebny wsparcie. Czy dana osoba radzi sobie z codziennym życiu? 

Zastanawiamy się teraz - bo chcemy odmłodzić społeczeństwo - nad budową żłobków, przedszkoli, a tu się okazuje, że powinniśmy wznosić również kluby seniorów, albo nawet i całe bloki, w których seniorzy na parterze będą mieli te wszystkie podstawowe usługi.

Już powinniśmy ten problem dostrzegać. Już powinniśmy takie miejsca stwarzać. Nie tylko domy pomocy społecznej - jak to teraz jest - ale właśnie takie miejsca, w których ci seniorzy spokojnie mogliby żyć, realizować swoje pasje, ale jednocześnie mieliby gwarancję, że jest parę osób, które się nimi zainteresują, tym bardziej, że sporo naszych dzieci wyjechało za granicę.

To prawda. Ja myślę, że to jest bardzo dobry pomysł. Na Zachodzie tworzy się tzw. osiedla wspomagane za pomocą chociażby oprzyrządowania technicznego, żeby wezwać pomoc, żeby poinformować, co się dzieje. Myślę, że niekoniecznie trzeba budować nowe osiedla, bo to kosztuje. Ale widziałam w Szwecji - już ponad 20 lat temu - jak do starych bloków czteropiętrowych dostawiano windę, która umożliwiała tym osobom najstarszym, które nie były w stanie samodzielnie się poruszać na parter, żeby usiąść na ławeczce i posłuchać chociażby świergotu dzieci czy ptaków.

Bo to jest ważne - powąchanie tych wspaniałych zapachów wiosennych. Po to, żeby się zintegrować, żeby zagadać do kogoś i wykonać pewną aktywność w środowisku - nawet na skwerku czy w parku. A niestety są tego pozbawieni, bo wejście na drugie czy trzecie piętro a czasami nawet i czwarte bez windy jest praktycznie uwięzieniem tych osób. Także można! Tylko trzeba chcieć i ludzie nawet nie umieją się domagać takich spraw.

Po pierwsze nie mają tego w głowie, że to przecież można zrobić. Po drugie - jak gdyby nie wypada im ze swoją niesprawnością się obnosić, ponieważ, to trzeba gdzieś tam zagłosować na tak zwany Fundusz Obywatelski. Trzeba przeprowadzić ten swój projekt. Wspaniale, że robimy drogi rowerowe, ale można by było pomyśleć też o pewnych udogodnienia dla ludzi starszych, bo nie każdy jest samodzielny w tej późnej starości.

| red: wsz


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Przemysław Tuchliński, fot. Marcin Gliński

Przemysław Tuchliński

prezes Wodociągów Białostockich
21.11.2024

- Codziennie piję wodę z kranu. Z jednej strony jest ona chlorowana, ale też ozonowana. Jest cały czas monitorowana. Białostocka kranówka jest jedną z lepszych wód, jeżeli chodzi o wodę dostępną w sieci w Polsce. Jest bezpieczną wodą - zapewnia Przemysław Tuchliński.

Tadeusz Truskolaski, fot. Marcin Gliński

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku
20.11.2024

- Po raz pierwszy dochody Białegostoku sięgną prawie 3 mld 100 mln złotych, a wydatki 3 mld 325 mln zł. Ale wreszcie finanse samorządowe stają na nogi. Zmieniły się zasady finansowania i stąd te wzrosty - mówił w Polskim Radiu Białystok Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

członek RPP, ekonomista z UwB
19.11.2024

- Nie ma perspektyw na to, żeby stopy procentowe miały być podnoszone w najbliższym czasie, jest perspektywa na obniżkę - mówi Henryk Wnorowski.


Stefan Krajewski, fot. Sylwia Krassowska

Stefan Krajewski

wiceminister rolnictwa
18.11.2024

- Obserwując to, co się dzieje z przepisami unijnymi, że polscy, europejscy rolnicy są coraz bardziej "dociskani" różnego rodzaju wymogami, które muszą spełnić, to ta umowa pomiędzy UE a krajami Mercosur niesie wiele niekorzystnych następstw - uważa Stefan Krajewski.

Sylwia Wesołowska, fot. Monika Kalicka

Sylwia Wesołowska

założycielka i prezes fundacji "Mali Wojownicy", mama wcześniaka
17.11.2024

- Na początku jest strach przed kupieniem łóżeczka, bardzo często staramy się z fundacją, żeby jakiś mały prezencik zostawić w szpitalu i to jest bardzo często pierwsza zabawka dziecka, bo rodzice boją się cokolwiek kupić. Lekarze nie mogą powiedzieć "będzie dobrze", ja jako mama mogę powiedzieć "musi być dobrze" - mówi Sylwia Wesołowska.

Sławomir Kopczewski, fot. Marcin Gliński

Sławomir Kopczewski

prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej
15.11.2024

- Elite League to rozgrywki, które mają za zadanie wyselekcjonować zawodników do starszych reprezentacji, czyli do kadry U21 oraz pierwszej reprezentacji Polski - mówił w Polskim Radiu Białystok prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski.


Marek Kruk, fot. Sylwia Krassowska

Marek Kruk

z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
15.11.2024

- Jeżeli okazuje się, że w święta nie ma zakupów, nikt ich nie potrzebuje, to w porządku. Niech Wigilia będzie dniem wolnym. Ale jeśli ludzie chcą mieć świeże produkty, to pozwólmy na to. Niech konsumenci też mają możliwość głosowania - mówi Marek Kruk.

Maciej Żywno, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Żywno

wicemarszałek Senatu
14.11.2024

- Ale to byłaby piękna historia, gdybyśmy mieli prezydenta kraju z Białegostoku. Szymon Hołownia położył na stół swoje nazwisko i powiedział: sprawdzam, idę w tych wyborach - mówi Maciej Żywno.

Cezary Tomczyk, fot. Sylwia Krassowska

Cezary Tomczyk [wideo]

wiceminister obrony narodowej
13.11.2024

- Koncentrujemy się na tym, żeby Tarcza Wschód powstawała na terenach, które należą do Skarbu Państwa. Jeżeli gdzieś będą jakieś jednostkowe przypadki, że trzeba będzie kupić kawałek ziemi, to po prostu będziemy to robić. Chcemy to zrobić w pełnym dialogu z lokalnymi samorządami, a co najważniejsze z mieszkańcami - mówi Cezary Tomczyk.


Jacek Brzozowski, fot. Sylwia Krassowska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
12.11.2024

- Tarcza Wschód to projekt inwestycji w pokój. Ma za zadanie stworzyć działania oraz system zabezpieczeń chroniący państwo i jego obywateli. To nie jest tak, że państwo polskie po to, żeby, stworzyć Tarczę Wschód, wywłaszczy, czyli pozbawi własności prywatnej ludzi żyjących na danych terenach - mówi Jacek Brzozowski.

Robert Sadowski, fot. Sylwia Krassowska

Robert Sadowski

dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku
11.11.2024

- Żyjemy w wolnym, niepodległym kraju. Ta data jest bardzo radosna. Powinniśmy być dumni z tego i o tym pamiętać - mówi Robert Sadowski.

Fot. A. Tyszkiewicz

Artur Dwulit

prorektor ds. białostockiej Filii Akademii Teatralnej, reżyser i scenarzysta muzycznego widowiska "Sztambuch syberyjski - exodus”
10.11.2024

- "Sztambuch syberyjski - exodus”, który pojawi się na antenie Polskiego Radia Białystok, opowiada o ludziach, którym udało się wyrwać ze szponów sowieckiej opresji i agresji, którzy poszli z generałem Andersem walczyć o wolność naszego kraju - mówi Artur Dwulit.


Grzegorz Kuczyński, fot. Joanna Szubzda

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji "Białystok Biega"
9.11.2024

- W poniedziałek, 11 listopada o 14:00 wystartuje bieg na 1918 metrów. Przygotowaliśmy taki symboliczny dystans. I on się cieszy bardzo dużym powodzeniem - mówi Grzegorz Kuczyński.

Łukasz Prokorym, fot. Sylwia Krassowska

Łukasz Prokorym

marszałek województwa podlaskiego
8.11.2024

- Obecnym władzom województwa podlaskiego bardzo zależy na tym, żeby pas startowy na białostockich Krywlanach został jak najszybciej uruchomiony - mówi Łukasz Prokorym.

Piotr Czeczot, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Czeczot

z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku
7.11.2024

- Ukraina i Bliski Wschód to są dwa tematy geopolityczne, które są istotne z punktu widzenia Europy, jak i bezpieczeństwa Polski. Donald Trump stanowczo wskazywał, że te konflikty zakończy bardzo szybko. Mówił wprost, że zadzwoni do Władimira Putina i ustali z nim warunki - mówi Piotr Czeczot.


fot. Marcin Gliński

prof. Daniel Boćkowski

z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku
6.11.2024

- Europa będzie musiała w końcu wziąć odpowiedzialność sama za siebie. Prezydentura Trumpa plus wojna na Ukrainie mogą w końcu doprowadzić do sytuacji, w której zaczniemy realnie budować zdolności do działania, odstraszania i zdolności swojego przemysłu obronnego - mówi prof. Boćkowski.

Jacek Sasin, fot. Joanna Szubzda

Jacek Sasin

poseł, nowo wybrany szef podlaskich struktur PiS
5.11.2024

- Liczy się co innego niż wewnętrzne rozgrywki, które muszą być wygaszone, ponieważ mamy bardzo poważne wyzwania, które stoją przed naszym regionem i krajem. Przeciwnicy nie są we własnych szeregach tylko poza nimi - mówi nowo wybrany szef PiS w Podlaskiem.

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz, Marcin Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Kleszczewski, Andrzej Bajguz i Marcin Kozłowski

jurorzy konkursu Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
4.11.2024

Startujemy z szóstą edycją Muzycznej Nagrody Polskiego Radia Białystok "Niebieski Mikrofon". To coroczna, najważniejsza nagroda dla podlaskich twórców - tych młodych i tych już nieco bardziej doświadczonych, zawodowych i amatorów, zespołów i solistów.


Marek Masalski, fot. Marcin Gliński

Marek Masalski

zastępca prezydenta Białegostoku
4.11.2024

- Podwyżka opłat za parkowanie ma służyć temu, aby udrożnić miejsca, by był większy ruch na parkingach, by kierowcy pozostawiali samochody na krótsze okresy. Niektórzy np., widząc większą kwotę do opłaty, mogą np. przyjechać autobusem do centrum miasta, a niekoniecznie samochodem - mówi Marek Masalski.

Andrzej Lechowski i Dorota Sokołowska, fot. Sylwia Krassowska

Andrzej Lechowski

pisarz, pasjonat historii regionalnej i prasy międzywojennej
3.11.2024

Charyzmatyczny Andrzej Lechowski i Polskie Radio Białystok zapraszają na spacer tropem ludzi, którzy tworzyli historię miasta. Razem ze Słuchaczami zapalimy świeczkę pamięci na grobach 11 białostoczan. Najbardziej zasłużeni spoczywają na "białostockich Powązkach", czyli Cmentarzu Farnym.

Michał Kielak, fot. Marcin Gliński

Michał Kielak

muzyk, harmonijkarz, przez wiele lat związany z Kasą Chorych
2.11.2024

- Czuję się teraz pogodnie, dobrze na duchu i taka jest ta płyta - mówi o swoim nowym, trzecim solowym albumie "Keys in my pocket" Michał Kielak.


Adam Musiuk, fot. Marcin Gliński

dr Adam Musiuk

podlaski konserwator zabytków
1.11.2024

- Większość nagrobków, które są wpisane do rejestru zabytków, nie ma dzisiaj opiekunów. Bo potomkowie wyjechali, zmarli, nie ma ich. Jeżeli my jako społeczeństwo nie zaopiekujemy się tymi cmentarzami, nagrobkami, naszą historią, to niestety mogą one zniknąć - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Adam Musiuk.

Monika Baczar, fot. Marcin Gliński

Monika Baczar

naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku
31.10.2024

Od kilku lat Instytut Pamięci Narodowej oznacza i odnawia groby weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski.

podinsp. Tomasz Krupa, fot. Marcin Gliński

podinsp. Tomasz Krupa

rzecznik podlaskiej policji
31.10.2024

- Zabezpieczanie dróg zaczęło się dziś rano, a potrwa do późnych godzin wieczornych w niedzielę. Najwięcej funkcjonariuszy oczywiście będzie pracowało w rejonach dużych nekropolii, ale policjanci będą też obecni na drogach. Będą regulować ruch - mówi podinsp. Tomasz Krupa.


Krzysztof Wierzbicki, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Wierzbicki

przewodniczący podlaskiego oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
30.10.2024

- Praktycznie co roku jest taki problem, że policja jako formacja jest niedoszacowana. Pomijam już sprawy uposażeń indywidualnych - w policji mamy problem ze sprzętem. Tego problemu nie ma w straży granicznej czy straży pożarnej. Największy problemem są pojazdy. - mówi Krzysztof Wierzbicki.

Marek Konkolewski, fot. archiwum prywatne

Marek Konkolewski

były policjant, ekspert ds. bezpieczeństwa
29.10.2024

- Mam nadzieję, że ci kibice zostaną rozliczeni za utrudnianie ruchu. Mamy coraz bardziej nowoczesne i przyjazne stadiony. Większość kibiców to są ludzie uczciwi, uśmiechnięci, którzy przychodzą z rodzinami. Jednak zawsze będzie pewna grupa osób, która krzyczy, że "Klub to my!". Nie, klub to nie kibole - mówi Marek Konkolewski.

Stanisław Wziątek, fot. Renata Reda

Stanisław Wziątek

wiceminister obrony narodowej
28.10.2024

- Skuteczność zatrzymywania migrantów wynosi 95 proc. Jestem przekonany, że wpływ na to ma wiele elementów, w tym także broń gładkolufowa - mówi Stanisław Wziątek.


Wojciech Strzałkowski, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Strzałkowski

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jagiellonii Białystok
27.10.2024

Cel jest taki sam, długofalowy. My nie mówimy, że co roku musimy być mistrzem Polski. Oczywiście, że byśmy chcieli, bardzo. Ale patrzymy długofalowo, stawiając na rozwój Jagiellonii, akademii piłkarskiej, szkolenie jak największej liczby dzieci i młodzieży, by wybrać talenty - mówi Wojciech Strzałkowski.

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki, fot. Sylwia Krassowska

Jan Kulik, Michał Babik, Piotr Klepacki

muzycy z zespołu Oversleep Academy
26.10.2024

Oversleep Academy to zespół z Białegostoku, który powstał na gruzach Acoustic Vapes, potem przekształcił się w Five Stages of Grief. Muzycy łączą styl emo z jazzem. Ta nieoczywista mieszanka daje unikatowe brzmienie.

Agnieszka Rzosińska, źródło: bialystok.pl

Agnieszka Rzosińska

dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Białymstoku
25.10.2024

Mieszkańcy Białegostoku mogą wziąć udział w tworzeniu planu ogólnego miasta poprzez składanie wniosków do końca października. Wnioski mogą dotyczyć ogólnych kwestii, takich jak funkcja zabudowy lub przeznaczenie terenów zielonych. Uwagi te zostaną uwzględnione w projekcie planu, który później zostanie poddany publicznym konsultacjom - przypomina Agnieszka Rzosińska.


Paweł Buszko, 19.10.2024, fot. Piotr Pietruczuk

Paweł Buszko

korespondent Polskiego Radia do spraw Ukrainy
24.10.2024

- Ukraina, żeby zwyciężyć, potrzebuje więcej broni, większego wsparcia i przede wszystkim poczucia, że nie dojdzie do "koncertu mocarstw" - mówił w Polskim Radiu Białystok korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.

Mariusz Stępień. fot. Joanna Szubzda

Mariusz Stępień [wideo]

przewodniczący "Solidarności" pracowników Poczty Polskiej w woj. podlaskim
23.10.2024

Pracownicy Poczty Polskiej opowiedzieli się w referendum za strajkiem. - Chcielibyśmy konkretnych decyzji ze strony zarządu, planu rozwoju Poczty i oczywiście zmniejszenia redukcji zatrudnienia i zwiększenia wynagrodzenia.

Ewa Bończak-Kucharczyk, fot. Joanna Szuzbda

Ewa Bończak-Kucharczyk

pełnomocnik do spraw utworzenia gminy Grabówka
22.10.2024

- Urząd Gminy Grabówka będzie działał od nowego roku, natomiast to, czy można będzie od ręki załatwić wszystkie sprawy, to będzie zależało od tego, jacy pracownicy Urzędu Miejskiego w Supraślu zostaną przekazani przez burmistrza - mówi Ewa Bończak-Kucharczyk.


Mariusz Madejczyk, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Madejczyk

zastępca dyrektora NASK i pełnomocnik wojewody podlaskiego do spraw informatyzacji
21.10.2024

Mimo apeli, kampanii społecznych i akcji edukacyjnych wielu z nas wciąż pada ofiarą oszustów. I nie dotyczy to tylko seniorów. Wśród poszkodowanych są też m.in. ludzie młodzi i przedsiębiorcy.

Piotr Rećko, fot. Sylwia Krassowska

Piotr Rećko

starosta powiatu sokólskiego
21.10.2024

- Dla tych migrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę, nie ma miejsca na terenie powiatu sokólskiego. Wspieramy naszych braci z Ukrainy, bo oni tej pomocy potrzebowali - mówi Piotr Rećko.

Koncert "Piękna Muzyka Polska" w wykonaniu Małgorzaty Trojanowskiej i Roberta Marata, fot. Sylwia Krassowska

Małgorzata Trojanowska

solistka, sopran, doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie wokalistyka
20.10.2024

- Członkowie zespołu Ottavino Baroque Ensemble to barokowcy, czyli ludzie, którzy poświęcili swoją drogę muzyczną muzyce barokowej. Grają na instrumentach z epoki, albo na kopiach takich instrumentów, brzmią inaczej od współczesnych instrumentów - mówi Małgorzata Trojanowska.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok