Radio Białystok | Gość | dr Adam Bartnicki - z Uniwersytetu w Białymstoku

dr Adam Bartnicki

z Uniwersytetu w Białymstoku

25.05.2017, 08:30, akt. 09:49

Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło wyniki Strategicznego Przeglądu Obronnego. To strategia rozwoju naszych sił zbrojnych na najbliższe 15 lat.

Dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Żemojda
Dr Adam Bartnicki, fot. Joanna Żemojda


0:00
0:00
Z Adamem Bartnickim rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Lech Pilarski: Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało Strategiczny Przegląd Obronny. Jak pan by go recenzował - oczywiście tę część jawną, bo do niejawnej nie mamy dostępu.

Mieszają się dwie kwestie - kwestie pozytywne, kwestie takie bardzo przyszłościowe - bardzo optymistyczne. Trudno się odnieść do tego jako całości. Jest to zbiór pobożnych życzeń plus bardzo konkretne zapowiedzi. 

Zobaczymy za parę lat, jeśli będziemy mieli takie możliwości również, co z tego wyniknie. Takich planów było już kilka, jednak one nie były realizowane, więc troszkę optymizmu, ale bez przesady. Trochę to już kubeł zimnej wody, zobaczymy co z tego wyniknie.


Kubeł zimnej wody?

Wydaje mi się, że tylko tego typu koncepcje - to jest przewidywany rok 2032 - powinien być bardzo mocno opracowywany z pozycją. Nie wiadomo kto będzie rządził za 2 lata, za 4 lata, za 6 lat, i może być taka sytuacja, że za dwa-trzy lata przyjdzie kolejny ekipa i zrobił kolejny program, zupełnie inny niż robi to dzisiejsze ekipa.


Czyli taki strategiczny przegląd obronny, takie plany wieloletnie dla tego rodzaju ministerstwa, powinny być swego rodzaju konsensusem.

To musi być konsensus. Ja zdaję sobie sprawę z atmosfery politycznej w Polsce i ten konsensus jest trudno osiągalny w podstawowych aspektach. Mimo wszystko zachęcałbym obie strony naszej debaty politycznej, żeby usiąść i to zrobić, ponieważ to jest rzecz fundamentalna dla bezpieczeństwa Polski, dla przyszłości Polski.


I to jest także rzecz fundamentalna dla naszych pieniędzy, bo przecież wydajemy spore środki na uzbrojenie.

Oczywiście to są spore środki, one mają jeszcze wzrastać, przy czym pamiętajmy, że pokój jest bezcenny. Myślę, że lepiej zainwestować, nawet duże pieniądze niż, przepraszam - potencjalnie odbudowywać za 10-15 lat państwo po zniszczeniach wojennych.


Pozytywy?

Przede wszystkim odchodzimy od wojska misyjnego, to znaczy wysyłanego na misje w ramach różnych po operacji stabilizacyjnych, zamorskich. Pod to było uzbrojenie kupowane, oczywiście powiedzmy sobie, uzbrojenie kupowane do działań na pustyni, niekoniecznie sprawdzałoby się w warunkach polskiego teatru wojennego - zwłaszcza Mazury, Podlasie. Priorytety muszą być tutaj. 

Tak samo przeszkolenie żołnierzy. Rozumiemy, że ma misjach stabilizacyjnych - to są funkcje często policyjne, a tutaj mówimy o stricte obronnych - w wypadku agresji. To też nie jest tak "doświadczenie doświadczeniem", ale to jest nieco inne doświadczenie.

Odchodzimy od tych misji na rzecz pewnych realiów, a naszymi realiami - to jest pokazane w tym przeglądzie - jest ewentualny konflikt z Rosją i Rosja jest też nazwana. To dobrze, żebyśmy wiedzieli, gdzie leży zagrożenie. I nie ma tutaj rojeń o misjach, o jakichś ofensywach, tylko będziemy po prostu budowali siły obronne i odstraszające oczywiście. Przeciwnik będzie musiał rozważyć czy jest sens w ogóle uderzyć, jeśli będziemy na tyle silni, że po prostu możemy "oddać" - mówiąc kolokwialnie - to zakładamy, że przeciwnik nie uderzy.

Pamiętamy też o pewnym novum, które mamy od pewnego czasu - są tutaj siły natowskie z siły amerykańskiej i musimy z nim współpracować, to też wymaga przedefiniowania roli wojsk operacyjnych, ale także wojsk obrony terytorialnej.


I kwestia współdziałania z sąsiadami - to też zostało tam nazwane dosyć wyraźnie, że po to budujemy ten swój potencjał obronny, żeby nie tylko służyć obronie naszego kraju, ale również współdziałać z sąsiadami.

To jest oczywiście cenne, ponieważ państwa Skandynawskie, Republiki Bałtyckie oczywiście, ale też południe Europy, zaczynają podobnie postrzegać problem bezpieczeństwa.

W wypadku Republik Bałtyckich jest to jest oczywiste, w wypadku państw skandynawskich to jest to pewne novum, ale od paru lat widać bardzo wyraźne przerażenie tym, co się działo na wschodzie. Więc tu jest też potencjał do budowania jakichś szerszych strategii i współdziałania na przyszłość. Trzeba o tym pamiętać, to jest cenne, niektórzy politycy też to obśmiewają, ale wydaje się, że jakieś bloki obronne, współdziałanie jest zawsze cenne.


To może zaowocować chociażby zamówieniem wspólnego uzbrojenia, bo jak popatrzymy na naszą historię, to bywało tak w przeszłości, że mogliśmy skorzystać z potencjału obronnego innego państwa, ale to muszą być rzeczy kompatybilne.

To jest pytanie czy sojusznicy mają do zaoferowania nam jakieś platformy, które moglibyśmy wykorzystać. No z tym jest problem, jedynie Szwecja ma w miarę rozwinięty przemysł obronny. Kraje południa Europy - już nie. To jest w ogóle z tym problem. 

Widzimy ten problem również w naszej strategii -  tej strategii prezentowanej obecnie, że MON mówi o zakupach, mówi o zakupie myśliwców 4 plus, prawdopodobnie F16 w wersji C i D, mówi o myśliwcach piątej generacji, prawdopodobnie F35, bo po co wybrać inny myśliwiec tym wypadku? Mówi się też o budowie wspólnego czołgu i tutaj ja miałbym wątpliwości, czy jest w Europie partner, z którym moglibyśmy opracować taką platformę. Oczywiście Niemcy zapowiedziały, Niemcy i Francuzi, budowę nowego czołgu, ale to są bardzo mgliste zapowiedzi. 

Poprzednia próba budowania wspólnego czołgu czy samolotu europejskiego skończyła się fiaskiem, o tyle że po prostu te sojusze się rozpadały. Czy Polska by mogła wnieść na tyle istotny potencjał, żebyśmy mogli być zaproszeni do takiego konsorcjum? Mam pewne wątpliwości, ale być może MON ma lepsze informacje w tym zakresie.


Przykład łodzi podwodnych, którą też musimy kupić i to nie jedną. Teraz zapowiedzi są takie, że być może uda się ten kontrakt zrealizować wespół z Norwegami i Niemcami, no to można by przełożyć właśnie na takie wspólne, myślę tutaj o państwach Europy środkowo-wschodniej, zbrojenie. Dłuższe serie to zawsze będzie taniej i to w przyszłości w razie ewentualnego konfliktu, pomagałoby wymienić się sprzętem.

Oczywiście wspólne zakupy zawsze są cenne, tylko musimy o tym pamiętać, że niektórym państwom potrzebne są inne środki, a nam potrzebne są inne środki. Tu jest problem - w takim koncentrowaniu się też na realiach, które ja tam widzę w nowej strategii - cennym jest to przykład odejście od budowy bojowego wozu piechoty, który ma pływać.

Oczywiście sam wymóg pływalności teoretycznie ma sens, biorąc pod uwagę, że tereny operacyjne to są jeziora mazurskie, jakieś rzeki, ale to jest założenie, że my oddajemy połowę kraju, wycofujemy się gdzieś za Wisłę, a potem przeprowadzamy kontrofensywę. Ja jako mieszkaniec wschodu Polski bałbym się tej alternatywy, wolałbym żeby nasze wojska broniły tego terytorium. Nowy wóz bojowy piechoty, który będzie budowany, nie będzie miał wymogów pływalności, będzie w związku z tym lepiej dozbrojony, lepiej opancerzony. To są konkrety.

Z konkretów jeszcze - będziemy modernizowali stary sprzęt. To chyba dobrze, ponieważ sprzęt musi być w miarę skuteczny - przepraszam państwa - musi zabijać armię przeciwnika.


Ale jednocześnie musi chronić żołnierzy.

Wiemy, że nie stać nas na wielkie zakupy i wykorzystywanie potencjału tego co posiadamy, oczywiście po odpowiedniej modernizacji - też ma sens. Zwłaszcza, że MON zapowiada budowę czwartej dywizji, bardzo potrzebnej, ponieważ nasza granica wschodnia jest odsłonięta, kompletnie. Nie mamy wystarczającej liczby wojsk operacyjnych, żeby tą granicę przesłonić. 

Tu też jest problem, bo oczywiście nowa dywizja - jeszcze nie wiemy o jakim charakterze - to jest sprzęt, to są oficerowie, skądś ich wziąć. Z żołnierzami prawdopodobnie byłoby łatwiej, ale kadra oficerska, budynki, infrastruktura - to wszystko są zapowiedzi, zobaczymy co z tego wyniknie.


To jak w tym kontekście tłumaczyć ostatnie wieści z Ministerstwa Obrony Narodowej, że nie zostanie zorganizowane Dowództwo Brygady Rozpoznawczej w Białymstoku?

To jest nowa informacja.


Ministerstwo ogłosiło, że się zastanawia, jeszcze raz będzie badać sens utworzenia tego dowództwa.

Ja rozumiem, że nowa strategia to jest wynik różnych gier wojskowych, które były prowadzone. To jest też wyraźnie powiedziane, że na bazie różnego rodzaju przemyśleń stworzono nową koncepcję obrony - wydaje się, że ten trzon obronny jest przesłany w kierunku Elbląga. Czyli MON zakłada ewentualne problemy z Obwodem Kaliningradzkim przede wszystkim. 

Znając historię wydawałoby się, że Białystok jest jednak na tej tradycyjnej osi natarcia czyli od Moskwy przez Mińsk - Grodno - Białystok. Z tym, że póki mamy w miarę suwerenną Białoruś, to z tego kierunku nie powinniśmy się niczego obawiać, no bo tutaj przetransportowanie wojsk rosyjskich wymagałoby też pewnych uzgodnień z Białorusią, wymagałoby czasu, więc o wszystkim byśmy wiedzieli. Być może skoncentrowanie uwagi na tym kierunku północno-wschodnim jest zasadne, na tym przesmyku suwalskim, na Elblągu, tam też są jednostki Natowskie. 

Białystok znalazł się na obrzeżach tej koncepcji obronnej - i dobrze, i źle oczywiście. Dobrze w tym kontekście, że być może MON zakłada, że nie będziemy na ewentualnej osi ataku wojny, to powinniśmy się z tego cieszyć.


Ale z drugiej strony oznacza to, że nie będzie wojska, nie będzie etatów, nie będzie pracy.

To są rzeczywiście problemy, bo tworzenie tutaj brygady, to są miejsca pracy, to są też jakieś zyski dla miasta, to jest budowanie infrastruktury. Z punktu widzenia mieszkańca Białegostoku uważałbym to za wiadomość złą. Szkoda, zobaczymy, mam nadzieję że to się zmieni, być może nasi posłowie będą lobbowali. Liczyłbym, że to się jednak zmieni i powstaną jakieś związki taktyczne. 


Chyba że Ministerstwo Obrony Narodowej chce ulokować dowództwo czwartej dywizji właśnie w Białymstoku.

Raczej nie jest to możliwe. Wydawałoby się, że takie większe dowartościowanie Białegostoku musiałoby się wiązać z tym, że MON uznaje Białoruś za ewentualny kanał agresji na Polskę. Pod tym względem nie wiem czy to byłoby korzystne. Pamiętamy, że Białoruś jest 60 km od Białegostoku - to jest zasięg konwencjonalnej artylerii dalekiego zasięgu. To właśnie ma swoje plusy i minusy, i z perspektywy mieszkańca Białegostoku, który chciałby żyć w pokoju i spokoju tutaj, to może dobrze, że ta granica obrony przenosi się bardziej na północny wschód.

| red: mak




ZNAJDŹ NAS




Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.


dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.


Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.


Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.

Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.

Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.


Zespół Dusty Rocks, 5.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Dusty Rocks

białostocki zespół
5.04.2025

Istnieją od dwóch lat, przygotowują pierwszą płytę, która - jak zapewniają - ukaże się na pewno w tym roku. Jak mówią o swojej muzyce, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko - począwszy do brzmienia. "Hope" to utwór, który był z nimi od dłuższego czasu i wreszcie postanowili go nagrać.

mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.

Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?


Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
31.03.2025

- Nie wypalajmy traw, nie igrajmy z ogniem. Niczemu to nie służy, a stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla ludzi, jak i dla bardzo unikalnej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego - apeluje Artur Wiatr.

Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
30.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.

Koncert PIK&Rock, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Organek

wokalista zespołu Ørganek
29.03.2025

- To jest dla mnie wspaniała, niewiarygodna przygoda i frajda. Każdy koncert to jest święto i ja z przerażeniem odliczam, kiedy te koncerty się skończą, bo w ogóle nie chcę, żeby się skończyły - mówi o trasie koncertowej Ørganek MTV Unplugged wokalista zespołu Tomasz Organek.


Zespół Szeptucha, 28.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szeptucha

laureaci konkursu Niebieski Mikrofon
28.03.2025

- Niebieski Mikrofon daje szansę na rozwój, na robienie czegoś interesującego. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne i Radio Białystok sobie z tym bardzo dobrze radzi od wielu lat, a wiemy, że to nie jest proste - mówią muzycy zespołu Szeptucha.

Marek Sakowicz, fot. Sylwia Krassowska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
28.03.2025

Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
27.03.2025

-  Musimy jasno zajmować nasze stanowisko - z Rosją dealów być nie powinno. Wszystko, co dzisiaj służy Rosji, jakiekolwiek zmniejszanie sankcji, jakiekolwiek płaszczenie się przed Putinem, generuje tylko większe problemy - mówi Szymon Hołownia.


Piotr Maksim, fot. Sylwia Krassowska

MAXIM

laureat konkursu Niebieski Mikrofon
26.03.2025

- Wspierajmy inicjatywę jaką jest Niebieski Mikrofon. To doskonała platforma do tego, żeby zaprezentować coś nowego. To jest Podlaska Marka i warto na nią głosować - mówi Piotr Maksim.

Zbigniew Wojno, fot. Joanna Szubzda

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
26.03.2025

Najważniejszym wyzwaniem jest teraz to, by spółka PKS NOVA w tym roku nie przyniosła żadnej straty. Zdaniem prezesa jest to możliwe, mimo podwyżek wynagrodzeń, które pracownicy mają dostać w dwóch turach, począwszy od maja.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
25.03.2025

- Uważam, że Polskie Radio Białystok już jest Podlaską Marką. Moim zdaniem "Niebieski Mikrofon" jako jedyna inicjatywa ze wszystkich, które są wymienione jako finałowa trójka w kategorii "Kultura" łączy pokolenia, style, trendy, proponuje różnorodność. Ja to bardzo cenię - mówi Ania Karolska.


Anna Kietlińska, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Kietlińska

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
25.03.2025

- Co miesiąc spotykamy się, aby solidaryzować się z Andrzejem Poczobutem, który rzeczywiście nie ugiął się i stał się ikoną niezłomności i ikoną człowieka, który jest absolutnie w zgodzie ze swoimi zasadami i ze swoimi wartościami - mówiła w Polskim Radiu Białystok Anna Kietlińska.

Jacek Brzozowski, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
24.03.2025

- Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. I to nie jest dzisiaj już tylko hasło, które lepiej lub gorzej brzmi. To jest bardzo poważny konkret i bardzo poważne zobowiązanie państwa i jego instytucji do tego, żeby obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Przemysław Figiel, 22.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Przemysław Figiel

gitarzysta, współtwórca zespołu Bright Ophidia
22.03.2025

- Tak się złożyło, że dużo czasu minęło od ostatniej płyty. Nie jest proste godzić wariackie zainteresowanie muzyką niszową z tzw. życiem codziennym. Nie da się co dwa lata wypuszczać świeżych produkcji. Trzeba było czasu, by wszystko ogarnąć - mówi Przemek Figiel


Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton, 11.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton

22.03.2025

Czy zapanowała ostatnio moda na Podlasie i kulturę podlaską? Co się takiego wydarzyło, że kultura tego regionu ma teraz dobry czas? A może to żaden trend i jedynie zbieg okoliczności?

Janusz Bobik, fot. Joanna Szubzda

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
21.03.2025

Zniszczone fotele, krzesła czy szafki. Przy kontenerach na śmieci widać już efekty pierwszych wiosennych porządków. Warto jednak pamiętać, że tego typu odpadów nie wolno wystawiać, kiedy się chce. Trzeba to robić zgodnie z harmonogramem - przypomina Janusz Bobik.

Wojciech Winogrodzki, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Wojciech Winogrodzki

wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców
20.03.2025

- Płaca minimalna, która znacznie przekracza połowę płacy średniej, powoduje oderwanie wynagrodzenia od rzeczywistej wartości i wydajności pracownika. To odbija się na konkurencyjności gospodarki, dlatego że towary czy usługi, które produkujemy, stają się droższe - mówi Wojciech Winogrodzki.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok